Cloudflare се приклучи на иницијативата за додавање поддршка на HTTP / 3 на нејзините услуги

http3

Cloudflare објави Неодамна дека поддршката HTTP / 3 сега е достапна на вашата мрежа, Со што отсега натаму, вашите клиенти ќе можат да активираат опција во нивните панели и овозможете поддршка за HTTP / 3 за вашите домени.

Content Delivery Network (ЦДН) исто така, објавија дека Google Chrome и Mozilla Firefox, двајца од главните даватели на прелистувачи, ги здружија силите за да ја направат мрежата побрза и доверлив. Додавањето на Cloudflare, Google Chrome и Firefox за поддршка на HTTP / 3 е огромен поттик за следното големо повторување на HTTP и почеток на голема промена за корисниците на Интернет.

Мора да се запомни дека протоколот TCP е дизајниран во 1970-тите и никој не очекуваше дека ќе се користи за комуникации во реално време, како што е случај денес.

Како одминува времето, апликациите еволуираат и бараат брзина, и софтверските инженери почнаа да разбираат дека TCP никогаш не бил дизајниран да ги задоволува барањата за брзина. Така, тие започнаа да разгледуваат други опции за протокол за да го направат Интернет побрз.

Така инженерите на Google го создадоа мрежниот протокол SPDY што поправи некои од проблемите со TCP. Така, Интернетот стана HTTP-over-SPDY, протокол кој конечно стана официјално HTTP / 2 и сега го користат околу 40% од веб-страниците.

Cloudflare вели дека откако е овозможена поддршката за HTTP / 3 за доменот на клиент во вашата табла Cloudflare, тој клиент ќе може да комуницира со вашите веб-страници и API-и користејќи HTTP / 3.

HTTP / 3 е следната голема верзија на HTTP, протокол со кој содржината се пренесува од сервери на клиенти, каде што се прикажува во прелистувачи, мобилни апликации или други апликации. Cloudflare вели дека оттогаш соработувал со колегите од индустријата преку работната група за инженерство на Интернет, вклучително и Google Chrome и Mozilla Firefox, за повторување на стандардните документи HTTP / 3 и QUIC.

Токму во тоа HTTP-над-QUIC, кој стана HTTP / 3 подоцна. Ова си тицелосно препишување на протоколот HTTP Го користи QUIC протоколот наместо TCP протоколот и исто така доаѓа со TLS поддршка, вграден шифриран безбедносен стандард за криптирање на транспорт на информации.

Според Рајан Хамилтон, инженер за софтвер на Гугл

HTTP / 3 треба да ја подобрува мрежата за секого. Тимовите Chrome и Cloudflare тесно соработуваа за да ги преместат HTTP / 3 и QUIC од новите стандарди во широко усвоените технологии за подобрување на мрежата.

Силното партнерство меѓу индустриските лидери е она што ги прави иновациите во Интернет-стандардите можни и со нетрпение очекуваме да продолжиме да работиме заедно.

Cloudflare-HTTP-3

Од SPDY, инженерите на Google сфатија дека можат многу подобро Ако тие ги комбинираат сигурноста на TCP и брзината на UDP во тотално нов протокол. Така се роди QUIC, или Брзи UDP Интернет врски, нов протокол што ги комбинира најдобрите карактеристики на TCP и UDP, за да се изгради уште побрз протокол за транспорт Layer 4.

Google додаде поддршка за новиот протокол во Chrome Canary претходно овој месец. Ова значи дека секогаш кога корисниците посетуваат веб-страница хостирана од Cloudflare од Chrome Canary или други прелистувачи што се во согласност со HTTP / 3, врската автоматски се префрла на новиот протокол, наместо да се управува преку постари верзии.

Исто така Mozilla исто така ќе спроведе поддршка за HTTP / 3. Производителот на прелистувачи се очекува да испорача HTTP / 3 во претстојната верзија на Firefox Nightly подоцна оваа година.

Од минатата година, Cloudflare најави прелиминарна поддршка за QUIC и HTTP / 3 (или „http-over-QUIC“ како што се нарекуваше во тоа време, пред да биде преименуван во ноември 2018 година и официјално да стане HTTP / 3).

Новиот веб-стандард овозможува побрзи, посигурни и побезбедни врски со уреди што овозможуваат веб, како што се веб-страници и API.

Cloudflare исто така им дозволи на своите клиенти да се приклучат на листа на чекање за да ги тестираат QUIC и HTTP / 3 штом ќе бидат достапни.

Fuente: https://blog.cloudflare.com/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)