Firefox 75: повик до фаза на развој со новости

Firefox 69

Само еден ден по лансирањето на веб-прелистувачот Firefox 74, како што споменавме во овој блог, сега кога ја достигна својата најнова стабилна верзија, програмерите започнаа да работат со следната голема верзија, која ќе биде Mozilla Firefox 75.

Можете да започнете да гледате каков ќе биде овој проект и пробајте ги новостите дека тие излегуваат со употреба Бета достапно на официјалната веб-страница на Mozilla. Од 10 март 2020 година, Mozilla го обезбедува овој бинарен пакет во фаза на развој, така што тие можат да тестираат и рафинираат што ќе биде крајниот производ.

Меѓу најзначајните новини, можете да видите дека оваа верзија на веб прелистувачот Firefox ќе се појави обновена лента за адреси Изгледа подобро на малите екрани и им го олеснува пристапот на корисниците до нивните омилени веб-страници со помалку движење. Тоа е, ја подобри употребливоста за да ви го олесниме многу.

Сега, со Firefox 75 ќе можете да ја изберете новата лента за адреси и во полето за предлози за пребарување, таа веднаш ќе се прошири за да ви ги покаже врските на вашиот омилени или најпосетувани веб-страници. Така, ќе ги имате при рака со еден клик. Мерка што е дел од друг пакет промени што сакаат да го променат изгледот.

Firefox 75 има редизајниран интерфејс да го подобри искуството и да биде многу почист, оптимизирање на неговата употреба на екраните на мали мобилни уреди или решавање на вообичаени проблеми што сега се појавуваат во претходните верзии. Секако, тоа носи и повеќе новости, како што е подобрена поддршка за HTTPS со слабо конфигурирани веб-сервери итн.

И, најверојатно, ќе се додадат повеќе новости до вашето пристигнување 7 април од истата година, односно за само неколку дена ако сè оди добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.