Firefox на Debian: Инсталирајте од Launchpad лесно

Одамна не правев упатства за Дебијан, освен што направив меа кулпа за камењата што ги фрлив овој пост датирајќи од моите почетоци како писател (особено во четвртиот пасус), во кој ја критикував Mozilla затоа што не направи репо за Debian, Ubuntu и / или деривати за лансирање Firefox на стабилната гранка.

Пред 6 дена, додека го разгледував мојот профил во Дијаспора, наидов на вест дека Firefox 31 веќе го очекувал официјалното лансирање.

Па, многумина ќе ги видат методите што требаше да се направат за да се инсталира Firefox на Debian рачно o на точката на сценариото, или повлекување од репото на Linux Mint. Сепак, како позадината на Дебиан Мозила што го има проектот Дебијан за тековната стабилна гранка (до денес, Визи), го направи Фондацијата Мозила официјален backport пронајден на Launchpad, за што, ако користите Ubuntu, можете да користите PPA за да бидете во тек. Сепак, тука ви покажувам како да го инсталирате Firefox на Debian без да умрете во обидот.

Инсталирајте Firefox на Debian од Launchpad

Во ова упатство препорачувам да ја деинсталирате Iceweasel, бидејќи ако се обидете да ја задржите покрај Firefox, тоа може да предизвика конфликти и со профилите и со синхронизираните сметки, покрај фактот што и двата прелистувачи не можат да работат истовремено како што се случува со Chromium и Google Chrome.

1.- Деинсталирање на Iceweasel

Првото нешто што треба да направиме е да го деинсталираме Iceweasel, бидејќи, како што се вели во предупредувањето, може да предизвика конфликти со Firefox. За да ја спроведеме оваа акција, ја пишуваме оваа команда со префиксирање на судо (се разбира, ако е конфигурирано) или како суперкорисник:

# apt-get remove iceweasel*

Откако ја презедовме оваа акција, одиме на следниот чекор.

2. - Додавање на backport за безбедност на Mozilla (Launchpad)

Сега, она што треба да го направиме е да го додадеме официјалното репо на Mozilla Security, кое го содржи прелистувачот Firefox од датотеката / Etc / apt / sources.list (уредување со ГНУ Нано или графички уредник на текст):

deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-mozilla-security/ppa/ubuntu precise main

Следно, го додаваме клучот за автентикација, кој ја одобрува врската на безбедносното репо:

apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-keys 7EBC211F

Со ажурирање apt-get && apt-get надградба само потврдете ги промените со додавање на ова репо.

3.- Инсталирајте го Firefox

Сега, она што треба да направите е едноставно да ја извршите оваа командна линија за да можете да го потврдите прекинувачот од Iceweasel на Firefox:

# apt-get install firefox

И така, имаме инсталиран стабилен Firefox на „официјален“ начин, бидејќи изданието Firefox што е во Launchpad, е насочено главно кон Ubuntu, Mint и / или деривати, но благодарение на Launchpad, ова репо им користи и на оние кои не сакаат ласицата како прелистувач (иако, според лично мислење, ми се допаѓа братучед-брат на лисицата родена од скутот на Дебијан).

ПС: Со ова репо, можете да го инсталирате Thunderbird како замена за Icedove, доколку сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

44 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Orgоргицио dijo

  Iceweasel и Yandel! Новата сензација на блокот. Потребни се 1.000.000 копии

  1.    елав dijo

   XDD

  2.    дијазепан dijo

   Убиј го со оган !!!

  3.    елиотим3000 dijo

   #СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!

   Патем, корисничкиот агент на тој Launchpad Firefox, по дифолт се чини дека користите Ubuntu. : v

  4.    helena_ryuu dijo

   хахахахахаха денес ја направив таа шега xD

   1.    елиотим3000 dijo

    Ми се допадна шегата. Како и да е, штотуку влегов во мојот netbook за да го ажурирам Iceweasel.

 2.   пандев92 dijo

  Во pclinux веќе го имаме

  1.    елав dijo

   Исто во Арх ..

   1.    Нано dijo

    Ах, јас ... да, во Arch го имам исто така ажурирано на 31 ._. само не ме прашувај зошто сум на свод.

    1.    елав dijo

     Нема потреба да се прашувам .. Тоа беше прашање на време

  2.    mat1986 dijo

   Исто така ажурирани од Bridge (базирани на Arch), заедно со KDE 4.13.3

 3.   Гвидоинацио dijo

  Најдоброто нешто е да користите ледеа од мраз и да сте како да сте имале firefox, но со придобивките од ледената облека: http://mozilla.debian.net/

  1.    елиотим3000 dijo

   Јас веќе го споменав кога реков „Debian Mozilla“, што е името на тимот посветен на вилушката на Firefox и Thunderbird (за секој случај, Iceape повеќе не е достапен ниту во backport ниту во официјалното репо).

 4.   jlv dijo

  За да го додадете клучот правилно, тоа е:
  # apt-key adv –keyserver hkp: //keyserver.ubuntu.com: 80 –recv-клучеви 7EBC211F

  Поздрав.

  1.    елиотим3000 dijo

   Па, тој што го ставив во објавата не работеше прв пат, затоа немав проблеми да го пробам на Debian Wheezy во VirtualBox (оригиналната инсталација сè уште има Iceweasel).

 5.   ОтакуЛоган dijo

  Добар совет, eliotime3000, но зарем не префериравте Iceweasel? Јас ти кажувам затоа што не коментираш во статијата ако препорачуваш повеќе Iceweasel (од тимот на Mozilla или оној во официјалните складишта) или Firefox со методот што го опишуваш.

  1.    нано dijo

   Не е нешто од другиот свет, разликите помеѓу нив се минимални, Iceweasel е роден поради брендирање на Firefox, кој има Авторско право, ако добро се сеќавам, и нешто друго со кодеците, но општо, тоа е Firefox, ни повеќе ни помалку.

   1.    елиотим3000 dijo

    Истото. Iceweasel е роден како решение за проблемот со некомпатибилноста на директивите што го имаа и проектот Debian и фондацијата Mozilla, до степен до кој Mozilla критикуваше дека не го спроведуваат официјалното лого на Firefox.

    Сепак, Firefox и Iceweasel имаат суптилни разлики, но тоа не значи дека тие се исто толку некомпатибилни како Qupzilla и GNU IceCat (исто така познати како „вистинската IceWeasel“).

    1.    ОтакуЛоган dijo

     Да, тоа е суптилно, но на пример, нема ниту информации за изведба што испраќаат.

     1.    елиотим3000 dijo

      Нормално, ова се визуелизира низ за: здравствен извештај, но исто така можете да овозможите извештај за здравјето и / или дефекти преку за: телепатијата, што треба да ја исполни истата функција без нужно да биде Firefox (иако повеќе сакам да ги испраќам грешките преку reportbug во случајот на Iceweasel).

     2.    ОтакуЛоган dijo

      Но, не е во Iceweasel, нели? Ги пробав и двете адреси и ми ги дава како неважечки, исто така нема опции во конфигурацијата во врска со ова (не знам дали ќе има нешто во врска со: конфигурација) и не бара од тебе дозвола да ја користиш на почетокот, како што видов во другиот Firefox.

  2.    елиотим3000 dijo

   И јас продолжувам да ја поддржувам ласицата и покрај тоа што дознав за овој метод. Сепак, има луѓе кои сè уште не сфатија дека Firefox веќе подолго време го има својот официјален backport, со кој заедно со момците од Canonical управуваат истите официјални развивачи на Firefox и Thunderbird.

 6.   Емануел dijo

  Како прво, сакам како изгледаат коментарите! 😀
  Второ, ласицата е loveубов 🙁 иако има и такви кои никогаш не престануваат да ја сакаат лисицата како таква. Одличен напис. Ви благодарам.

  1.    елиотим3000 dijo

   Само така, ласицата е loveубов на прв поглед.

   И, патем, задниот дел на Debian Mozilla веќе го има Iceweasel 31 во своите репотации.

   1.    Емануел dijo

    Така е!
    Првиот пат е непријатно, затоа што не знаете што е тоа и зошто е така како што е ... но се за itубува.
    Така е, всушност е прилично брзо. Одлична работа од Mozilla до заедницата Дебијан.

  2.    ДаниелЦ dijo

   Само појаснување ... тоа е панда, а не лисица. 😛

   И да, изгледот на пораките е многу подобар.

   1.    Емануел dijo

    Јас одбивам да користам панда наместо лисица!
    Да, тоа е дури и контрадикторно, бидејќи се вика FireFOX, иако разбирам дека неговото лого се заснова на црвената панда. 😛

 7.   кук dijo

  со вашата објава дури сакате да користите Debian

 8.   linuXgirl dijo

  Многу добра статија. Ви благодарам. Јас барем сум lубител на Iceweasel на Debian, јас користам Firefox само на Windows и Ubuntu. На крајот на краиштата, Iceweasel и Firefox се блиски роднини. Разликите, како што велите, се суптилни.

  1.    елиотим3000 dijo

   Всушност, иако Iceweasel се гледа покрај Firefox како две капки вода, внатрешно, тие имаат добро диференцирани разлики како што е оневозможување на испраќање податоци од менито за преференции, оневозможување на ажурирачот на прелистувачот (функција споделена исклучиво со Firefox за Ubuntu), оневозможување на страницата за здравствен извештај (ограничено на овозможување преку: телепатија), и секако соодветното ребрендирање што го имате.

 9.   Ricardo dijo

  Одличен пост, упатството е многу јасно, благодарам што го споделивте, поздрав

 10.   Хуго dijo

  Iceweasel е навистина добар, не гледам потреба да инсталирам друг прелистувач, претпочитам Iceweasel скоро да не троши ресурси и што се однесува до Debian; најдобро е за серверите.

  1.    насилник dijo

   На крајот, тоа е нешто психолошко, бидејќи не го гледаме логото на црвената лисица, ни се чини дека не го користиме, но Iceweasel ES Firefox, тие оневозможуваат автоматско ажурирање и ги менуваат уметничките дела. Јас само го користам и си ја спасувам маката.

   1.    елиотим3000 dijo

    Автоматската датум во Firefox за Ubuntu (вклучувајќи го и оној во Launchpad), исто така го оневозможува ажурирачот, па затоа се ажурира преку репо, како што прави Google Chrome.

 11.   alex dijo

  каква е идејата за инсталирање на firefox на дебијан ако оваа ледена облека е иста и се ажурира со иста фреквенција оваа http://mozilla.debian.net/ да ја инсталирате саканата верзија иста за icedove

  1.    елиотим3000 dijo

   […] Па, многумина ги видоа методите што требаше да се направат за да се инсталира Firefox на Debian, рачно или на местото на скриптата, или да се повлече од рено на Linux Mint. Сепак, како backport на Debian Mozilla што го има Debian проектот за тековната стабилна гранка […]

   Преземено од третиот став на објавата. Адресата што ќе ја кажете е поврзана со зборот Дебиан Мозила.

 12.   helena_ryuu dijo

  Здраво партнери !!! Со векови не сум коментирал преку овие средства, сега го инсталирав Firefox 31 на мојот Archlinux и е како и секогаш одличен, сметав дека е чудно само проблемот со кешот.
  Поздрав до целиот персонал, и колку е одлично спроведувањето на новата тема дааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа!

  1.    елиотим3000 dijo

   Не знам, само ќе го видам тој проблем на мојата нетбук со Iceweasel 31 (во филијалата на ,еси, ќе треба една недела да го ажурираат, бидејќи верзијата Debian Mozilla е веќе достапна за ажурирање од утрото).

 13.   грешка dijo

  започнете упатство за тоа како да ја инсталирате бета верзијата

 14.   десикодер dijo

  Благодарам многу. Ми се гади од петардата ледеалка, која е верзија 24, умирам да имам 31.0 одеднаш !!!

  Дебијан е добро, но тие имаат некои бараки за лиценци за мозила кои имаат крпа, се разбира, за едноставна икона на ништо ...

  Честитки!

  1.    алунадо dijo

   Верзијата 24 работи побрзо од верзијата 31. Се сеќавам дека ја користев неколку часа и кога ставив ледено стакло од backport и го згазнав преку 31, веднаш ја забележав разликата. Мислам дека проклетиот интерфејс е овој «австралис» (зошто по ѓаволите сакаа округли јазичиња и таа лебдечка школка кога ќе конфигурирате нешто ... маркетинг и кучката што ве роди!).

 15.   начо20у dijo

  Сега сум стабилен и вистината е. Никогаш не мислев дека ќе трае толку долго без да се скрши, држете ја ледената маска 24.8.0! Работи магија на мојот Семпрон со 1 GB рам

 16.   пепито dijo

  Пазете се, ако се обидете да ги копирате командите директно, таму двоен хипен е заменет со продолжен utf8 знак, заменете го со «-«

 17.   Chaparral dijo

  Ви благодариме за информациите што ми помогнаа да инсталирам firefox во Debian 8 Gnome. Јас не правам разлика помеѓу firefox и iceweasel, но iceweasel се урна на секои два на три и јас веќе бев повеќе од исполнет.
  Во вашето образложение ја промашив командата за конфигурирање на firefox на шпански јазик и тоа не е ништо друго освен ова:

  sudo apt-get инсталирајте firefox firefox-locale-es