BlendOS V3 „Bhatura“ бета: достапна нова непроменлива верзија

BlendOS V3 "Bhatura" Beta: Достапна е нова непроменлива верзија

BlendOS V3 „Bhatura“ бета: достапна нова непроменлива верзија

Искористувајќи го фактот што вчера и пред само неколку часа објавивме интересна статија за непроменливоста на оперативните системи, каде што ја објавивме и 12 од најпознатите и користени непроменливи оперативни системи, меѓу кои беше споменат и BlendOS; Денеска ќе се осврнеме на веста за лансирањето на „BlendOS V3 „Bhatura“ Beta“.

И тоа е дека ова последно издание е објавено пред неколку дена (01-јун-2023), и секако, самиот носи интересни вести кои вреди да се знаат, без разлика дали сме актуелни корисници на тоа или не.

BlendOS

Совршен микс од сите дистрибуции на Linux

Но, пред да започнете да го читате овој пост за веста за објавувањето на „BlendOS V3 „Bhatura“ Beta“, го препорачуваме претходна поврзана објава:

BlendOS
Поврзана статија:
blendOS, дистрибуција изградена на Distrobox која ви овозможува да ги имате сите дистрибуции во едно

За објавувањето на BlendOS V3 „Bhatura“ Beta

За објавувањето на BlendOS V3 „Bhatura“ Beta

Што има ново во BlendOS V3 „Bhatura“ Beta

Според официјалното соопштение за ова издание, „BlendOS V3 „Bhatura“ Beta“ Ги има следните 10 новитети:

Главно

 1. Распоредување на инсталациониот ISO за извршување на ажурирања. Чија работа се заснова на откривање и споредба на временски печати со цел да се олесни реконструкцијата во ажурирање.
 2. Употреба на датотечен систем целосно само за читање (непроменлив). Сепак, дозволува инсталирање на системски пакети во преклоп користејќи нов демон за ажурирање наречен Акшара.
 3. Користење на Zsync за значително намалување на големината на ажурирањето. Дополнително, ќе биде можно само преземање на промените помеѓу претходното ажурирање и тековното, а исто така вклучува и поддршка за префрлување помеѓу околини на работната површина.
 4. Развојот на нова алатка наречена Асемблер од нула (Склопи од нула). Која, има за цел да дејствува како „Репо алатка“ слична на филозофијата на blendOS при креирање пакети и слики. Ова со цел да се елиминира потребата за складиште на пакети.
 5. Новата алатка Akshara исто така ви овозможува да инсталирате системски драјвери (пакети). Овие се инсталирани во преклоп само за читање на врвот на blendOS. На овој начин, сите овие преклопувања се регенерираат при секое ажурирање.
 6. Имињата на бинарните датотеки на контејнерите се изложени на домаќинот како {BINARY_NAME}.{CONTAINER_NAME} сега може да ги користи нивните скратени имиња на {BINARY_NAME} едноставно со додавање на асоцијација во конфигурацијата на blendOS.

средните училишта

 1. Приказ на специјален дијалог при најавување по успешно ажурирање. На таков начин, да може да се направи разлика помеѓу нормалниот почеток и оној што се случува по ново ажурирање.
 2. Покажува исклучително мазна инсталација со добар водич за партиции, во споредба со претходната верзија. Ова, благодарение на фактот што беа поправени многу грешки во инсталерот.
 3. Вклучува многу драјвери во ISO-датотеката, така што најверојатно нема да треба рачно да инсталирате пакети на оперативниот систем со алатката Akshara.
 4. Се уште ја нема подготвено целата документација, но се очекува да биде подготвена за стабилната верзија.

GNU/Linux дистрибуции компатибилни со BlendOS

GNU/Linux дистрибуции компатибилни со BlendOS

Конечно, и за оние кои можеби не знаат многу за BlendOS, вреди да се напомене дека, меѓу Дистрибуции на GNU / Linux кои се сметаат за компатибилни, т.е. може да се инсталира на BlendOS, тука се следните: Arco, AlmaLinux 9, Cristal Linux, Debian, Fedora 38, Kali Linux (Rolling), Neurodebian Bookworm, Rocky Linux, Ubuntu 22.04 и Ubuntu 23.04.

И за повеќе информации за BlendOS секогаш можете да го истражувате вашиот официјален дел на GitHub.

За непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс
Поврзана статија:
За непроменливоста на оперативните системи: Ubuntu 24.04 LTS

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, BlendOS е одличен бесплатен и отворен проект кој е тука да остане и постојано расте во корист на корисниците кои бараат непроменливи GNU/Linux Distros со нови и интересни функции. И оваа нова верзија позната како „BlendOS V3 „Bhatura“ Beta“ Сигурно ќе ги прошири можностите за уживање во една GNU/Linux Distro во придобивките, карактеристиките и апликациите на другите. Затоа, без сомнение, ве покануваме да го пробате, за да ни кажете за вашето искуство со него преку коментари.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.