DevOps наспроти софтверски инженери: ривали или соработници?

DevOps наспроти софтверски инженери: ривали или соработници?

DevOps наспроти софтверски инженери: ривали или соработници?

Периодично, обично објавуваме важни теми за ИТ заедницата воопшто, за малку да го промениме чистиот опсег на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux. Поради оваа причина, понекогаш споделуваме различни информации за опсегот на Наука и технологија, и околу информатика и компјутери. Како еден од оние случаи, кога зборуваме за тоа какви се и какви се, сигурно ИТ професии или позиции, во рамките на областа на информатичка технологија и компјутери.

Во овој поглед, посветивме неколку публикации на ИТ професионалец наречен SysAdmin, кој, како што веќе знаеме, има тенденција, речиси стандардно, да се справи со многу и главно Linux. Исто така, за „DevOps наспроти софтверски инженери“, и на ИТ директори. И денес, овој пост ќе го посветиме на сличен познат како Софтверски инжинер, правејќи ја споредбата помеѓу „DevOps наспроти софтверски инженери“.

DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

И, пред да започне овој интересен компаративен пост помеѓу „DevOps наспроти софтверски инженери“, го препорачуваме претходни поврзани објави, за да можат да ги истражат на крајот:

DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?
Поврзана статија:
DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот
Поврзана статија:
Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот

DevOps наспроти софтверски инженери

DevOps наспроти софтверски инженери

DevOps наспроти софтверски инженери: Дали се слични или не!

За DevOps

За DevOps

Во а претходен пост опширно ги опишуваме Професионално за IT DevOps, сепак, накратко можеме да го опишеме како високо програмер формирана способна да ги извршува сите функции вклучени во Животен циклус на развој на софтвер и повеќе, како што се, програмирање, операција, тестирање, развој, поддршка, сервери, база на податоци, веб и било кое друго што е потребно.

Оваа ситуација е она што го прави токму а DevOps многу личи на еден мешавина од програмер или софтверски инженер и SysAdmin. Покрај тоа, тие имаат тенденција да доминираат а широк спектар на програмски јазици, и поседуваат широки технички способности и вештини за управување. За ова и повеќе, тој обично се гледа како на стручен ИТ професионалец, и во Софтвер и во Хардвер (Инфраструктура/Платформа), на Организацијата каде што работи.

Конечно, обично има како специфични функции или доделени активности во рамките на една организација, некои како што се следново:

 • Напишете код и извршете ја функцијата на Програмер.
 • Управувајте со мулти-платформски сервери и извршете ја функцијата на SysAdmin.
 • Управувајте со мрежите и извршете ја функцијата на NetAdmin.
 • Управувајте со базата на податоци (БД) и извршете ја функцијата на ДБА.
 • Управувајте и соработувајте на високо организациско ниво, гарантирајќи синергија помеѓу единиците или работните групи, како што се водачите на проекти или раководителите на области.

За системските инженери

За системските инженери

На Ingenieros de Sistemas (што би можеле да го наречеме накратко IngSW) може да се опише како ИТ професионалци кои развиваат и одржуваат компјутерски програми. Затоа, тие знаат и користете програмски јазици за пишување код, тестирање и софтвер за дебагирање, со што се обезбедува нивната работа и нивните ажурирања за одржување и подобрување на нивната функционалност.

Покрај тоа, Ingenieros de Sistemas тие мора да бидат способни идентификуваат проблем или потреба на пазарот или работната област, развие проект, испланирајте го неговиот развој и извршете ги сите потребни тестови додека не работи без грешки. Вклучувајќи ги и водечки тимови и доколку е потребно, на применуваат научни и статистички знаења за да ги постигнете вашите цели. Со оглед на тоа што е второ, она што навистина го разликува од кој било програмер (колку и да е експерт), бидејќи тие се ограничуваат само на програмирање.

Конечно, обично има како специфични функции или доделени активности во рамките на една организација, некои како што се следново:

 • Создадете интелигентни компјутерски системи и софтвер.
 • Директни проекти за развој на софтвер и водечки ИТ тимови или работни единици.
 • Анализирајте ги новите работни техники и развојните технологии, оптимизирајќи ги поврзаните процеси.
 • Анализирајте ги компјутерските проблеми и подготвувајте решенија компатибилни со различни оперативни системи.

За двете: Разлики и сличности

Како што може да се види, многу личат и малку се разликуваат. Во основа, вашиот напредни ИТ професионалци кои имаат тенденција да доминираат сè што е поврзано Развој на софтвери технички и менаџерски. Сепак, DevOps се издвојува или се разликува од Systems Engineer за нивните знаења или вештини стекнати во области кои не се директно поврзани со Софтвер, односно Хардвер. Бидејќи, мора да бидете способни да разберете и да управувате со теми како што се сервери, мрежи и BD системи.

Следствено, а DevOps Engineer лесно може да биде софтверски инженер. Но софтверски инженер не мора да биде инженер за DevOps. Пред сè, затоа што инженерот DevOps треба да биде способен да се фокусира и на развојот и на операциите на софтверски производ, додека софтверскиот инженер треба да се фокусира само на развојот на софтверскиот производ и на сите други фактори кои зависат од него.

Директор за ИТ: Уметност на управување со единица за технологија и системи
Поврзана статија:
Директор за ИТ: Уметност на управување со единица за технологија и системи
Автоматизација: Достапни алатки за работа на SysAdmin
Поврзана статија:
Автоматизација: Достапни алатки за работа на SysAdmin

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека овој вреден компаративен пост помеѓу „DevOps наспроти софтверски инженери“ да ги знае концептите зад секој од нив, нивните функции, разлики и сличности, беа од интерес и корисност, да продолжиме акумулирајќи знаење за огромниот и бараниот светот на информатичката технологија и компјутерите, и сите оние позиции (позиции) кои го прават животот во него, на кои избираме кога студираме, рече кариера на универзитет да дипломираме како ИТ професионалец.

Конечно, не заборавајте да го дадете вашето мислење за денешната тема, преку коментари. И ако ви се допадна овој пост, не престанувајте да го споделувате со другите. Исто така, запомнете посетете ја нашата почетна страница en «Од Линукс» да истражите повеќе вести и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.