Како да користите прокси во Turpial со LMDE Xfce


Xfce е одличен Десктоп околина, но недостасуваат некои опции што го прават тоа да не биде комплетно комплетно за мене. Една од нив е употребата на Глобален прокси, Иако веќе видовме како да го решиме овој проблем.

исто така, видовме како да модифицираме Турпијален за да се поврзете со локален сервер Status.NET. со Gnome и Глобален прокси ова нема проблем, но со Xfce работата се менува. Како што ми рече Вил Алварез (ака Сатана), водечки развивач на Турпијален:

Во моментов имаме поддршка само за прокси-Gnome бидејќи тоа е работната околина што ја користиме, но немам проблем со вклучување на кодот што е неопходен за да работи и на Xfce, всушност тоа би било одлично.

Значи, во она што го чекаме Турпијал 2.0 вклучуваат поддршка за Xfce, можеме да ве натераме да користите Меѓу Рачно. За да го направите ова, треба да направиме мало прилагодување во датотеката /usr/share/pyshared/turpial/api/interfaces/http.py

Првото нешто што го правиме е да направиме резервна копија на таа датотека, или варијанта може да биде, сторете го истото како и јас. Линиите што треба да ги измениме се следниве:

if
gclient.get_string ('/ system / http_proxy / host'), 
gclient.get_int ('/ system / http_proxy / port'))
ако gclient.get_bool ('/ system / http_proxy / use_same_proxy'): прокси ['https'] = прокси ['http'] elif gclient.get_string ('/ system / proxy / safe_host'): прокси ['https'] = "% s:% d"% (gclient.get_string ('/ system / proxy / safe_host'), gclient.get_int ('/ system / proxy / safe_port'))

Она што нè интересира е обележано со задебелени букви. Она што го направив е да ги копирам сите тие редови, и веднаш под оригиналните го ставив ова:

ако detect_desktop_en Environment () == 'xfce':
gclient = gconf.client_get_default () ако gclient.get_bool ('/ system / http_proxy / use_http_proxy'): прокси ['http'] = "% s:% d"% (
gclient.get_string ('10.10.0.5 .XNUMX '),
gclient.get_int ('3128'))
ако gclient.get_bool ('/ system / http_proxy / use_same_proxy'): прокси ['https'] = прокси ['http'] elif gclient.get_string ('/ system / proxy / safe_host'): прокси ['https'] = "% s:% d"% (gclient.get_string ('/ system / proxy / safe_host'), gclient.get_int ('/ system / proxy / safe_port'))

Каде што требаше да сменам само 3 реда (обележани со задебелени букви).

Се разбира, ова не е дефинитивно решение, особено затоа што кога станува збор за употреба HTTPS не знам дали би функционирало, но во меѓувреме ова е она што го решава мојот проблем за мене.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   dasht0 dijo

    И во случај автентикацијата да е со корисник и лозинка?