Како да монтирате USB уреди и CDROM во PCMan со нашиот корисник

Само што инсталирав компјутер со многу малку ресурси тука при мојата работа и за да заштедам што е можно повеќе меморија, инсталирав Тестирање на Дебијан со LXDE. Проблемот е во тоа што кога ќе се обидам да монтирам флеш меморија или а CD-ROM преку PCManFM, ова ми добива скокачки прозорец, велејќи: Не е овластен.

Во случај на USB меморија, решението што го најдов прво беше следново:

1- Создадете / половина толку многу папки со името USB, usb1 и така натаму, во зависност од бројот на USB порти.

2- Како и секогаш, првиот уред е монтиран со sdb, Додадов во датотеката / etc / fstab следнава линија:

/ dev / sdb1 / media / usb1 auto rw, user, noauto 0 0 / dev / sdb2 / media / usb2 auto rw, корисник, noauto 0 0 / dev / sdb3 / media / usb3 auto rw, корисник, noauto 0 0 / dev / sdb4 / media / usb4 auto rw, корисник, noauto 0 0

3- Потоа му дадов дозволи и го ставам предметниот корисник како сопственик на тие папки:

# chmod -R 755 / media / usb * # chown -R корисник: корисник / медиум / usb *

Јас се рестартирав и мемориите се монтираа автоматски во тие директориуми. Но CD-ROM Јас сè уште го имав истиот проблем. Решението го најдов во Викики на Архлинукс.

1- Како root ја креираме датотеката /тнк/polkit-1/localauthority/50-local.d/55-myconf.pkla (можете да изберете друго име, но секогаш мора да заврши на .pkla).

2- Внатре го додаваме следново:

[Дозволи за складирање] Идентитет = unix-група: складирање Акција = org.freedesktop.udisks.filesystem-mount; org.freedesktop.udisks.drive-eject; org.freedesktop.udisks.drive-detach; org.freedesktop.udisks.luks -отклучување; org.freedesktop.udisks.inhibit-polling; org.freedesktop.udisks.drive-set-spindown Резултат Дали = да Резултат Активен = да Резултат Инактивен = не

3- Потоа го додаваме корисникот во групата ЧУВАЊЕ. Ако оваа група не постои, ние ја создаваме:

# addgroup storage
# usermod -a -G storage USERNAME

Ние се рестартираме и подготвени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   митлови dijo

  Во тој случај, препорачувам да го смените за LMDE, заснован на дебијан, но според мене доста подобрен, и иако сè уште нема некои детали, според мене, го има.

  Не случајно, тоа е најпосетуваната дистрибуција во август во дислокација пред Арх и Убунту, што паѓа од својата традиционална прва позиција на третата.

 2.   @taregon dijo

  Нешто што ми се случи е дека користејќи „Слитаз“ не ја монтирав USB меморијата, што требаше да направам е да се вклучам во системот со заглавен уред (ако знам, колку е досадно да се подигне да се види монтиран). Користење на Asturix ако можам да го видам малиот прозорец што ми се појавува, но наместо ова што го имате тука, ако добијам опција да кликнам или да прифатам да отворам или USB или SD. Тоа е како што пишува [микрогони], но ниту менувајте дистрибуција, вие не сакате тоа ако обожавате, исто така, го ставам мојот случај да забележам дека тој детал им се случува на другите со pcmanfm. 😉 само тоа во твојот случај, стави многу анализа, честитки

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодарам. Вистината беше дека ми требаше многу работа за да го најдам решението на почетокот, но еј, веќе го најдов

   Поздрав и благодарност што застанавте.

 3.   Озкар dijo

  @elav: Не пробавте да инсталирате Policykit-1, имав сличен проблем и не беше инсталиран Policykit-1.

  1.    елав <° Linux dijo

   Јас веќе го инсталирав и инсталирав и не работеше ..

 4.   КЗКГ ^ Гаара dijo

  Ах, зошто го најдовте решението на Вики ArchLinux? ХАХАХА ... па може подоцна да го критикуваш Арх, или „мазохистите“ кои го користат ¬_¬ ... ајде, да не беа корисниците на Арх, ќе потрошеше повеќе работа во наоѓање на решението 🙂

  1.    елав <° Linux dijo

   Токму поради работата низ која поминуваат корисниците на Arch и мазохизмот што го претрпуваат, е што толку многу се учи на нивното вики хахахаха.