Fairphone + Ubuntu Touch: Хардвер и софтвер во корист на отворен код

Fairphone + Ubuntu Touch: Хардвер и софтвер во корист на отворен код

Fairphone + Ubuntu Touch: Хардвер и софтвер во корист на отворен код

Бидејќи редовно објавуваме вести поврзани со Оперативен систем за мобилни уреди наречен Убунту допир, за да ги откриеме неговите нови карактеристики, промени и подобрувања, денес исто така ќе зборуваме малку повеќе за мобилните уреди на Проектот "Ферфон", што тие обично го користат Убунту допир.

Изреки мобилни развиена од Проектот "Ферфон" Тие се телефони кои бараат да генерираат позитивно влијание врз синџирот на вредност на рударството, дизајнот, производството и животниот циклус. Што повеќе, "Ферфон" е социјално претпријатие што се обложува на употреба на Бесплатни и отворени мобилни оперативни системи за вашите уреди, каде што е можно.

Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

За оние кои се заинтересирани да истражуваат некои од нашите претходни публикации поврзани со темата, можете да кликнете на следните врски, откако ќе завршите со читање на оваа публикација:

"С and повеќе, тренд е да се користи бесплатен, отворен и безбеден софтвер и платформи, односно што нудат мерки и гаранции за приватност и компјутерска безбедност. Бидејќи, јавноста, потрошувачот и граѓанинот, секогаш бара алтернативи за с everything што се користи. Андроид како оперативен систем е пред контроверзии, поради блиските односи со Гугл. Поради оваа причина, постојат повеќе бесплатни и отворени алтернативи како што се: AOSP (Android Open Source Project), / e / (Eelo), GrapheneOS, LineageOS, PostmarketOS, PureOS, Replicant, Sailfish OS и Ubuntu Touch." Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Поврзана статија:
Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Поврзана статија:
Андроид: Апликации за користење оперативен систем Linux на мобилен
Поврзана статија:
Ubuntu Touch OTA 18 е веќе објавен и ова се нејзините вести

Fairphone + Ubuntu Touch: Мобилен уред и оперативен систем

Fairphone + Ubuntu Touch: Мобилен уред и оперативен систем

Што е проект за ферфон?

Според твоето официјална веб-страница, споменатиот проект е дефиниран на следниов начин:

"Fairphone е социјална компанија која создава движење на луѓе и организации во корист на пофер електронски уреди. Fairphone произведува телефон со кој создаваме позитивно влијание во синџирот на вредност на рударството, дизајнот, производството и животниот циклус. Заедно со нашата заедница, го менуваме начинот на производство на производите." За нас.

А што се однесува до нивните мобилни може да се истакне следново:

  • Тие во моментов нудат 2 модели наречени Fairphone 3 и 3+ со одлични технолошки карактеристики.
  • Мобилните телефони имаат модуларен и високо поправлив дизајн, направен да трае што е можно подолго.
  • Тие се изградени со рециклирани и праведни материјали, од области што е можно поотворени од зони на конфликти и експлоатација на работна сила.
  • Стандардно доаѓаат со оперативниот систем Андроид 10, но го разјаснуваат следново:

"Да, инсталирање алтернативни оперативни системи е можно, откако ќе бидат достапни. Со нетрпение ги очекуваме соодветните заедници да го пренесат својот оперативен систем (како што се Ubuntu Touch, Lineage OS, Sailfish OS или e-foundation) на Fairphone 3. Сите Fairphone 3 се испраќаат со заклучувачот за заклучување за да се осигура дека напаѓачот не може компромитирајте го уредот со инсталирање на сопствен систем или слика за подигнување. Ако одлучите да инсталирате некоја од алтернативите или да придонесете, можете да го отклучите подигнувачот на вашиот Fairphone 3 следејќи го ова водич чекор по чекор."

За повеќе информации за мобилните уреди на Проектот "Ферфон", на што лесно можете да прилагодите друг Мобилен оперативен систем со отворен код, можете да кликнете на следново линкНа И за повеќе информации за тоа како Проектот "Ферфон" ја фаворизира употребата на отворен код, можете да кликнете на следново линк.

Што е Ubuntu Touch?

Според твоето официјална веб-страница, споменатиот проект е дефиниран на следниов начин:

„Ubuntu Touch eТоа е софтвер со отворен код оперативен систем. Ова значи дека секој има пристап до изворниот код и може да го промени, дистрибуира или копира. Тоа го прави невозможно да се инсталира софтвер за врата. И не зависи од облакот, и практично е без вируси и други малициозни програми што можат да ги извлечат вашите податоци. Покрај тоа, тој се фокусира на постигнување на целта на Конвергенција помеѓу преносни компјутери / десктоп компјутери и телевизори, за целосно унифицирано искуство. Ubuntu Touch се фокусира на минимализмот и хардверската ефикасност.

Ubuntu Touch е направен и одржуван од заедницата UBportsНа Група волонтери и страсни луѓе од целиот свет. Со Ubuntu Touch нудиме навистина уникатно мобилно искуство, алтернатива на актуелните најпопуларни оперативни системи на пазарот. Ние веруваме дека секој е слободен да го користи, проучува, споделува и подобрува целиот софтвер создаден од фондацијата без ограничувања. Секогаш кога е можно, с everything се дистрибуира под бесплатни и лиценци со отворен код, одобрени од Фондацијата за слободен софтвер и Иницијативата за отворен код."

И како што можете да видите во следното линкво моментов Убунту допир за телефоните Ферфон 2 тој е многу компатибилен и функционален. Така, сигурно е прашање на време кога ќе стигнат до Ферфон 3На Како и другите Бесплатни и отворени мобилни оперативни системи.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, мобилните на Проектот "Ферфон" во комбинација со Убунту допир или слични, се интересна опција за истражување во однос на Телефон Хардвер изградена на попријателски и одговорен начин со општеството и околината. Но, пред с, повеќе фокусирано на дозволување употреба на Бесплатни и отворени мобилни оперативни системи кои ја подобруваат нашата приватност, анонимност и сајбер безбедност.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.