Дапр, траење со отворен извор што го олеснува создавањето на природни апликации во облакот 

Мајкрософт штотуку ја објави верзијата 1.0 од времето на траење на облакот наречено траење на дистрибуирана апликација (Дапр).

Според зборовите на Мајкрософт, Дапр е време на траење (време на извршување) со отворен извор, пренослив и управуван од настани дека им овозможува на развивачите лесно да градат еластични апликации, микросервиси, без државјанство и државно трчајќи мајчин во облакот и на инфраструктурата Edge (како што се Azure Stack Hub или AWS Outpost).

За Дарп

Со оваа прва стабилна верзија, апликациите Дапр се тие можат да бидат распоредени на самостојна инфраструктура или на групи на Кубернес во сценарија за производство. Затоа, Дапр е насочен кон развивачите кои создаваат нови апликации од реалниот свет, како и оние кои мигрираат и управуваат со постојните апликации и компоненти на архитектури кои се од природни облаци.

Како придобивка, Мајкрософт известува дека употребата на Дапр драматично ќе ја подобри продуктивноста на инвеститорот со намалување на времето што би можеле да го поминат во развој на нивните апликации.

Да се ​​добие подобро разбирање, одговорните за проектот објаснуваат дека времето на извршување на Дапр би им овозможиле на развивачите повеќе да се фокусираат на пишување деловна логика отколку на смена на проблеми на дистрибуирани системи.

Во оваа верзија 1.0, тимот на Дапр известува дека тие се фокусирале на Кубернетс како примарна околина за хостирање за водење производни апликации. Тој е длабоко интегриран и во контролната рамнина Дапр и во архитектурата Sidecar Dapr. На пример,

Мајкрософт додава дека Дапр, кој има над 70 компоненти развиени од заедницата, затоа е претставен како решение за широк спектар на сценарија. Ова го прави Dapr привлечна опција за програмерите кои сакаат да градат апликации независни од облак со висока преносливост.

Посочуваме дека Dapr не е врзан за одредена платформа и е дизајниран да се користи од кој било програмски јазик преку протоколите HTTP и gRPC. Затоа, не е ни чудо што апликациите базирани на Dapr можат да работат на Azure, AWS, Alibaba и Google облаци.

Сепак, за подобрување на искуството на мајчин јазик за програмери, SDK за Java, .NET, Python и Go се објавени како подготвени за употреба со оваа верзија 1.0 на Dapr. SDK за JavaScript / Node.js, C ++, Rust и PHP, кои моментално се во преглед, ќе следат заедно со другите верзии на Dapr. Исто така, за да ги развивате вашите природни облачни апликации базирани на Dapr, можете да користите вообичаени развојни средини како што се VS Code или IntelliJ.

Екосистемот Dapr вклучува и технологии со отворен извор и специфични интеграции поврзани со провајдерите на облаккако што се паркови технолошки партнери. Иако оваа одлика обезбедува додадена вредност за програмерите кои ги користат со Dapr, тоа исто така може да биде проблем со перформансите за апликациите базирани на Dapr.

Во врска со ова, Мајкрософт уверува со изјавата дека Дапр има исклучително мала латентност од сервис до услуга и е оптимизиран за сценарија со голема брзина.

При тестирање, времето на извршување додава околу 1,2 ms латентност од екстремен до 90-ти перцентил и приближно 2 ms до 99-ти перцентил. Во однос на безбедноста, тимот на Дапр препорачува да се бранат од напади човек-во-средина, имајќи криптирање обезбедено од Дапр преку х.509 сертификати издадени преку службата за контрола на авиони и кои се обновуваат автоматски.

Мајкрософт се потпре на заедницата со отворен извор во 2019 година, со нешто повеќе од 114 соработници за развој на Dapr.

Во 2021 година, тој број се искачи на 700, што претставува раст од повеќе од шест пати за само 16 месеци, што покажува интерес што овој проект го предизвикува кај заедницата за развивачи.

Како соработници на Dapr, имаме организации како Alibaba Cloud, HashiCorp, Microsoft, ZEISS, Ignition Group, како и поединци.

Конечно, бидејќи „Мајкрософт“ сака „Дапр“ да биде отворен, неутрален и инклузивен, компанијата објави дека е во фаза на преминување кон модел на отворена влада.

Ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа за Дарп, можете да ги проверите деталите На следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.