Distrochooser: Интернет-страницата што ви помага да го изберете вистинскиот GNU / Linux Distro

Distrochooser: Интернет-страницата што ви помага да го изберете вистинскиот GNU / Linux Distro

Distrochooser: Интернет-страницата што ви помага да го изберете вистинскиот GNU / Linux Distro

На многу корисници (нови или почетници) им се случило кога ќе започнат во светот GNU / Linux изберете да носите а Препорачано или трендовски дистрибуција, чии информации им дошле од некое лице (а) или член (и) од некого Заедница или група на кои им се придружиле или припаѓаат.

Затоа, често се случува GNU / Linux Distro што ги користиме не е резултат на реална методолошка анализа од она што го сакаме, ни треба и го имаме на располагање. И тоа е местото каде што стапува на дело, веб-страницата на Растрчувач.

Distrochooser: Вовед

Растрчувач Тоа е одлична страница особено за оние нови или помалку искусни корисници, бидејќи им помага да изберат Дистрибуција на GNU / Linux посоодветно или попогодно, во согласност со вашите потреби наведени во добро конструиран прашалник.

Научете слободен софтвер и GNULinux: Избрана слика
Поврзана статија:
Дознајте за слободниот софтвер и GNU / Linux без да ги инсталирате

Distrochooser: Содржина

Distrochooser: Кој е најдобриот GNU / Linux Distro за мене?

За Distrochooser

Можеби изгледа лесно да се избере и користи а GNU / Linux Distro, но вистината е дека за оние кои започнуваат во овој свет, дури и за оние кои веќе имаат време во него, честопати се случува, со толку многу опции на располагање, многумина да изберат да користат едноставно Дистри широко познат како DEBIAN, Ubuntu, Mint, MXLinux, или различни како што се Opensuse, Arch или Manjaro.

Прескокнување на истражување, анализа и време на тестирање може да биде корисно за многумина, но со употреба на Растрчувач, можете да добиете дополнителна помош, што вреди да не сте го направиле горенаведеното. И за оваа цел, Растрчувач земете прашалник или форма на Интернет, од 16 прашања за да го одредите најдоброто Дистрибуции на GNU / Linux за посетителот според нивните сопствени одговори.

Во моментов, на Официјална страница на Distrochooser има повеќејазична поддршка, односно доаѓа на јазик Германски, англиски, кинески, француски и шпански. Покрај тоа, таа има и бета-страница во развој, што доаѓа само на јазик Германски, англиски и италијански јазик.

Како работи Distrochooser?

Растрчувач изведува (покажува) а серија предмети (прашања / ситуации) што ќе видиме следно, и дека мора да биде одговорено или решено, што обично опфаќа аспекти или елементи, како што е нивото на знаење на учесникот Компјутери, информатика, GNU / Linux, нивото на владеење над Компјутери, оперативни системи и апликации, меѓу многу други.

Следно, ќе го спроведеме истражувањето за да видиме што препорачувате според внесените одговори, така што и другите се охрабруваат да го сторат тоа.

Анкета за тестирање

Почетен екран: На шпански.

Distrochooser: Почетен екран: На ​​шпански јазик.

Точка 1: Некои дистрибуции се создадени за посебна намена, некои за секојдневна употреба. Што ти треба?

Distrochooser: Точка 1

Точка 2: Како би ја оцениле мојата компјутерска писменост?

Distrochooser: Точка 2

Точка 3: Како би го оцениле моето знаење за Linux?

Distrochooser: Точка 3

Точка 4: Колку опции сакате да промените за време на инсталацијата? Колку конфигурациони променливи мора да бидат пополнети со зададена вредност?

Distrochooser: Точка 4

Точка 5: Повеќето дистрибуции може да се стартуваат од USB или ДВД-уред за да се тестира дистрибуцијата без да се менува вашиот компјутер или да се инсталира на хард диск. Другите можат да се инсталираат на USB-стик (постојана инсталација).

Distrochooser: Точка 5

Точка 6: Важно е да се знае колку години има системот бидејќи некои дистрибуции нема да работат на постари компјутери. Главната причина за ова е падот на поддршката за постарите технологии како што е 32-битната процесорска архитектура во корист на 64-битната архитектура.

Distrochooser: Точка 6

Точка 7: Некои дистрибуции претпочитаат да создаваат статии на викија за корисникот да ги решава нивните проблеми. Што преферираш?

Distrochooser: Точка 7

Точка 8: Linux може да користи многу различни кориснички интерфејси („Десктоп компјутери“). Многу дистрибуции стандардно користат работна површина. Важно е да знаете дали преферирате специфичен интерфејс. Сепак, можете да менувате и инсталирате нови работни површини во секое време.

Distrochooser: Точка 8

Точка 9: Повеќето од дистрибуциите се бесплатни. Некои дистрибуции нудат дополнителна поддршка за почетна такса.

Distrochooser: Точка 9

Точка 10: Различни дистрибуции инсталираат различни програми, некои инсталираат доволно за да започнат со работа веднаш. Другите обезбедуваат само основна инсталација, така што останува на корисникот да избере што ќе инсталира.

Distrochooser: Точка 10

Точка 11: Лиценцата (идеологијата) на дистрибуцијата е во тек. Некои обезбедуваат само бесплатен софтвер, други прифаќаат слободен софтвер. Бесплатните лиценци му овозможуваат на корисникот да го менува, прераспределува и да го користи софтверот како што одговара. Постојат ситуации кога дистрибуцијата мора да користи слободен софтвер, на пример, за возачите. Неслободниот софтвер не дозволува промени или проверка на кодот. Важно е да знаете дали имате преференции за различните модели на лиценци.

Distrochooser: Точка 11

Точка 12: Некои дистрибуции користат мрежни услуги за да го подобрат корисничкото искуство. Ова може да влијае на приватноста на корисникот, корисникот може да се следи кога користи такви карактеристики.

Distrochooser: Точка 12

Точка 13: Некои дистрибуции обезбедуваат свои теми и икони за да создадат целосно корисничко искуство.

Distrochooser: Точка 13

Точка 14: Некои дистрибуции можат да користат посебни одлики, како што се подобрувања за безбедност. Која од следниве одлики сакам да ја користам (доколку ги има)?

Distrochooser: Точка 14

Точка 15: Во Linux можете да инсталирате софтвер на различни начини. Може да соберете софтвер од изворен код или да го инсталирате преку пакети. Што преферираш?

Distrochooser: Точка 15

Точка 16: Некои дистрибуции нудат почести ажурирања, што може да влијае на стабилноста на системот. Што преферираш?

Distrochooser: Точка 16

Резултати од тестот: Distros препорачан од Distrochooser врз основа на внесените одговори беа:

Distrochooser: Резултати

 1. Манджаро
 2. Kubuntu
 3. Убунту Гном
 4. KDE Neon
 5. openSUSE Tumbleweed
 6. Linux Mint
 7. Работна станица на
 8. елементарен оперативен систем
 9. PCLinuxOS
 10. Xubuntu
 11. Lubuntu
 12. Ubuntu MATE
 13. Солус
 14. Ubuntu
 15. Debian
 16. Mageia
 17. openSUSE
 18. Zorin OS

Накратко, оние што ми се понудени се добри алтернативи. Сепак, претпочитам да продолжам да ја користам мојата прилагодена и оптимизирана верзија на MX Linuxповик Чуда.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на мрежата  «Distrochooser», што е одлична страница особено за оние нови или помалку искусни корисници, бидејќи им помага да изберат Дистрибуција на GNU / Linux посоодветен или поудобен во согласност со наведените потреби; биди многу интерес и корисност, За целина «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.