Clapper: Медиа плеер на GNOME со одговорен GUI

Clapper: Медиа плеер на GNOME со одговорен GUI

Clapper: Медиа плеер на GNOME со одговорен GUI

Во нашите различни и разновидни Оперативни системи GNU / Linux, обично има голема разновидност на апликации во истата област. И обемот на Медија плеери не е исклучок. И за тоа, денес ќе истражиме уште еден наречен „Клапер“.

„Клапер“Е едноставен и модерен медиа плеер за GNOME што вреди да се знае, проба, да се користи и да се препорача во многу случаи, благодарение на неговите интересни карактеристики и новости.

DeaDBeeF: Мал, модуларен, прилагодлив аудио плеер

DeaDBeeF: Мал, модуларен, прилагодлив аудио плеер

И како и обично, пред целосно влегување во денешна тема, ние веднаш ќе оставиме линкови до претходни поврзани објави, така што во случај некој да сака да истражува во опсегот на Медија плеери може да го направи тоа лесно:

"DeaDBeeF (како во 0xDEADBEEF) е модуларен аудио плеер за GNU / Linux, * BSD, OpenSolaris, macOS и други системи слични на UNIX. Покрај тоа, DeaDBeeF ви овозможува да репродуцирате најразлични аудио формати, да преобразувате помеѓу нив, да го прилагодувате корисничкиот интерфејс на скоро каков што сакате и да користите многу дополнителни додатоци што можете да ги проширите уште повеќе." DeaDBeeF: Мал, модуларен, прилагодлив аудио плеер

Поврзана статија:
DeaDBeeF: Мал, модуларен, прилагодлив аудио плеер

Поврзана статија:
Слушалки: Стриминг на музички плеер од YouTube и Reddit
Поврзана статија:
Megacubo: Корисен повеќејазичен и мултиплатформен IPTV плеер

Clapper: GNOME медиа плеер изграден со GJS

Clapper: GNOME медиа плеер изграден со GJS

Што е Clapper?

Според твоето официјална веб-страница на GitHub, „Клапер“ е:

"Медиа плеер на GNOME изграден со употреба на GJS со пакет алатки GTK4. Медиа плеерот го користи GStreamer како медиумска позадина и дава сè преку OpenGL."

карактеристики

Меѓу неговите најзначајни карактеристики, вреди да се спомене следново:

 • Забрзување на хардверот: Користи забрзување на хардверот по дифолт, и кога е достапна употреба на процесорот и RAM меморијата, треба да биде многу помала.
 • Пловечки режим: Ова е прозорец без граници, без заглавие и со намален број контроли на играчот. Кога е активиран лебдечкиот режим, на него може да се извршат многу повеќе задачи.
 • Адаптивен GUI: Што овозможува кога видеата се прегледуваат во „Режим на прозорец“, поголемиот дел од графичките контроли на GTK се користат не модифицирани за да се прилагодат на изгледот на оперативниот систем. Додека, кога е активиран „Режимот на цел екран“, сите елементи на GUI стануваат потемни, поголеми и полутранспарентни за подобра удобност при гледањето.
 • Плејлиста преку датотеки: Ограничена функционалност само за верзијата Flatpak и стандардно за содржината на директориумот „Видеа“ на корисникот. Ви овозможува да ги отворите датотеките со плејлиста (стандардна текстуална датотека со продолжение на датотеката .claps). Овие мора да содржат само една патека на датотека по линија.
 • Друго важно: Приказ на лентата за напредок во поглавјата и Поддршка за MPRIS (Спецификација за далечинско интерфејсирање на медија плеер).

повеќе информации

Во официјален дел на «Clapper» на FlatHub , следново е детално за тоа:

"Clapper е медиум плеер на GNOME, изграден со употреба на GJS со пакет алатки GTK4. Медиа плеерот го користи GStreamer како медиумска позадина и дава сè преку OpenGL. Играчот работи природно и на Xorg и на Wayland. Исто така, поддржува VA-API на графички процесори AMD / Intel."

Ослободување од одговорност

За наша употреба, нема да го извршиме достапен метод за директно преземање од складиштето на GitHub или преку Складишта на OpenSUSEно директно твое преземање и инсталирање преку Flatpak користење рамен центар.

Инсталација и употреба

За овој чекор, ние треба да го извршиме само следново наредба за команди и воила, ќе имаме „Клапер“ инсталиран и подготвен за употреба преку Мени за апликации или преку терминал (конзола).

Инсталација преку терминал

«flatpak install flathub com.github.rafostar.Clapper»

Извршување

«flatpak run com.github.rafostar.Clapper»

Снимки на екранот

Ако сè оди добро за време на инсталацијата, „Клапер“  Треба да работи и да се прикажува како што се гледа подолу:

Имајте на ум: Инсталирањето на „Клапер“ е извршена според вообичаеното Одговори на Линукс наречен Чуда ГНУ / Линукс, што се базира на MX Linux 19 (Дебијан 10), и тоа е изградено следејќи го нашето «Водич за слика на MX Linux».

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, „Клапер“ е "Нов и интересен мултимедијален плеер" развиен за Десктоп околина ГНОМ, што има адаптивен графички интерфејс, голема стабилност и цврстина, благодарение на фактот дека е развиен со употреба на современи технологии, како што се, GJS со GTK4 пакет со алатки.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)