CentOS Linux 8.4 е сега достапен и ова се неговите промени

После 8 месеци од објавената последна верзија ослободувањето на новата верзија на ажурирање на дистрибуцијата CentOS 8.4 (2105) во кои направени се промени од Red Hat Enterprise Linux 8.4. Оваа гранка на CentOS Linux 8 ќе продолжи да добива нови ажурирања до крајот на годината, со што подоцна ќе биде прекината во корист на Red Hat да ги концентрира тие ресурси во CentOS поток.

И тоа е како што веќе споменавме тука на блогот во разни статии, CentOS Stream ќе го замени класичниот CentOS 8 на крајот на годината, можно е повторно да се вратите на претходните верзии на пакетот користејќи ја командата „dnf downgrade“, доколку има неколку верзии на истата апликација во складиштето.

Направена е работа за обединување на имињата на складиштата (складишта), кои се сведени на мали букви (на пример, името „AppStream“ се заменува со „appstream“). За да се префрлите на CentOS Stream, едноставно променете ги имињата на некои датотеки во директориумот /etc/yum.repos.d, ажурирајте го поништувањето и поправете ја употребата на знамињата „–enablerepo“ и „–disablerepo“ во вашите скрипти.

Главни нови карактеристики на CentOS Linux 8.4

Покрај новите функции воведени во RHEL 8.4, содржината на 34 пакети е променета во CentOS 8.4 (2105), вклучувајќи анаконда, dhcp, firefox, grub2, httpd, кернел, PackageKit и yum. Промените во пакетите генерално се ограничени на ребрендирање и замена на уметнички дела, плус пакетите специфични за RHEL, како што се redhat-, клиент за увид и миграција за менаџер за претплата *.

Како и во РЕЛ 8.4 за CentOS 8.4, дополнителни модули AppStream се формираат со нови верзии Python 3.9, SWIG 4.0, Subversion 1.14, Redis 6, PostgreSQL 13, MariaDB 10.5, LLVM Toolset 11.0.0, Rust Toolset 1.49.0 и Go Toolset 1.15 .7.

ISO-то за подигнување решава проблем кога корисникот беше принуден рачно да ја внесе URL-адресата за огледало за да преземе пакети. Во новата верзија, инсталерот сега го избира огледалото најблиску до корисникот бидејќи програмерите споменуваат дека има многу помалку сообраќај кон центарот за извори на вртежи во однос на
бинарни вртежи во минута, па сметаат дека е несоодветно да се стави оваа содржина на примарното огледало.

Доколку корисниците сакаат да ја отсликаат оваа содржина, тоа можат да го сторат со помош на командата reposync достапна во пакетот yum / dnf-utils. Изворните RPM се потпишани со истиот клуч што се користи за потпишување на нивниот бинарен.

Ажурирањата објавени од првичното издание се објавени во сите архитектури. Им препорачуваме на сите корисници да ги применуваат сите ажурирања,

Во врска со познати прашања Се споменува дека при инсталирање на оваа нова верзија за ажурирање Во VirtualBox, мора да го изберете режимот "Сервер со GUI" и користете VirtualBox не постара од 6.1, 6.0.14 или 5.2.34, бидејќи во спротивно ќе има проблеми.

Покрај тоа, RHEL 8 ја прекина поддршката за некои хардверски уреди тоа сепак може да биде релевантно. Решението може да биде користење на centosplus кернелот и изо-сликите подготвени со проектот ELRepo со дополнителни двигатели.

Автоматската постапка за додавање на AppStream-Repo не работи кога користите boot.iso и инсталирате на врвот на NFS и PackageKit не може да дефинира локални DNF / YUM променливи.

Конечно ако сакате да дознаете повеќе за тоа За оваа нова верзија, деталите можете да ги проверите во следнава врска.

Преземете го CentOS 8.4

Конечно за сите оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија на системот треба да одат на нивната официјална веб-страница и во делот за преземање можете да ја добиете сликата на системот, врската е оваа. Оваа слика е достапна за вас да ја имплементирате на која било физичка машина, како и во која било друга апликација што овозможува создавање виртуелни машини, како што се VirtualBox или Gnome Boxes.

Дистрибуцијата е целосно бинарна компатибилна со RHEL 8.4, така што CentOS 2105 и неговите подготвени конструкции се подготвени за преземање или на сликата од 8 GB ДВД или 605 MB netboot за архитектури x86_64, Aarch64 (ARM64) и ppc64le.

SRPMS пакетите на кои се базираат бинарните информации и информациите за дебагирање се достапни преку следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.