Fedora 34 планира да го користи PipeWire за звук наместо PulseAudio

Програмерите на Федора објавени неодамна за што следната верзија на Федора 34, закажана е голема промена став сите аудио потоци од серверите за звук на PulseAudio и JACK до PipeWire.

Користење на PipeWire Овозможува професионални можности за обработка на аудио Во типично десктоп издание, елиминирајте ја фрагментацијата и обединете ја вашата аудио инфраструктура за различни апликации.

Во моментов, Работната станица Федора го користи процесот на позадина на PulseAudio за аудио обработка и апликациите ја користат библиотеката на клиенти за да комуницираат со овој процес, да мешаат и да управуваат со аудио струите. Професионалната аудио обработка го користи серверот за звук JACK и поврзаната библиотека на клиенти.

Наместо PulseAudio и JACK се предлага да се користи медиумски сервер PipeWire следната генерација со слој за интероперабилност што ќе ги одржува сите постоечки клиенти и апликации на PulseAudio и JACK во функција и испорачани во формат Flatpak.

За постарите клиенти кои користат API за ниско ниво на ALSA, ќе се инсталира додаток ALSA кој насочува аудио струи директно до PipeWire. Сите апликации базирани на PulseAudio и JACK ќе можат да работат на PipeWire, без да мора да ги инсталирате PulseAudio и JACK.

Овој предлог е да се замени PulseAudio демонот со функционална компатибилна имплементација базирана на PipeWire. Ова значи дека сите постојни клиенти кои ја користат библиотеката за клиенти на PulseAudio ќе продолжат да работат како порано, како и апликациите испратени како Flatpak.

Со целото аудио PRO се ракува библиотеката на клиенти JACK, која разговара со JACK серверот. Овој предлог ќе инсталира замена за библиотеката на клиенти JACK што зборува директно со PipeWire. Сите постојни апликации за PRO аудио приклучоци потоа ќе работат преку PipeWire.

За потсетување, PipeWire ги проширува можностите на PulseAudio со стриминг видео, аудио обработка со мала латентност и нов безбедносен модел за пренос и контрола на пристап до уредот.

PipeWire исто така, обезбедува можности за контрола на изворите на видео како што се уреди за снимање видео, веб-камери или содржина на екран со излезна апликација. Проектот е компатибилен со Гном и веќе е широко користен во Федора Линукс за прикажување екран и споделување екран во средини засновани на Вејленд.

PipeWire исто така може да дејствува како сервер за звук со мала латентност со функционалност што ги комбинира можностите на PulseAudio и JACK, дури и за потребите на професионалните системи за обработка на звук за кои PulseAudio не можеше да тврди.

Исто така, PipeWire нуди подобрен безбедносен модел Овозможува специфичен проток и контрола на пристапот специфичен за уредот и го олеснува рутирањето на аудио и видео од и од изолирани контејнери.

Клучни карактеристики:

 • Снимајте и репродуцирајте аудио и видео со минимално заостанување.
 • Алатки за обработка на видео и аудио во реално време.
 • Мулти-нишка архитектура што овозможува споделување на содржина помеѓу повеќе апликации. Управувањето и обработката на мултимедијалната графика се врши во различни процеси.
 • Графички базиран модел на обработка на мултимедијални јазли со поддршка за повратни јамки и атомски ажурирања на графики.
 • Дозволено е поврзување на двигателите и во рамките на серверот и со надворешните приклучоци.
 • Ефикасен интерфејс за пристап до видео-струи со пренесување на опишувачи на датотеки и пристап до звук преку споделени тампони.
 • Способност за обработка на мултимедијални податоци од кој било процес.
 • Присуство на приклучок за GStreamer за поедноставување на интеграцијата со постојните апликации.
 • Поддршка за опкружувања со песок и Flatpak.
 • Поддршка за приклучоци во формат SPA (Simple Plugin API) и можност за создавање додатоци кои работат во реално време.
 • Флексибилен систем за координација на употребените мултимедијални формати и распределување на тампони.
  Користење на еден процес во позадина за рутирање на аудио и видео. Способност да работи како сервер за звук, центар за обезбедување видео на апликации (на пример, за API-от на екранот со gnome-shell) и сервер за контрола на пристапот до уредите за снимање на хардвер видео.

Конечно промената сè уште не е разгледана од Управниот одбор на Федора Инженеринг (FESCo), кој е одговорен за техничкиот развој на дистрибуцијата на Федора.

Fuente: https://www.mail-archive.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.