Bpytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот

Bpytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот

Bpytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот

Без разлика дали сме а просечен корисник на GNU/Linux Distros со малку или многу техничко знаење за дистрибуциите што ги имаме инсталирано или професионалец од тој тип, Администратор на сервер и системи (SysAdmin), развивач на софтвер (програмери/DevOps) или специјалист во областа за компјутерска безбедност (хакери/пентестери); Нешто што вообичаено не карактеризира сите нас е желбата за прилагодување и следење на оперативниот систем.

Поради оваа причина, ја менуваме, менуваме и оптимизираме со одредена фреквенција, основата и нејзините апликации за да и дадеме уникатен или оригинален допир и да ја подобриме нивната ефикасност. И за мерење на второто, ние обично користете графички монитори на ресурси, но и терминални монитори. Иако, многумина имаат тенденција да го користат класичниот htop команда За да го направите ова, особено за да ја покажете потрошувачката на ресурси во прославите „Desktop Friday“, вистината е дека има поелегантни и поцврсти алатки како онаа што ќе ја прикажеме за прв пат овде денес, во From Linux, т.н. „Bpytop“.

SysMonTask: Корисен и компактен монитор на системот за GNU / Linux

SysMonTask: Корисен и компактен монитор на системот за GNU / Linux

И, пред да започне оваа сегашна публикација на Апликација CLI за следење ресурси „Bpytop“., Ви препорачуваме да го истражите претходна поврзана објава, на крајот од него:

SysMonTask: Корисен и компактен монитор на системот за GNU / Linux
Поврзана статија:
SysMonTask: Корисен и компактен монитор на системот за GNU / Linux

Bpytop: Апликација CLI за следење ресурси на HW/SW

Bpytop: Апликација CLI за следење ресурси на HW/SW

Што е Bpytop?

Според неговиот Развивач (аристократи) во својата официјална страница на GitHub, оваа апликација Linux Terminal е опишана многу кратко на следниов начин:

Монитор на ресурси за Linux/OSX/FreeBSD.

Важен факт за неговиот програмер е дека тој исто така има развиено порано слични апликации како BashTop y BTop. Па тоа Bpytop, би била верзијата базирана на Python на мониторот за ресурси создаден од неговиот развивач и средна верзија помеѓу претходните 2, односно помодерна од BashTop, но постара од Btop (Btop++), што би била верзија базирана на C++ на мониторот на ресурсите и најсовремениот, така што тој продолжува да се развива побрзо и поажурно.

Дополнително, и како и други слични монитори на ресурси, Bpytop му покажува на корисникот употребата и статусот на процесорот и неговите јадра, RAM меморија, инсталирани и активни Дискови, активни жичени и безжични мрежни интерфејси и процеси (задачи) кои моментално се извршуваат во оперативниот систем. Освен тоа Има многу убаво, функционално и разноврсно прилагодување.

Следствено, меѓу неговите најсуштинските и најистакнатите карактеристики можеме да ги споменеме следниве 10:

 1. Создаден е да биде лесен за користење, па нуди систем на мени инспириран во стилот на играта.
 2. Тој нуди целосна компатибилност со компјутерскиот глушец преку целиот графички интерфејс на терминалот.
 3. Вклучува брз и одговорен GUI со избор на процес со користење на копчињата нагоре и надолу.
 4. Ви овозможува на барање да го активирате прикажувањето на деталната статистика на избраниот процес.
 5. Има одлична способност да ги филтрира процесите, може да се внесат повеќе филтри.
 6. Можете да испратите сигнали SIGTERM, SIGKILL, SIGINT на избраниот процес.
 7. Вклучува мени за промена на сите опции за конфигурациска датотека.
 8. Ги прикажува моменталните брзини на читање и запишување на дисковите.
 9. Прикажува графикон за автоматско скалирање за користење на мрежата.
 10. Нуди лесно префрлување помеѓу опциите за сортирање.

Bpytop

Инсталација

Неговата инсталација е навистина едноставна и брза на речиси сите главни Мајки Дистроси, што може да се види директно преку следново линк. На пример, во случајот на Debian GNU/Linux, неговата најнова стабилна верзија (1.0.68) од пред повеќе од 2 години, за инсталација преку складиште користејќи го следниов едноставен редослед на команди:

Bpytop

sudo apt install bpytop

И откако ќе се инсталира, доволно извршете ја командата bpytop да уживате во оваа чудесна апликација CLI, која најчесто е развиена во Python, како што е прикажано на следната слика од екранот:

Снимка на екранот 1

Btop++

Додека, ако сакате да користите најновата верзија на Btop++, кој во случајот на Debian GNU/Linux е моментално достапен најнова стабилна верзија (1.2.13) пред скоро една година, за инсталација преку складиште со користење на следнава едноставна команда:

sudo apt install btop

И откако ќе се инсталира, доволно извршете ја командата btop за да уживате во оваа прекрасна CLI апликација која е многу понадградена од Bpytop, но развиена претежно во C++, како што е прикажано на следната слика од екранот:

Извршете ја командата btop

алатка за следење на системот
Поврзана статија:
Monitorix: Лесна алатка за следење на системот

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, дали за едноставна козметичка и персонализирана мотивација за нашата работна површина GNU/Linux или за вистинска и неопходна следење на работата и перформансите на нашите компјутери, сегашните алатки за следење на ресурсите „Bpytop“ и Btop, се многу поатрактивни, поцелосни и поповеќенаменски отколку едноставно користење на командата „htop“. Затоа, таа е апликација CLI што вреди да се проба и да се користи на нашите одлични GNU/Linux Distros.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» на шпански. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.