Достапна Bluefish 2.2.0

Само што беше лансиран со интересни вести верзија 2.2.0 од еден од моите омилени уредници за HTML: Bluefish.

Сина риба 2.2.0 е почеток на серијата 2.2 и има огромна количина на промени:

 • Bluefish сега работи со gtk3 (Gtk2 сè уште е поддржан.
 • Синтаксот скенер сега е побрз, што е особено забележливо кога работите на големи датотеки.
 • Сина риба 2.2.0 има нова функција за пребарување која сега е интегрирана во главниот прозорец и новата функција е компатибилна со Пребарувајте и заменете ги датотеки на дискот (до веќе отворени документи).
 • Друга нова опција е тоа што вклучува функција за коментар која е активирана и чувствителна на коментар. HTML (<- ->) и Го вклучите Javascript- (/ /)
 • Друга нова карактеристика е автоматско комплетирање на функциите дефинирани од корисникот и функција за скок што веднаш ќе ве одведе до дефиницијата на функцијата.

Покрај сите овие нови одлики, многу постојни одлики се подобрени и полирани, вклучувајќи поддршка за нови јазици како што се Гугл Го, Вала и Ада. Погледнете вовед во Сина риба 2.2.0 en овој линк. Се презема од тука.

Смешно е што сликата ја покажува верзијата 2.2.1, претпоставувам дека тоа е нестабилната гранка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.