Bittorrent Sync: бесплатна алтернатива на „облакот“

Не ви треба облакот за да ги синхронизирате вашите датотеки на сите ваши уреди лесно и автоматски. Im-pre-sio-nan-te алтернатива што штотуку ја открив е Bittorrent Sync. Што ако ја користиме истата технологија p2p за да ги синхронизираме датотеките транспарентно и автоматски? Хехе ... дали ти се допадна? Продолжував да читам ...


Употребата на податоци во облакот се зголеми со употреба на мобилни уреди и трајно поврзување. Податоци кои циркулираат без наша ефикасна контрола. Сепак, контролата од страна на приватните компании на ова сместување и вестите во врска со неговата безбедност и приватност отсекогаш предизвикувале сомневања за неговата употреба.

Платформите како што се Dropbox, Google Drive, SkyDrive или iCloud се најраспространетите начини во моментот на користење на споделени податоци. Сепак, сите овие случаи се под контрола на некои компании кои не гарантираат ниту интегритет на овие податоци ниту евентуална употреба што може да се искористи според новото законодавство што се пробива по цена на нашата приватност.

Барањето алтернативи кои ни нудат целосна контрола и загарантирана приватност е приоритет ако сакаме технологијата да не напредува на сметка на нашата приватност. Досега, комплексноста и недостатокот на доволна популарност значеа дека некои алтернативи со отворен извор што се појавија со оваа премиса не успеаја да ги достигнат комерцијалните опции.

Компанијата BitTorrent се чини дека најде начин да понуди алтернатива на тој комерцијален облак.

Синхронизација на BitTorrent

BitTorrent Sync ги синхронизира датотеките користејќи го протоколот P2P. Кога два уреди се конфигурирани да бидат синхронизирани, тие се поврзуваат директно едни со други со помош на UDP, NAT и UPnP, така што не зависи од која било трета страна што треба да ги чува датотеките во облакот. Ако двата уреди се наоѓаат под иста локална мрежа, BitTorrent Sync ќе ја користи таа мрежа за побрза синхронизација.

BitTorrent Sync започнува од едноставна премиса: споделувајте и синхронизирајте датотеки без посредници или заштитени облаци. За разлика од Dropbox, овие датотеки не поминуваат низ складирање над кое немаме контрола.

Во моментов работи во најчестите оперативни системи, Windows, OSX и Linux, со специјална верзија за серверите NAT, многу интересна особено за компаниите.

На ниво на употреба, BitTorrent Sync е доста сличен на апликациите и услугите што ги знаеме, иако безбедносните слоеви добиваат озлогласеност што очигледно не постојат во претходните. Кога станува збор за споделување директориум, имаме три опции: да дадеме целосен пристап, само за читање или привремен тип што трае 24 часа, идеален за испраќање на тешки податоци. Секоја од овие опции генерира различен клуч наречен „тајна“ што мора да го напишеме на компјутерот што прима.

Датотеките може да се споделат без ограничување на големината или брзината. Потпирајќи се на протокол P2P, единствената граница е нашиот сопствен опсег. Овие датотеки циркулираат на мрежата со приватен код за шифрирање генериран по случаен избор и до кој само ние можеме да пристапуваме да ги споделуваме.

Инсталација

За Windows и Mac има десктоп програми, во Linux мора да користите веб-интерфејс. Ние ги преземаме соодветните:

En Лак, доволно со:

јаурт -С bittorrent-синхронизација

За останатото:

Откако ќе се преземе, одете на http: // localhost: 8888 / gui.

Потоа, треба да изберете папка за да ги синхронизирате и генерирате соодветните „тајни“. Тајната е случајна и единствена, тој е клучот што поврзува неколку уреди со синхронизирана мрежа.

Откако ќе заврши ова, на другиот уред, избираме папка во која сакаме да ги зачуваме датотеките и ја внесуваме тајната во претходниот чекор. Веднаш штом ќе го сториме ова, тој автоматски ќе започне со синхронизирање на податоците.

Тоа е се народе.

Краткото искуство за употреба што можев да го имам би го оценило како многу позитивно. Сè уште не нуди интеграција со која може да се пофалат услуги како Dropbox, но резултатите кога станува збор за споделување и синхронизирање на датотеки се многу добри. Имплементација со мобилни уреди како што е најавена наскоро може да ја донесе оваа нова услуга на ниво на конкуренција со предностите на независноста и силната безбедност.

Повеќе информации: Синхронизација на Bittorrent


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лестер Соманго dijo

  Добра статија.
  Едно прашање, ако сакам да ги вчитам датотеките од мојот андроид само на мојот компјутер, зарем нема да биде полесно да се користи FTP услуга?
  Ова го велам затоа што и во двата случаи ќе треба да се вклучи „серверот“, а во случај на употреба на BittorrentSync ќе треба да ставам лозинка на серверот, нели?

 2.   Никтеа dijo

  Многу интересно, ќе започнам да го монтирам, Патем, сè уште сум за класичен метод: Резервна копија на датотеките + Надворешен хард диск со безжична врска xD.

 3.   Мигел Мајол dijo

  http://ubunlog.com/ubuntu-brainstorm-echa-el-cierre/

  Пабло погледнете го системот за коментари на ubunlog кој се поврзува со G + - можете да користите Disqus и FB - го сакав

 4.   хејндал dijo

  Здраво Луѓе ... Знам што ќе коментирам надвор од темата, но правејќи ја чистата инсталација на Debian и потоа барајќи remasterys за да ја генерирам мојата слика на BKP, дознав дека Remasterys ќе умре, повеќе информации на официјалната веб-страница на remasterys (извор :http://tinyurl.com/7zqws2f) Срамота затоа што тоа беше прилично практична алатка за употреба ... haveе мора да бараме алтернативи ... Можеби Хук од проектот за тукито ... Поздрав.

 5.   Емилијано Матеу dijo

  Друга можност што изгледа како OwnCloud: http://owncloud.org/

  1.    миниминио dijo

   Јас сум тој што го користам и вистината, бидејќи сум веб, не ви треба повеќе од работа на серверот, а потоа од кој било уред со прелистувач имате сè што е лесно и ефикасно.

 6.   Ловел dijo

  друг во облакот што му се придружува на бесплатното семејство со SparkleShare, ownCloud, Seafile, Duplicati, http://goo.gl/ju8wN

 7.   Rh @ отров dijo

  извинете, но јас сум новајлица што ќе ја ставам Линукс пред една недела со Зорин ОС.

  Ја преземам датотеката во / дома / компјутер / преземања и сега во хромот што го ставам http://mi_ip:8888/gui ??

  Ви благодарам.-

 8.   Марсело dijo

  Треба да ја стартувате апликацијата, ако ја преземете од страницата, треба да ја отпакувате, да се движите низ конзолата до папката каде што е преземена и потоа да го притиснете tar -xvzf btsync.tar.gz (инаку не сум во право) и потоа. / Btsync одите Ајде да видиме што дава проект, и потоа дали http://localhost:8888/gui

 9.   Rh @ отров dijo

  Добро, тоа е тоа, работи ... не беше толку комплицирано. Одлична програма !!

 10.   Густаво dijo

  Пренесените датотеки се поголеми од оригиналните. Дали е грешка или е правилно да се случи тоа?

 11.   Цена Гранда dijo

  Ви благодарам многу што ги споделивте информациите 🙂 го пробав и одлично функционира really навистина ми се допаднаа дозволите и 24 часа 😀 тешко дека е кога споделувам нешто некое време

 12.   Густаво dijo

  Одлична алатка! Постојано споделував толку одлични написи!

 13.   Иван Омар Круз Руиз dijo

  многу добро, само она што го барав, ги синхронизирам моите датотеки со FTP, но ова бара многу проблеми, благодарам

 14.   Убиецот Тахури dijo

  Врската што ја оставивте не работи. Сакав да знам дали ова е само за компјутер или можам да го користам и за андроид уреди. На здравје

 15.   Ајде да користиме Linux dijo

  Здраво! Врската работи совршено ... Се обидов повторно.

 16.   Ајде да користиме Linux dijo

  Повеќе или помалку ... можно е „најавувањето“ да е малку полесно, но како го автоматизирате процесот на ажурирање? Во FTP, тоа ќе мора да се направи рачно или да се автоматизира со помош на скрипта или крон. Нешто слично се случува со rsync и други алтернативи за синхронизација на датотеки.

 17.   Нелсон Г.Ломбардо dijo

  Сакав! Долго време се прашував кога оваа технологија ќе биде сместена за синхронизација помеѓу машините. 🙂

 18.   Бернабе dijo

  Но, за безбедно споделување помеѓу уредите, имаме SSH, кој со користење на Делфин или слично не бара многу „невеста“. Со Bittorrent Sync ќе продолжиме без да ги имаме нашите датотеки во кое било време. Мислам дека за вистински алтернативи на Box, Dropbox, Wuala, итн., Потребен ви е простор на серверите кои се постојано достапни. Единствената опција што би ја гарантирала нашата приватност би бил сервер кој користи бесплатни протоколи, да знае што точно прави неговиот софтвер и кој ги криптира нашите податоци локално, на нашите компјутери, пред да биде испратен до неговите сервери. И дури и да е така, дури и ако силната енкрипција гарантираше скоро невозможна за читање на нашите податоци од други лица без наша согласност, сепак нема да имаме контрола ако одеднаш администраторите на серверот решат да ги избришат или да чуваат копија за X години од сега кога шифрирањето што го користиме може да се скрши.
  Не знам, но мислам дека одговорот на тоа дали постои алтернатива на облакот е, за жал, дека денес нема, и ако сакаме да можеме да имаме достапни датотеки 24 часа на ден, немаме друг избор освен да поминеме преку сервер, и освен Ако сакате да поставите сопствен сервер со Owncloud или нешто слично, нема друг избор освен да зависите од трети страни ,: -s.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Тоа е вистина. Ова не е „комплетна“ алтернатива, но е уште една опција. Ние можеме само да го „избегнеме“ облакот, како што велите, со поставување на сопствен сервер со сопствен облак.
   Прегратка! Павле.

 19.   Marcelo dijo

  Јас не се согласувам со насловот бесплатна алтернатива на облакот, тој не е бесплатен бидејќи bittorrent sync не е бесплатен софтвер, програмерите изјавија дека ја проучуваат можноста за ослободување на кодот, но засега тоа не е слободен софтвер. Со почит

 20.   Shadowmyst dijo

  Јас веќе го испробав и навистина го сакав, ќе ми помогне да ги синхронизирам моите датотеки според она што го работам или во скут или на десктоп компјутер