Deepin ги следи чекорите на Виндоус 11 и апликациите за Андроид може да се инсталираат преку неговата Магазин

Deepin Store со апликации за Android

Најновите вести за лансирањето на Виндоус 11 не оставија рамнодушен никого во технолошкиот сектор, ниту пак некој во заедницата со отворен код. Неодамна, Linux Deepin објави нова верзија на нејзината дистрибуција, Linux Deepin 20.2.2 со многу изненадувања внатре.
Највпечатливата работа во врска со оваа нова верзија на Linux Deepin е дека и покрај тоа што не е многу кружна верзија, нејзината продавница е ажурирана и веќе поддржува апликации за Android.
Така, Linux Deepin ги следи чекорите на Microsoft и Windows 11 и корисниците ќе можат да преземаат и користат апликации за Android од Linux Store Deepin.
За жал, не сите апликации во Play Store се наоѓаат во продавницата Deepin, некои тврдат дека сè уште нема апликации за Android во таа продавница, но знаеме дека апликациите за Android можат да се инсталираат на два различни начина: првиот преку контејнери и вториот лабаво. Ако избереме да инсталираме преку контејнери, мора да имаме и да користиме јадро 5.10.
Мајкрософт објави дека продавницата за Виндоус 11 ќе има апликации за Android, но тоа во првите верзии на овој Windows 11 оваа можност не би постоела. Како што се случи со Linux Deepin 20.2.2, но во случај на оваа дистрибуција Gnu / Linux, вклучувањето апликации ќе се изврши побрзо.
Linux Deepin 20.2.2 исто така носи новини во врска со безбедно подигање. Оваа нова верзија носи целосна поддршка за безбедно подигнување, но за да го користиме треба да користиме само фирмвер и софтвер што е потпишан за дистрибуција.

Linux Deepin веќе има поддршка за апликации за Android, но во нејзината продавница нема толку апликации колку што очекувавме

Linux Deepin е дистрибуција која не само што се истакнуваше по својот софтвер, туку и по неговата употреба во Кина и дека е единствената дистрибуција која има одобрување од многу кинески институции за нејзина употреба. Од друга страна, Linux Deepin има одлична заедница и одличен тим на програмери што ја направи дистрибуцијата можност да користи и да има апликации за Android на нејзиниот оперативен систем, но Ниту Linux Deepin 20.2.2 ниту Windows 11 не се единствените можности да имате апликации за Android на десктоп систем. Постојат многу корисници кои ќе бараат или сакаат да ги испробаат опциите што ги нудат продавниците на Виндоус 11 или продавницата Linux Deepin 20.2.2, но вистината е дека можеме да работиме и инсталираме апликации за Android на скоро секоја дистрибуција на Гну / Линукс.
Во моментов има неколку опции, многу од нив доаѓаат од заедниците на Слободен софтвер, веројатно е една од најпопуларните алтернативи Заварувач на АРЦ, но благодарение на заедницата Ubuntu Touch, барем тие помогнаа оваа опција да се развива побрзо, имаме пофункционална и покомпатибилна опција со апликации како WhatsApp, барем некои тврдат дека тие користат WhatsApp на својот паметен телефон со Ubuntu Touch. Оваа опција се нарекува Anbox.

Анбокс е прилично стабилен и функционален софтвер иако сè уште е во бета фаза. Негативната точка на овој софтвер е тоа сè уште не е компатибилна со сите апликации во Play Store, имајќи проблеми со апликации за кои е потребен специфичен хардвер или додатоци од Play Store. Исто така, уште еден недостаток на Anbox е тоа што работи само на дистрибуција на Gnu / Linux со поддршка за предвремена парцела. Практично сите дистрибуции го поддржуваат овој нов пакет, но сепак е бариера за корисниците кои сакаат да користат апликации за Android на нивниот оперативен систем, но не сакаат да поминат за привремени пакети.

Како да инсталирате апликации за Android на Linux без Windows 11

Можеме да извршуваме апликации за Android на Linux со Anbox, што работи како еден вид демон или процес што ни овозможува да инсталираме апликација за Android.
За инсталација и работа на Anbox во нашата дистрибуција, прво мора да инсталираме анбокс модули во нашето јадро за правилно работење. Инсталирањето на заглавјата се врши со извршување на следниве команди во терминалот:

sudo add-apt-repository ppa: morphis / anbox-support sudo apt update sudo apt install linux-headers-generic anbox-modules-dkms

Сега мора да покажеме дека оперативниот систем ги вчитува овие модули кога се рестартира, за ова го извршуваме следново во терминалот:

sudo modprobe ashmem_linux
sudo modprobe binder_linux

Ја рестартираме опремата и продолжуваме да го инсталираме Anbox директно. Како што рековме, на Анбокс му е потребна поддршка за предвремени пакети, бидејќи нејзината инсталација се прави преку контејнер за предвремени активности. Ако немаме проблеми со бран, тогаш го отвораме терминалот и го напишуваме следново:

sudo snap install --devmode - бета анбокс

Ова ќе го инсталира Anbox на нашиот оперативен систем. Сега, мора да ги инсталираме Андроид алатките за да го надополниме Анбокс. За да го направите ова, треба да продолжиме со терминалот и да ја извршиме следнава команда:

sudo apt инсталирај android-tools-adb

Или извршете го следново ако користиме дистрибуции базирани на Fedora:

sudo dnf инсталирај андроид-алатки

Откако ќе ги имаме алатките Android и Anbox, мора да ја имаме датотеката apk и ние ќе го извршиме преку терминалот како што следува:

adb инсталирајте апликација-име.apk

Ова ќе ја натера апликацијата да работи и да работи правилно под систем Gnu / Linux.
Овој метод има одредени ограничувања оттогаш апликациите што бараат одредени хардверски или телефонски услуги нема да работат правилно и нема да можеме да ја инсталираме Play Store. Тоа е, нема да имаме продавница за апликации како во Windows 11 или Linux Deepin, но можеме да ги извршуваме апликациите што треба да ги користиме од Android на нашиот Linux.

Лична проценка

Лично, не верувам ниту верував дека можноста за инсталирање на апликации за Android на систем Gnu / Linux или на Windows или macOS е одличен аванс бидејќи апликациите за Android се изградени за паметни телефони и таблети. Ова ја прави вашата апликација за работна површина да остави многу посакувана, но вистина е дека сè уште има корисници кои сакаат да користат Word или Excel или исто така да користат Google Drive, а за овие корисници е опцијата Linux Deepin 20.2.2 или Anbox опција се идеални. Иако не мислам дека е идеален за корисник кој сака да совладува или само да учи Гну / Линукс и Слободен софтвер.

повеќе информации .- Linux Deepin 20.2.2 , Anbox 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.