CesiumJS: Библиотека со отворен извор Javascript за 3Д мапирање

CesiumJS: Библиотека со отворен извор Javascript за 3Д мапирање

CesiumJS: Библиотека со отворен извор Javascript за 3Д мапирање

Вчера, објавивме статија наречена „GeoFS: Авионска симулациска игра од прелистувачот со употреба на Цезиум“, во која за прв пат споменуваме Цезиум, и поконкретно до Цезиум ЈС, кога се споменува дека бил користен од ГеоФС, за технологија со отворен извор што се користи за да се направи глобалниот воздушен пејзаж што го гледаат играчите.

Така, денес, ќе истражуваме малку подлабоко, на ова Библиотека на Javascript de софтвер со отворен код се користи за 3Д мапирање.

ЦезиумЈС: Вовед

Цитирајќи го Цезиум официјална веб-страница на Цезиум ЈС, е:

"Библиотека со отворен извор JavaScript за создавање 3D-мапи и глобуси од светска класа со најдобри можни перформанси, точност, визуелен квалитет и лесна употреба. Програмерите во сите индустрии, од воздушната вселена до паметните градови и беспилотните летала, користат CesiumJS за да создадат интерактивни веб-апликации за споделување динамични геопросторни податоци.".

Имајте на ум: Вреди да се разјасни дека, Цезиум е приватна и комерцијална организација, додека Цезиум ЈС тоа е отворена технологија создадена и користена.

GeoFS: Авионска симулациска игра од прелистувачот со употреба на Цезиум
Поврзана статија:
GeoFS: Авионска симулациска игра од прелистувачот со употреба на Цезиум

Забелешка: GeoFS е бесплатна игра симулатор на летови преку Интернет, ја користи слободната и отворена технологија на Цезиум, наречена Цезиум SС, што е библиотека со отворен извор на Јаваскрипт за креирање 3Д мапи и глобуси.

Цезиум ЈС: Содржина

CesiumJS: Библиотека со отворен извор Javascript

Што е CesiumJS?

Според Официјална страница на CesiumJS на GitHub, Цезиум ЈС е:

"Библиотека JavaScript што се користи за создавање на 3D глобуси и 2D мапи во веб прелистувач без потреба од додаток. Покрај тоа, тој користи WebGL за да генерира графика забрзана со хардвер, и таа е мултиплатформска, со прелистувач и е многу корисна за визуелизирање на динамички податоци.".

Покрај тоа, се гради под отворени стандарди, Цезиум ЈС поседува и нуди робусна интероперабилност, што му овозможува да има корист од многу апликации, што пак им користи на милиони корисници. Важно е да се напомене дека, Цезиум ЈС е ослободен под Лиценца Апачи 2.0, што го прави бесплатен за комерцијална и некомерцијална употреба.

карактеристики

Неговите развивачи тврдат дека:

"CesiumJS е изграден со внимание; Кодот е јавно прегледуван, единицата тестирана со над 90% покриеност со кодот и статички анализирана, документирана и развиена од искусен тим".

Кој беше корисен процес што овозможи да се постигне, тоа Цезиум ЈС имаат можност да понудат важни и вредни карактеристики или функционалности, во производите во кои се користи, како што се:

 • Дизајн на 3Д панели за пренесување, дизајнирање и интеракција со хетерогени 3Д податоци, вклучувајќи модели на фотограметрија, 3Д згради, надворешни и внатрешни CAD и BIM и облачни точки.
 • Способност да се создаде широк спектар на геометрии, вклучувајќи полилини, полигони, билборди, етикети, екструзии и тркачи.
 • Способност да се создаде широк спектар на визуелни ефекти како што се: Сенки, вклучувајќи сопствени сенки и меки сенки врз основа на положбата на сонцето; Атмосфера, магла, сонце, осветлување од сонцето, месечината, starsвездите и водата; и ефекти на системот на честички, како што се чад, оган и искри.
 • Способност да се цртаат слоеви на слики со користење на WMS, TMS, OpenStreetMaps, Bing и Esri стандардите.
 • Интеракција со векторски формати, кои се стандард на индустријата во областа, како што се KML, GeoJSON и TopoJSON.

Овие и многу други карактеристики направи го ова Библиотека со отворен извор JavaScript, отворена алатка идеална за емитува 3Д содржина, како што се 3Д терен, слики и форми од различни извори на содржина.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" се нарекува оваа корисна и практична библиотека со отворен извор Javascript «GeoFS», што се користи за 3Д мапирање, односно за создавање 3Д глобуси и 2Д мапи во веб прелистувач без додатоци; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.