DroidCam: Како да ја користите камерата на уред со Android на Linux?

DroidCam: Како да ја користите камерата на уред со Android на Linux?

DroidCam: Како да ја користите камерата на уред со Android на Linux?

Сигурно многумина во одреден момент ќе посакаат да ги користат како Веб -камера (веб -камера) на Интегрирани камери од неговите Мобилни и преносни уреди со Андроид оперативни системи. Или со немање веб -камера на десктоп компјутери, или со немање моќна и модерна веб -камера или со оштетување или оневозможување на неа.

И иако, засега нема познато или едноставно, практично и лесно решение да се спроведе тоа е слободен и отворен, можеме да користиме неколку што се бесплатно или слободно, како што е случајот со бесплатна и мултиплатформа апликација наречена "DroidCam".

Мултимедијален сервер: Создадете едноставен во GNU / Linux користејќи MiniDLNA

Мултимедијален сервер: Создадете едноставен во GNU / Linux користејќи MiniDLNA

И како и обично, пред целосно да навлеземе во денешната тема, ќе заминеме за оние кои се заинтересирани да истражат некои од нашите најнови претходни поврзани објави со обемот на оперативниот систем Андроид и неговите апликации или вести, следните линкови до нив. За да можат брзо да кликнат доколку е потребно, по завршувањето на читањето на оваа публикација:

"Un Мултимедијален сервер тоа не е ништо повеќе од мрежен уред каде се чуваат мултимедијални датотеки. Овој уред може да биде од стабилен сервер или едноставен десктоп или лаптоп компјутер. Исто така, може да биде уред за NAS (Network Storage Drives) или друг компатибилен уред за складирање. А MiniDLNA (моментално познат како ReadyMedia) е едноставен софтвер за мултимедијален сервер, кој има за цел да биде целосно компатибилен со постоечките клиенти DLNA / UPnP-AV. Со MiniDLNA на GNU / Linux можете да овозможите едноставен мултимедијален сервер за прегледување мултимедијални содржини на уреди со Android." Мултимедијален сервер: Создадете едноставен во GNU / Linux користејќи MiniDLNA

Поврзана статија:
Мултимедијален сервер: Создадете едноставен во GNU / Linux користејќи MiniDLNA

Поврзана статија:
InviZible Pro: Андроид апликација за приватност и безбедност на Интернет
Поврзана статија:
Третата бета верзија на Андроид 12 е веќе објавена

DroidCam: Користете го телефонот како веб камера

DroidCam: Користете го телефонот како веб камера

Што е DroidCam?

Според официјална веб-страница de "DroidCam", оваа апликација е накратко опишана како што следува:

"DroidCam е апликација што го претвора вашиот телефон / таблет во веб камера за вашиот компјутер. Користете го со програми за разговор како Zoom, MS Teams и Skype".

Додека, во неговиот официјална веб -страница во Google Play Store на него се додава следново:

"Апликацијата работи со компјутерски клиент што го поврзува компјутерот со телефонот. Клиентите за Windows и Linux се достапни. Посетете ја веб -страницата на програмерите што го користат вашиот компјутер за да преземете, инсталирате и добиете повеќе информации за неговата употреба".

карактеристики

Меѓу најистакнатите карактеристики de "DroidCam" Можеме да го споменеме следново:

 1. Има бесплатно издание и неограничена употреба.
 2. Има клиенти за Linux и Windows, и Android и iOS.
 3. Ви овозможува да ја користите камерата на мобилниот / преносливиот уред преку WiFi конекција или USB кабел.
 4. Овозможува лесен, безбеден и ефикасен разговор со помош на "веб -камера DroidCam" на вашиот компјутер, вклучувајќи звук и слика.
 5. Поддржува да продолжите да го користите мобилниот уред со Android со активирана DroidCam во позадина.

Користете на GNU / Linux

до преземете, инсталирајте и користете "DroidCam" на GNU / Linux треба да се следи следната постапка:

 • Преземете, инсталирајте и стартувајте "DroidCam" на потребниот уред со Android / iOS и забележете го IP адреса и порта посочено од апликацијата, на пример:  «http://192.168.0.105:4747», «http://192.168.0.105:4747/video» o «https://192.168.0.105:4747».
 • Трчај во а Терминал (конзола) следното командни наредби:
wget -O droidcam_latest.zip https://files.dev47apps.net/linux/droidcam_1.8.0.zip
unzip droidcam_latest.zip -d droidcam
cd droidcam && sudo ./install-client
sudo apt install linux-headers-`uname -r` gcc make
sudo ./install-video
lsmod | grep v4l2loopback_dc
sudo ./install-sound
pacmd load-module module-alsa-source device=hw:Loopback,1,0
 • Стартувај преку Мени за апликации апликацијата "DroidCam" и во својот графички интерфејс наведете го типот на конекција (WiFi / LAN, режим на WiFi сервер, USB Android и USB iOS). Проверете дали видеото и звукот се овозможени и внесете го Адреса „ИП: порта“ прикажан од клиентот на користениот уред со Android / iOS. И завршете со притискање на копчето Поврзување (Поврзи) за да ги започнете истите процеси.
 • Отворете Интернет прелистувач и внесете директно во полето за URL адреса Адреса „ИП: порта“ o Адреса «IP: порта / видео» прибележано. Можете исто така да внесете веб -апликација како што се разговор за Телеграма, WhatsApp, Фејсбук и други за да ја користите веб -камерата, се додека прелистувачот ја открил без никаков проблем.

Снимки на екранот

DroidCam: слика од екранот 1

DroidCam: слика од екранот 2

DroidCam: слика од екранот 3

DroidCam: слика од екранот 4

DroidCam: слика од екранот 5

DroidCam: слика од екранот 6

DroidCam: слика од екранот 7

Имајте на ум: Некои десктоп апликации кои користат снимање видео преку адреси тие исто така ќе можат да го снимаат видео стримот споделен од "DroidCam" за неговите Оперативен систем GNU / Linux.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, "DroidCam" тоа е одлично и едноставно бесплатна апликација меѓу платформи, која е инсталирана во нашата Уреди со Android y Компјутери со GNU / Linux ви овозможува лесно да ги користите вградените камери од првите над вторите. Така, се надеваме дека ќе го испробате и ќе го користите во случај да ги задоволи вашите потреби кога ги користите вашите камери Мобилни и преносни уреди за нив Десктоп компјутери.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франко Кастиloо dijo

  Апликацијата Линукс е ЛОШ !!

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Франко. Ви благодариме за вашиот коментар. Во врска со клиентот на Фризер за Линукс, претпоставувам дека за некои ќе биде непрактично, за друг корисно, а за други одлично решение. Во мојот случај, тестирањето функционираше добро за мене и од таа причина, мислам дека може да биде корисно за другите.

   1.    Франко Кастиloо dijo

    Споредено со клиентот Windows, тоа е катастрофа. Инсталација, употреба, динамика, итн.

    1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

     Поздрав, Франко. Ви благодариме за вашиот коментар и кажете ни за вашето искуство со гореспоменатата апликација, со цел да ја збогатите објавената содржина.

 2.   Камила Патињо dijo

  Здраво, добро утро! Можете ли да препорачате некој бесплатен софтвер со отворен код што може да се користи во мали и средни претпријатија, ве молам?

  Однапред ви благодариме за вниманието.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Камила. Ви благодариме за вашиот коментар. Во мало пребарување на Интернет ја добив оваа листа, се надевам дека ќе биде многу корисна:

   Систем за планирање на ресурсите на претпријатијата (ERP)
   01. Абанк
   02. Отворено Браво
   03. Оаза
   04. Издание на заедницата на Odoo ERP
   05. ERP5 Opensource
   06. Idempiere ERP opensource
   07. Metasfresh ERP Community Edition
   08. ERPNext ERP
   09. ВИЕНА Advantage Community Edition
   10. Compiere ERP
   11. Dolibarr ERP
   12. Apache Biz ERP
   13. Alexor ERP
   Управување со односи со клиенти (CRM)
   14. vTiger
   15. SugarCRM
   Терминал за продажба (POS)
   16. Comerzzia
   17. OpenTPV
   18. OpenBravo POS