Dapps: за децентрализација на услугите и социјалните мрежи

дапс-крипто

Зборувањето за блокчејн е доста длабоко и има што да покрие. Овој пат ќе разговараме малку за Dapps или децентрализирани апликации.

Децентрализирана апликација (Dapp, dApp или DApp) е апликација што ја водат многу корисници на децентрализирана мрежа со сигурни протоколи. Тие се дизајнирани да избегнуваат каква било единствена точка на дефект. Тие обично имаат белези за да ги наградат корисниците за обезбедување компјутерска моќ.

Дефиниција

Најточна дефиниција што ја најдов за тоа што е дап: Во него се наведува: dapps работат автономно без централен субјект за контрола со сите измени што ги решаваат предлозите и консензусот на неговите корисници.

Ова веќе почнува да разјаснува зошто Dapps станале толку интересни за програмерите: без централен орган, тие се архитектонски супериорни во однос на централизираните апликации.

Типичните дефиниции ги вклучуваат следниве атрибути:

Кодот е со отворен код и автономно управуван.

 • Записите и податоците се зачувуваат со користење на блокчејн, обезбедувајќи сигурна интеракција и избегнувајќи која било единствена точка на неуспех
 • Користете крипто белези за да ги наградите корисниците кои обезбедуваат компјутерска моќ.
 • Tokетони генерирани преку криптографски алгоритам.

Предностите на Dapps

Еден од клучните предизвици во редовните веб-апликации е толеранцијата на грешки. Ако некоја апликација стане премногу популарна или стане жртва на напад на негирање на услугата, развивачот на апликацијата не може да стори ништо освен да плаче.

Исто така, Dapps имаат свои ресурси и функционалност распоредени меѓу врсниците на блокчејн.

Што го прави екстремно скапо нападот со традиционални напади негирање на услугата, бидејќи тие не зависат од еден сервер.

Другите важни предности што ги имаат dapps во однос на нивните централизирани колеги е тоа што тие ја преобликуваат динамиката.

Платформите како Фејсбук, Твитер и Инстаграм зависат од содржината што ги произведуваат и консумираат нивните корисници.

Со редовни апликации, централизираниот субјект е максималниот корисник на напорот придонес од неговите корисници.

Со Dapps, нивните модели на децентрализирано управување обезбедуваат прераспределба на моќта, така што корисниците на апликации и нивните креатори на софтвер можат да имаат корист на порамноправен начин.

Dapps, иднината за доставување информации без манипулации

Dapps

Иако технолошките предности на Dapps може да бидат многу јасни, кога станува збор за навистина отклучување на потенцијалот на dapps, имајќи предвид дека да се биде децентрализиран дел, манипулацијата со податоците е доста тешка.

Јасен пример што можеме да го дадеме е улогата на социјалните мрежи во политичките настани, јасен пример беше во Египет пред неколку години.

Друг пример се скандалите што беа откриени на изборите во некои земји, каде што се користеа социјалните мрежи за да се фаворизираат одредени кандидати.

Со оглед на ова, Dapps може целосно да го промени пределот, но сè уште недостасува еден елемент: податоци во реално време.

Апликациите што можат да оживеат и да работат во ова време тие секогаш ќе бидат многу помоќна алатка за луѓето и организациите отколку апликации кои во суштина мора да останат статични со текот на времето.

Повеќето програмери, се разбира, се целосно запознаени со придобивките од информациите во реално време.

Но, интегрирањето на квалитетни извори на податоци во реално време за децентрализирани апликации доаѓа со сериозни предизвици.

Во моментов, Dapps кои управуваат само со крипто-трансакции во рамките на блокчејн, не треба да размислуваат за овие проблеми.

Сепак, да се создадат комплексни Dapps кои можат да понудат поголема функционалност отколку само решавање на трансакции, пристапот до надворешни податоци во реално време од обични луѓе и мноштво организации станува од витално значење.

Некои Dapps

Конечно, се појавија некои Dapps и од кои можеме да споменеме некои:

 • Аугур - пазар за предвидувања
 • Основен знак за внимание - мрежа за дигитално рекламирање.
 • Cryptokitties - виртуелна игра заснована на блокчејн
 • OmiseGO - отворена платформа за плаќање и децентрализирана размена.
 • Steemit - платформа за блогирање, слична на Reddit
 • Steepshot - платформа за споделување фотографии, слична на Instagram
 • DTube - платформа за споделување видео, слична на Youtube
 • DSound - платформа за споделување музика, слична на Soundcloud

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бла бла бла dijo

  Мастодон тогаш не би бил Дап?

 2.   Давид Нарањо dijo

  Точно е.