На располагање е Cinammon 1.2, со канцелариски материјал и многу повеќе

Кинамон, вилушката на Гном Шел за оние носталгични за GNOME 2, достигна верзија 1.2, што се смета за целосно стабилно.

Новата верзија носи многумина нови функции, но, исто така Да престане a Кинамон уште повеќе од Гном за школка.

Канцелариски материјал

Цимет 1.2 повторно ги воведува ефектите во работната површина и можноста корисникот да поставува анимации или целосно да ги оневозможи. Оваа одлика е додадена за оние корисници кои сакаат ефекти на Compiz. Оваа верзија се карактеризира со два додатоци за анимација:

 • Избледување, што ја менува непроityирноста на прозорците
 • Скала, која ја менува својата димензија

И додадете 30 стилови на транзиција.

Преддефинирани шеми за работна површина

Иако елементите на работната површина (како панелите) сè уште не можат да се движат слободно, со Цимет 1.2 можеме да избереме 3 преддефинирани дизајни за нашата работна површина.

 • Со панелот на дното (стандардно).
 • Со панелот на врвот.
 • Со двата панели, исто како кај класичниот Гном.

  Лесно прилагодување

  Прилагодувањето на цимет сега е многу полесно. Додаден е менаџер на преференции што потсетува на Mozilla Firefox, каде што секоја опција ја имаме организирана според јазичиња. Затоа, полесно ни е да менуваме теми, да применуваме ефекти, да додаваме аплети и екстензии и да конфигурираме некои поставки на работната површина.

  Јаболко

  Цимет 1.2 исто така вклучува и аплети за работната површина. Стандардно, 5 од нив доаѓаат:

  • Пристапност
  • Неодамнешни документи
  • Отстранливи уреди
  • Канта за хартија
  • Монитор (контрола за XrandR)

  Подобрувања на менито

  Главното мени е значително подобрено. Ако барате нешто, категориите стануваат неактивни и едноставно со притискање на [ENTER] по пребарувањето, првиот елемент од резултатите ќе биде извршен.

  Некои промени под хаубата

  Цимет сега користи свој менаџер на прозорци, вилушка на Мутер, наречена Мафин. Ова значи дека повеќе не поддржува теми за Gnome Shell. Сепак, можно е да се дефинираат стиловите на една тема, и за Gnome Shell и за Cinnamon, и да се направи компатибилна со обете работни површини.

  Исто така, има многу повеќе промени што може да се видат во белешките за објавување (на англиски).

  Инсталација

  Cinammon 1.2 и Muffin сè уште не се прикачени на Ubuntu PPA. Сепак, пакетите со цимет може да се преземат, додека ние ќе треба да составиме Мафини.

  Корисниците на Linux Mint сигурно ќе ги добијат соодветните ажурирања во наредните денови.

  Извор: Синамон & Од Линукс


  Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

  7 коментари, оставете ги вашите

  Оставете го вашиот коментар

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  *

  *

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Себастијан Варела dijo

   Многу повеќе ми се допадна колку е лесно да се прилагоди во цимет, и му требаат повеќе аплети за цимет ... Верувам дека подоцнежните верзии ќе додадат повеќе аплети и повеќе одлики во оваа фантастична околина за Gnome Shell.

  2.   Мануел де ла Фуенте dijo

   Ако прелистувачот на менито може да биде интегриран во Synapse или да има екстензии за да ги имитира неговите можности (барем една за пребарување датотеки), циметот би бил Бог. 😀

  3.   снаодлив dijo

   Популарноста на оваа вилушка е импресивна и исто така е добра. Јас го користам во openSUSE 12.1 и работи доста добро.

  4.   желба21 dijo

   Некој има идеја како да се отстрани списокот со прозорци за да се користи dockbax ???

  5.   Понмеундик dijo

   Момците на Linux Mint добиваат сè повеќе следбеници. Оваа вилушка е многу, многу добра.

  6.   Филип Лу Ји dijo

   Го сакам, дизајнот на Unity и Gnome 3 ми се допадна, но она што навистина ми недостигаше беа старите ефекти, Cinammon ми се чини комбинација од прекрасниот графички аспект на Gnome 3 и прекрасните ефекти што може да му се дадат на Gnome 2, сега само ќе најдам добра пристаниште и ќе го ставам (Забелешка: Тоа е впечаток на некој што штотуку инсталирал Цимет за прв пат на нивниот ubuntu)

  7.   Неомито dijo

   Сè уште не го привлекува моето внимание или ќе се случи дека KDE веќе го избриша гномот од мојот ум