CentOS 6.4 е достапен .. + Како да го конфигурирате :)

На 9 март 2013 година излезе новата верзија на CentOS 6.4. Подолу е официјалната најава плус упатство за тоа како да го конфигурирате CentOS 6.4 на вашиот десктоп или лаптоп систем.

Директното преземање за Шпанија е достапно веднаш тука:
http://ftp.availo.se/centos/6.4/isos/i386/

Другите земји можат да го преземат од:
http://www.centos.org/modules/tinycontent/index.php?id=30

За неколку дена ќе се појави livecd верзијата на CentOS 6.4.

Ви оставам неколку слики од мојот систем (тема на рамноденица и икони на Фаенца):

Официјалното соопштение на CentOS 6.4 на англиски јазик:

„На 9 март, Каранбир Синг објави непосредна достапност за преземање на CentOS 6.4, и за 32-битната и за 64-битната архитектура.

CentOS 6.4 е Enterprise-класа Линукс Дистрибуција, добиена од извори слободно обезбедени на јавноста од Возводниот оперативен систем, поточно Red Hat. Тоа е четврто ажурирање во 6.x филијалата на серијата и доаѓа со многу поправени грешки, ажурирања и нови функционалности.

Корисниците можат да ажурираат од CentOS 6.3 или од кое било друго издание во гранката 6.x. Процесот е едноставен и сè што бара е да се изврши командата „yum update“.

Се препорачува извршување „ажурирања на yum list“ пред да го направите ажурирањето, за корисниците да можат да добијат список со пакети што ќе се ажурираат. За да проверите дали навистина сте на CentOS-6.3, извршете: „rpm -q centos-release“ и тоа треба да се врати: „centos-release-6-3.el5.centos.1“.

CentOS-6.4 се базира на излезниот термин EL 6.4 и вклучува пакети од сите варијанти. Сите возводни складишта се комбинирани во едно, за да им се олесни работата на крајните корисници.

Определување на CentOS 6.4:

• Додадени се двигатели на Microsoft Hyper-V за да се овозможи CentOS да биде поефикасен како Виртуелна машина кога е инсталиран на серверот Microsoft Hyper-V;
• Библиотеките samba4 (обезбедени од пакетот samba4-libs) се надградени во најновата возводна верзија за да се подобри интероперабилноста со домените на Active Directory (AD). Ако ажурирате од CentOS-6.3 во CentOS-6.4 и дали ја користите Samba, проверете дали го деинсталирате пакетот samba4 за да избегнете конфликти за време на надградбата. samba4 сè уште - барем делумно - се смета за преглед на технологијата;
• Како што е најавено во Белешките за објавување CentOS-6.3, матахари сега е застарен. CentOS-6.4 испраќа последно ажурирање што треба да ги отстрани сите остатоци од матахари. За да се осигурате дека сите остатоци се избришани, извршете ја вашата бришење матахари * по ажурирањето на 6.4;
• dev86, iasl и qemu-guest-агент се додадени во архитектурата i386.

Објавете белешка и целосни вести:

http://lists.centos.org/pipermail/centos-announce/2013-March/019276.html
http://wiki.centos.org/Manuals/ReleaseNotes/CentOS6.4

Треба да се напомене дека сите луѓе кои имаат инсталирано CentOS во неговата верзија 6.x ќе го ажурираат својот систем без никаков проблем :). Корисниците на CentOS пониски од сериите 6 немаат каков било начин за надградба на ова.

Сега ќе го конфигурираме CentOS 6.4 за сите корисници кои, како мене, го користат овој систем на својата работна површина или лаптоп:

Ние ги додаваме дополнителните складишта:

Одиме Систем »Администрација» Додадете, отстранете го софтверот и штом ќе се отвори програмата ќе Систем »Складишта.

Таму ги проверуваме полињата База, придонес, додатоци, плус, ажурирања Само CentOS-6. Остатокот го оставаме необележан и затворен.

Потоа го отвораме терминалот и се најавуваме како root и ажурираме:

yum update

Сега ќе инсталираме Java:

Ја инсталираме Java со отворање на софтверска програма додавање / отстранување и бараме openjdk. За инсталацијата ги обележуваме пакетите OpenJDK Runtime Environment (двата достапни 1.6 и 1.7) и исто така го означуваме пакетот icedtea.

Ние ги применуваме промените.

Сега ќе инсталираме блиц:

За блиц одиме на страницата Adobe Flash и ја избираме YUM верзијата за Linux. Ние продолжуваме со отворање и тој ќе се инсталира автоматски.

Откако ќе се додаде складиштето, ќе додадеме / отстраниме програми, ќе бараме блиц и означиме Adobe Flash.

Ние ги применуваме промените.

Сега го додаваме складиштето RPMforge:

32 бита:
http://pkgs.repoforge.org/rpmforge-release/rpmforge-release-0.5.2-2.el6.rf.i686.rpm

64 бита:
http://pkgs.repoforge.org/rpmforge-release/rpmforge-release-0.5.2-2.el6.rf.x86_64.rpm

Сега ги додаваме овие складишта на RPMFusion:

бесплатно:

32 бита:
http://download1.rpmfusion.org/free/el/updates/6/i386/rpmfusion-free-release-6-1.noarch.rpm

64 бита:
http://download1.rpmfusion.org/free/el/updates/6/x86_64/rpmfusion-free-release-6-1.noarch.rpm

слободен:

32 бита:
http://download1.rpmfusion.org/nonfree/el/updates/6/i386/rpmfusion-nonfree-release-6-1.noarch.rpm

64 бита:
http://download1.rpmfusion.org/nonfree/el/updates/6/x86_64/rpmfusion-nonfree-release-6-1.noarch.rpm

Сега го додаваме складиштето на Епел:

32 бита:
http://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/fedora/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm

64 бита:
http://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/fedora/epel/6/x86_64/epel-release-6-8.noarch.rpm

Ние ги преземаме пакетите што одговараат на нашата архитектура и ги инсталираме со двоен клик.

Сега ќе инсталираме некои приоритетни двигатели од складиштата за да се обезбеди стабилност на вашиот систем. За таа цел има пакет приоритети за додатоци (тие го инсталираат од центарот за додавање / отстранување програми).

Откако ќе се инсталира, треба само да го измениме .repo на /etc/yum.repos.d/ и да ги прилагодиме приоритетите, каде n е приоритет од 1 до 99

приоритет = Н.

Препорачаната конфигурација е:

база, додатоци, ажурирање, додатоци… приоритет = 1

centosplus, придонес и adobe… приоритет = 2

Други репортери како rpmforge, rpmfusion и epel… приоритет = 10

За да можеме да ја извршиме оваа измена, мора да имаме дозволи за корен, така што ќе го отвориме терминалот и ќе напишеме:

su
vuestra contraseña de root

sudo nautilus

Наутилус ви се отвора и можете да отидете на таа рута и да се менувате по вкус

Ви оставам слика за да ја направите разбирлива.

 Сега можеме да го ажурираме системот со отворање на терминалот повторно и пишување:

su
vuestra contraseña de root

yum update

Сега можеме да ги инсталираме нашите апликации без проблеми да го одржуваме нашиот систем стабилен.

Апликации што не можете да ги пропуштите (ние ги инсталираме со додавање / отстранување на програми):

Ролери на датотеки, Libreoffice, p7zip, rar, unrar, vlc, Brasero, Gimp, gcalc, gconf-editor, gnome-utils, gnome-system-monitor, gtk-recordmydesktop, filezilla, alacarte, чаши и системски конфигурациски печатач

Со ова го имаме нашиот систем подготвен да се користи и на десктоп или на лаптоп компјутер и не само на сервери како што многумина мислат.

За оние кои сакаат да направат скајп, можат да го преземат на овој линк:

Skype 2.2:
http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/nonfree/el/releases/6/Everything/i386/os/skype-2.2.0.35-3.el6.R.i586.rpm

Skype 4.0:
ftp://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/nonfree/el/updates/6/i386/skype-4.0.0.8-1.el6.R.i586.rpm

Останува само да се инсталира со двоен клик.

И тие веќе ги имаат пријателите од blog.desdekinux.net
Поздрав, уживајте во оваа верзија и не заборавајте да коментирате


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

66 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Бара dijo

  CentOS, најдобриот оперативен систем за сервери, извинете SuSE, но вашата поддршка е платена и до Debian талибанците, јас секогаш претпочитав дистрибуции засновани на вртежи во минута, затоа не ме проценувајте погрешно.

  Те запознав во 2007 година, уште од твојата верзија 5 и секогаш си бил мој другар во безброј проекти, за мрежни сервери, внатрешна пошта, веб, сега на крај ми помогнавте со Нагиос да заработам пари во последните неколку години. Имавме некои проблеми со некои wifi (широк опсег за промена), но секогаш излегувавме напред. Им помогнавме на компаниите да се појават, имајќи ги предвид големите заштеди во лиценците за хардвер и заштитен софтвер.

  Сите ве погледнаа помалку за да бидете слободни, но ајде, трошоците за поддршка секогаш се наплаќаат многу за да не бидете погрешно проценети.

  CentOS, благодарам за постоењето.

  Иако сè уште се држам со 5.8 на некои сервери, нема брзање за ажурирање (плус не ми се допаѓаат контролите за размена).

  Поздрав и Одлични вести.

  1.    RAW-Основни dijo

   ОТ: Хахаха .. личното писмо до Центос .. го сакав .. xD

   Одлична вест .. .. Јас сепак не одвоив време да го пробам .. наскоро ќе биде ..

  2.    Петерчеко dijo

   Вие сте добредојдени

  3.    Г-дин Линукс dijo

   Многу оригинално и елегантно да ги опише доблестите на CentOS.

  4.    ЛДД dijo

   CentOS е одлична дистрибуција, иако за серверите користам Arch, јас сум ризично момче

  5.    изози dijo

   Колку добар коментар.

  6.    Jordорда акоста dijo

   Многу добар коментар, одличен. 🙂

 2.   федерико dijo

  Многу добра статија, CentOS е многу добра дистрибуција за сервери. За десктоп корисник со малку верзитис како мене, тоа сигурно не е најдобра опција, но не можам да не ги препознаам неговите придобивки. за оној на кој не му пречи да го има најновиот и сака стабилно дистрибуција како челик, мора да го пробате CentOS.

  1.    Петерчеко dijo

   Вистинска вистина .. CentOS е дури и постабилен од Debian (кој веќе цели многу високо). Што се однесува до софтверот CentOS, тој ја избира најстабилната верзија на програмите и на ова тие ги додаваат функционалностите на повисоките верзии во форма на ажурирања.Ако ви ја кажам вистината, ова нарушување ме излечи прецизно од верзиатитисот и ме прави среќен со неговите функции, стабилност, софтвер во репоата опишани во упатството во кое наоѓам сè што имав во Debian и поддржувам 10 години .. Што повеќе може да побара корисник? 🙂

 3.   Хуан Карлос dijo

  Fiестока. Ако некој не страда од верзијатис, тој има моќ на RedHat во тимот, а потоа да го чека оној што ќе излезе откако ќе биде пуштен RedHat 7, кој ќе дојде, ако тоа го дозволат Господ и програмерите, со сè што работи добро во Федора 18.

  1.    Петерчеко dijo

   Благодарам .. Денес веќе можам да кажам дека RHEL / CentOS се неверојатна магија и изглед што секогаш го претпочитав .деб дистрибуции. RHEL 7 и затоа CentOS 7 ќе биде неверојатен .. Тие ги сведуваат работите до најмалите детали

 4.   sn0wt4il dijo

  Јас сè уште преферирам 6.3

  Тогаш се обидувам и се охрабрувам од оваа верзија ...

  Ви благодариме за најавата!

  1.    Петерчеко dijo

   Вие сте добредојдени :) .. Навистина е добро

 5.   елендилнарсил dijo

  Тоа е едно од најголемите дистрибуции што сè уште не сум го пробал, можеби затоа што е фокусирано на сервери и имам идеја (пред овој пост) дека е тешко да се конфигурира. Но, јас сум убопитен да го инсталирам на мојот лаптоп.

  1.    Петерчеко dijo

   Па, пробано е кажано :). Конфигурацијата на ова дистрибуција е навистина едноставна и служи исто како и Debian за општи цели.Би како во Debian, исто така треба да ги активирате придонесите и не-бесплатните репоа за да го добиете целиот софтвер од вашите репозиции :) Во случајот на CentOS, овие репори се RPMFusion, RPMForge и Epel. Со тоа имаме многу софтвер

   1.    елендилнарсил dijo

    Па, ќе направиме. Одам да го чекам Велигден што го имам бесплатно, хехе

 6.   Олга dijo

  Добро утро, започнувам со овој д елинукс и центос. Може да ве прашам чекор по чекор како да направам ДВД за да инсталирате центо на преносен персонал. Ви благодарам

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво добро попладне,

   За да запалите ДВД, користете која било бесплатна апликација Алкохол 120% или Нерон. Бесплатна апликација за согорување ЦД или ДВД слики е CDBurnerXP достапна од:
   http://cdburnerxp.se/downloadsetup.exe

   Неговото мени е многу лесно и само изберете ја сликата за снимање и тоа е тоа :).

   Слики на CentOS:

   32 бита:
   http://ftp.cica.es/CentOS/6.4/isos/i386/CentOS-6.4-i386-bin-DVD1.iso

   64 бита:
   http://ftp.cica.es/CentOS/6.4/isos/x86_64/CentOS-6.4-x86_64-bin-DVD1.iso

   Откако ќе се запали сликата на CentOS на ДВД, рестартирајте го вашиот компјутер и внесете го биосот (обично копчето F2 на првиот екран што се појавува кога ќе го притиснете копчето за напојување на лаптопот или компјутерот). Откако ќе бидете во биосот, одете на табулаторот наречен „подигање“ и изберете cd / dvd во првата позиција и вашиот хард диск во втора позиција. Тогаш само заштедувате и затворате биос и лаптопот ќе се рестартира и ќе се подигне од ДВД.

   По самата инсталација ви оставам видео:
   http://www.youtube.com/watch?v=a2MEqfJ25QQ

 7.   Гробер dijo

  Здраво, ако сакате да знаете како да инсталирате CentOS 6.4 во vmware, препорачувам да ја посетите оваа објава:
  http://isyskernel.blogspot.com/2013/03/instalar-centos-64-de-64-bits-en-vmware.html

 8.   Јури dijo

  Со почит,
  Ви благодариме што нè водеше до многу стабилно дистрибуција за околината на работната површина.
  Дали би биле толку kindубезни и чекор по чекор да не водите до:
  - Инсталирање на икони со Тема на рамноденица и Фаенца
  - Инсталација на Deadbeef 0.5.6 (мојот омилен плеер)
  - Променете го главното мени и лентата за gnome во една како Зорин 6 (изгледа како win7 - http://www.linuxinsider.com/images/article_images/76180_980x613.jpg)
  - и невозможно е да инсталирам sudo yum -инсталирај gnome-tweak-алатка, поминав неколку дена без успех.
  Ви благодарам и се надевам дека нема да го злоупотребувам вашето kindубезно внимание.
  Среќен ден,

  Јуриј Хуарез
  yurgt1@gmail.com

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво и многу брзо одговарам:

   Прво - Инсталирање на темите на рамноденица и икони на Фаенца:

   Инсталирајте го ова репо: http://li.nux.ro/download/nux/dextop/el6/i386/nux-dextop-release-0-2.el6.nux.noarch.rpm

   штом ќе се инсталира, го модифицира својот приоритет така што е: приоритет = 20

   Сега инсталирајте го пакетот gtk-equinox-мотор од терминал или со додавање / отстранување апликација :). Инсталирани се иконите за тема и рамнина на рамноденица.

   2-та инсталација мртва храна:

   32 битови
   http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/free/el/updates/6/i386/deadbeef-0.5.6-4.el6.R.i686.rpm

   64 битови
   http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/free/el/updates/6/x86_64/deadbeef-0.5.6-4.el6.R.x86_64.rpm

   3-ти промена на типот на менито (Гномедо):
   Преземете го изворниот код од: https://launchpad.net/gnomenu/trunk/2.9.1/+download/gnomenu-2.9.1.tar.gz

   Отпакувајте ја датотеката и копирајте ја целата папка (т.е. gnomenu) во папката / tmp
   Отворен терминал и тип:

   su
   (Внесете ја вашата лозинка)
   cd / tmp / gnomenu
   make install

   Сега го имате менито помеѓу компонентите што можете да го додадете на панелот :). На овој линк наоѓате различни теми: http://gnome-look.org/index.php?xsortmode=high&page=0&xcontentmode=189

   4-та алатка за измени на Гном:

   Овој пакет не е достапен бидејќи CentOS 6 користи Gnome 2, а не Gnome 3 со својата обвивка за која е наменета алатката gnome-tweak.

   честитки

 9.   onyони127 dijo

  Здраво, јас не го пробав ова дистрибуција и како што секогаш сум слушал дека е фокусирано повеќе на употреба на сервери затоа што не сум се осмелил да го инсталирам на мојот компјутер.

  Само куриозитет, што е тоа со репесите на Епел? затоа што гледам дека тие укажуваат на федора.

  Поздрав.

  1.    Петерчеко dijo

   Тие се неодамнешни апликации пренесени од репортите на Fedora до RHEL и CentOS. Во основа тоа е исто што и Debian Backports :).
   Повеќе информации: https://fedoraproject.org/wiki/EPEL/es

 10.   Адријан dijo

  Како е, каква верзија на Наутилус имате на сликите од екранот?, Јас само го инсталирав CentOS 6.4 и мојот Наутилус изгледа многу поразлично. Поздрав !.

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво, погледнете ја верзијата на nautilus и целиот гном е ист како вашиот 2.28. Единственото нешто е што ја користам темата за икони Фаенца и темата Гном наречена Еквинокс (и двете може да се најдат во репо-NUX:

   http://li.nux.ro/download/nux/dextop/el6/i386/nux-dextop-release-0-2.el6.nux.noarch.rpm

   Поздрав

   1.    Петерчеко dijo

    Покрај тоа, јас исто така го активирам целосниот наутилус со одење во Уреди -> Својства и во табулаторот Однесување ја активирам втората опција Секогаш отворен во режим на прозорец ..

 11.   Иван Бара dijo

  Ова фаќање го имам некое време:

  http://tinypic.com/view.php?pic=20h4rvk&s=6

  Поздрав.

  1.    Петерчеко dijo

   Многу добро

 12.   паблокс dijo

  Многу добро!!! Може ли некој да ми каже кои услуги ви се потребни за да имате активни за да стартувате веб-веб? (освен самиот вебмин)

 13.   Иан dijo

  добро, со темата Наутилус, има ли можност да се ажурира за да ги има двата панели?

 14.   Gубре_Килер dijo

  Петерчеко, гледав дека руското федора репо за 6 битни центо 64 е малку застарено во споредба со 32 битниот: / и се додава уште нешто.

  1.    Петерчеко dijo

   Тука го имате:

   Слободен:
   http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/free/el/releases/6.4/Everything/x86_64/os/russianfedora-free-release-6-3.R.noarch.rpm

   Бесплатни:
   http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/nonfree/el/releases/6.4/Everything/x86_64/os/russianfedora-nonfree-release-6-3.R.noarch.rpm

   Сега, од ова репо директно преземам само скајп. Не го додавам самото репо

   1.    Gубре_Килер dijo

    благодарам со ова, можам да ги завршам библиотеките што недостасуваат.

 15.   елиотим3000 dijo

  Забележано е дека ова дистрибуција е на исто ниво со Debian во однос на стабилноста (секогаш верзиите „0“ имаат иста стабилност како Ubuntu LTS, но верзиите 1, 2 и повисоките ги измазнуваат грубите рабови и го зајакнуваат дистрибуцијата во случајот од Debian), но барем има помалку фанови отколку што обично има Debian и во повеќето хостинг услуги тие не се осмелуваат да ја сменат верзијата на јадрото што доаѓа стандардно (што тие прават со Debian Stable) и помалку можете да го направите она што би го направиле најчесто прават со Fedora | Линк Linux на Red Hat Enterprise.

  И Debian и CentOS се дистрибуции во заедницата кои не се фокусираат толку многу на филозофијата KISS, туку на тоа да ги направат нивните дистрибуции најразновидни, така што нивните корисници можат да ги прилагодат на нивните вкусови и потреби, без да им го комплицираат животот со толку многу терминал (иако Морам да признаам дека конзолата GNU / Linux е многу попријателска од самиот Windows).

 16.   Крактох dijo

  здраво @ petercheco, поздрав, се вратив во centos 6.4, откако прошетав, низ семејството убунту, дефинитивно сè што завршува, бунту, не ми оди добро со мојот лаптоп, целото тоа семејство, убунту, кубунту и последното лубунту, тие не сакаа да работат, јас секогаш морав да исклучувам или да се рестартирам, бидејќи тој остана, екранот беше замрзнат, и на крајот морав да го отстранам кабелот за напојување, да инсталирам линукс нане, но не можев да го активирам wifi, opensuse нема да се инсталира, пишува дека не може да го инсталира складиштето, yast, и debian ми даде грешка, го следев неговото упатство за centos, потребен ми е само менаџер, преземањето да биде комплетно, во debian имав qbittorrent, во centos I не знам како да го барам тоа, мислам дека останувам некое време во центо, би сакал да пробам отворено, но повторно ќе биде благодарност за помошта и поздравите, од Колумбија

 17.   Петерчеко dijo

  Здраво,

  Драго ми е што се врати во CentOS бидејќи не разочарува: Д. Што се однесува до Debian, пробајте ја новата верзија на Визи: http://www.debian.org/CD/http-ftp/#stable

  За пакетот qbittorrent преземете и инсталирајте го ова репо:

  http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/free/el/releases/6/Everything/i386/os/russianfedora-free-release-6-3.R.noarch.rpm

  Тогаш само едноставно:

  yum инсталирај qbittorrent

  Поздрав

 18.   Даниел dijo

  Сакам да го преземам ISO, но има 2 слики, која да ја преземам? ДВД1.изо или ДВД2.изо

  1.    Петерчеко dijo

   ДВД1

 19.   искрен dijo

  Здраво, ми се допаѓа Линукс поради неговата разноврсност ... добро, ако имате идеи и сакате да ги остварите, но ако не можете, иако сакате да се заебавате you, вие учите. Што не сакам Ми се допаѓа нестабилноста (ова го велам поради неколку верзии на дистрибуција). Но, тие треба да ја сменат работната површина на centos Kde, не сакам многу ролни за тоа. gnome 2.8 cre е веќе стара. Centos е најстабилниот што обезбедува досега промена на работната површина за ткаенини.

  1.    Петерчеко dijo

   Не грижи се, новиот RHEL 7 / CentOS 7 излегува наскоро .. beе биде помеѓу втората половина на оваа година или јануари, февруари 2014 година

   1.    Gубре_Килер dijo

    Мислам, сè уште недостасува; ___;

    Од друга страна, знаете како можам да ја намалам осветленоста, барав да го уредувам грубот и не можам да најдам ништо.

    1.    Петерчеко dijo

     Овде можете да видите дека е многу добро објаснето:
     https://sexylinux.net/2012/03/12/fedora-pantalla-sin-brillo-cuando-carga-el-kernel/

     🙂

 20.   Даниел dijo

  64 битни вртежи ми создаваат проблеми. Морав да ги инсталирам 32-те. Дали знаете зошто се случува ова? и / или како да се поправи за да може да се користат апликациите во 64 бита наместо во 32 бита. ти благодарам многу.

  1.    пандев92 dijo

   сигурно не инсталиравте 32-битни центи оперативни? ...

   1.    Даниел dijo

    😮 Извинете, мислев дека ја инсталирав 64-битната верзија, ме збуни бројот на верзијата (6.4) при преземањето на изо-то што го оставивте, што всушност беше 32-битно.

    1.    Петерчеко dijo

     Навистина, 64-битните изоси се тука:
     http://ftp.availo.se/centos/6.4/isos/x86_64/

 21.   Карлос dijo

  Едно прашање, јас не сум многу познавач на системите за Linux веднаш штом започнав да работам со Ubuntu, но би сакал да знам дали системот CentOS 6.3 дозволува инсталирање на верзијата 1.6.3 на CUPS?

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво,
   ако ви треба оваа верзија на чаши, можете да ја составите. Преземи од:
   http://www.cups.org/software/1.6.3/cups-1.6.3-source.tar.bz2

   1.    Карлос dijo

    Питерчеко, Ви благодарам многу што одговоривте,

    Јас веќе го имам преземено, но тие ми велат дека CentOS може да не го прифати, бидејќи давајќи му вкусни внатрешни чаши, инсталира верзија од 1.4.2. Не сум сигурен за тоа.

    Однапред ви благодарам за помошта

 22.   Дејвид dijo

  Здраво insale centos, но сакам нормален корисник за десктоп корисник, но корисникот секогаш се мачи што не излегува графичкиот режим, јас веќе ставам сè но секогаш дека машината се рестартира, излегува во конзолата морам секогаш користете startx и дека Тоа го изнервира мојот клиент, кажете ми дека ова секогаш се случува, бидејќи не влегува само во графички режим, што треба да направам?

  1.    Иван Бара dijo

   Многу едноставно, изменете ја следната датотека:

   [root @ CentOS] # vim / etc / inittab

   а потоа каде пишува:

   id: 3: initdefault:

   Променете го 3 на 5

   Потоа [ESC]: wq! и [Внесете]

   тогаш се рестартира и тој автоматски го вчитува графичкиот режим.

   Поздрав.

 23.   чехог1984 година dijo

  Здраво, јас сум нов LINUX / CENTOS. Успеав да натерам XRDP да работи за да овозможам далечинска работна површина, но колку е тешко да се најде начин да се постигне тоа во CENTOS 6.4. Сè започна кога сакав да инсталирам преглед на тим, но можев да се поврзам од далечина само кога сесијата беше отворена (затоа што кога тимот не го бираше овој тим на Интернет, но остана да се поврзува ...), јас никогаш не можев да се поврзам или да го видам екранот за најавување на centos , Дали е можно да се користи прегледувачот на тимови за пристап до екранот за најавување на центос? Или некој друг софтвер што ми овозможува да се поврзам и да се најавувам на центовите преку WAN? Се обидов и според ГДм, но не успеав. Ми треба нешто слично на прегледувачот на тимови, бидејќи работам на кластер и HA прокси за MariaDB, и бидејќи јазлите се наоѓаат на далечни физички места со независен посветен интернет на секое физичко место. Значи, треба да се поврзам од далечина / можеби ако е потребно да го рестартирам компјутерот, да дадам одржување итн. Поздрав благодарам

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво,
   Препорачувам да го користите Remmina достапен во складиштето на руската Федора.
   Можете да го преземете од:

   http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/free/el/releases/6/Everything/i386/os/russianfedora-free-release-6-3.R.noarch.rpm

   Откако ќе се инсталира, само инсталирајте го пакетот Remmina од центарот за додавање / отстрани програми и тоа е тоа.

   Работи одлично

 24.   иззивп dijo

  Добро тестирање, да видам дали работи како мој главен ОС.

  1.    Петерчеко dijo

   Сигурно нема да имате проблем

 25.   Рене dijo

  Здраво пријатели, би сакал да ви поставам прашање, бидејќи јас сум нов во овие работи, неодамна го инсталирав Centos 6, бидејќи отидов од Едубунту, прашањето е што не знам како да ги натерам да ги препознавам моите хард дискови што ги добивам следнава порака: Грешка при монтирање: монтирање: непознат систем на датотеки тип 'ntfs', благодарам за вниманието.

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво,
   отворете терминал и напишете:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   wget http://packages.sw.be/rpmforge-release/rpmforge-release-0.5.2-2.el6.rf.x86_64.rpm

   yum install rpmforge-release-0.5.2-2.el6.rf.x86_64.rpm

   yum ажурирање

   yum инсталирај - твој осигурувач-ntfs-3g

   Сега можете да го монтирате вашиот хард диск NTFS со:

   монтирање / dev / sdb1 / mnt /
   (Служи како пример .. наместо sdb1 треба да ставите што одговара на вашата единица .. Можете да го проверите ова со gparted достапно во складиштето на епел на пример).

   За да го инсталирате репо-епелот, следете ги овие чекори:

   Отворете го терминалот и внесете

   su
   (вашата главна лозинка)

   wget http://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm

   yum инсталирај epel-release-6-8.noarch.rpm

   yum ажурирање

   yum инсталирај gparted

   Со почит

 26.   Кибернао dijo

  Здраво, поставив барање.
  Дали некогаш сте инсталирале програма „Килибарна 12“ на CentOS 6.4? Тоа е мека хемија
  Ако знаете како ќе ви се заблагодарам.
  Со почит

  1.    Петерчеко dijo

   Ова репо може да ви помогне, но лично никогаш не ја користите оваа програма:
   http://repos.jethrocarr.com/pub/amberdms/linux/centos/6/

 27.   Андрес Даза dijo

  Благодарение ... installе го инсталирам ... мора да го преземам ISO liveCd или LiveDVD ????? благодарам

 28.   Андрес Даза dijo

  Здраво…. добра ноќ .. каква е разликата помеѓу CentOS-6.4-x86_64-LiveDVD.iso и CentOS-6.4-x86_64-bin-DVD1.iso, првиот тежи 1.8 GB, а другиот повеќе од 4 GB. Сакам да го тестирам ова дистрибуција за домашна употреба. Кое од двете ISO повеќе ми одговара и што е со LiveCD (738 MB) Ви благодарам ..

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво, треба да преземете само livecd кој сочинува што е потребно. Користете ги линковите подолу:

   32 бита:
   http://mirrors.ucr.ac.cr/centos/6.4/isos/i386/CentOS-6.4-i386-LiveCD.iso

   64 бита:
   http://mirrors.ucr.ac.cr/centos/6.4/isos/x86_64/CentOS-6.4-x86_64-LiveCD.iso

 29.   anан Карлос Ацеведо Гавидија dijo

  Здраво пријатели од desdelinux Сакам да ви поставам прашање, може ли centos да се преведат на шпански? И, ако можете, како да го сторам тоа, вистината е дека пребарувам и пребарувам и не можам да најдам никаде како да го пренесам на шпански јазик. Ве молам, помогнете ми да сакам да седам затоа што е едноставно и брзо.

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво,
   отворен терминал и тип:

   su
   внесете ја вашата лозинка за root

   yum инсталирај системски јазик-конфигурација

   системски-конфигурациски јазик

   Сега изберете го вашиот јазик, инсталирајте го и рестартирајте го вашиот систем

 30.   anан Карлос Ацеведо Гавидија dijo

  Здраво пријатели од desdelinux Сакам да ви поставам прашање, може ли centos да се преведат на шпански? И, ако можете, како да го сторам тоа, вистината е дека пребарувам и пребарувам и не можам да најдам никаде како да го пренесам на шпански. Ве молам, помогнете ми да сакам да седам затоа што е едноставно и брзо ...