FreeNAS и TrueNAS се обединуваат и сега формираат „TrueNAS Open Storage“

IXsystems објави обединување на вашите производи за брзо распоредување на мрежно складирање (NAS, мемориско прикачено мрежно меморија). Бесплатната дистрибуција на FreeNAS ќе се спојат со комерцијалниот проект Вистински НАС (два оперативни системи со отворен извор базирани на BSD UNIX и наменско мрежно складирање), проширување на можностите на FreeNAS за претпријатијата и претходно инсталирани во системите за складирање произведени од iXsystems.

Од историски причини, FreeNAS и TrueNAS беа развиени, тестирани и објавени одделно, и покрај големата количина на заеднички код. За да се соберат проектите, требаше многу да се работи на обединување на дистрибутивните системи и пакетите.

FreeNAS се заснова на базата на кодови FreeBSD, Се одликува со вградена поддршка за ZFS и можност за управување преку веб-интерфејс изграден со помош на рамката Python Django. Поддржани се FTP, NFS, Samba, AFP, rsync и iSCSI За да се организира пристап до складирање, софтверот RAID (0,1,5) може да се користи за зголемување на сигурноста на складирањето, а поддршката за LDAP / Active Directory е имплементирана за овластување на клиентот.

Во верзијата 11.3, кодот TrueNAS достигна паритет со FreeNAS во областа на поддршка за приклучоци и виртуелни средини, а обемот на заедничкиот код ја надмина ознаката од 95%, што овозможи да се продолжи да се работи на последното спојување на проектите.

Во верзија 12.0, закажана за втората половина на годината, FreeNAS и TrueNAS ќе се спојат и ќе се претстават под заедничкото име "Отворено складирање TrueNAS".

Од самиот почеток на iXsystems, ние развивме, тестиравме, документиравме и издадовме и како посебни производи, и покрај огромното мнозинство на код што се споделува. Ова беше намерна техничка одлука на почетокот, но со текот на времето стана помала потреба и повеќе од „како секогаш сме го правеле тоа.

И покрај обединувањето, сепак ќе има две верзии достапен оперативен систем: TrueNAS CORE и TrueNAS Enterprise. И едните и другите се фактурираат како софтвер од стручно ниво, но за употреба на TrueNAS Enterprise ќе биде потребна лиценца за пристап до проширен сет на функции, додека TrueNAS CORE ќе остане бесплатен.

Првиот ќе биде сличен на FreeNAS и ќе се испорачува бесплатно, а вториот ќе се фокусира на обезбедување дополнителни можности за деловните субјекти.

Комбинацијата ќе го забрза развојот и ќе го скрати циклусот на подготовка на ослободување на 6 месеци, ќе го зајакне обезбедувањето квалитет, ќе го синхронизира развојот со FreeBSD за да обезбеди побрза поддршка за нови тимови, ќе ја поедностави документацијата, ќе ги обедини страниците, ќе ја поедностави миграцијата помеѓу дистрибуциите. Комерцијални и бесплатни, ќе го забрза премин кон OpenZFS 2.0 базиран на „ZFS на Linux“.

Во блогот пост посветен на оваа објава, рече iXsystems:

„TrueNAS CORE 12.0 ќе има корист од некои важни достигнувања во однос на FreeNAS 11.3. Ова ќе вклучува поддршка за Fusion Pools (комбинација на SSD и HDD vdev) и шифрирање на податоците. Со најавата за објавување на верзијата 12.0 BETA, ќе се направи покомплетен список на стотици подобрувања “.

Организацијата продолжува да кажува:

„Клиентите на TrueNAS ќе видат помалку значајна промена на името со промената во верзијата 12.0, но ќе забележат промена во новата икона за перки од ајкула. Иконата за ајкули FreeNAS е добро позната, но оваа модернизирана икона претставува крадечки, но сепак моќен конкурент за складирање, што стана TrueNAS “.

TrueNAS Enterprise, наследникот на TrueNAS ги наследува сите јаки страни на неговиот претходник. TrueNAS Enterprise системите автоматски ќе имаат TrueNAS CORE функционалност, како и претходно инсталиран клуч што овозможува функционалност на Enterprise.

За оние кои едвај чекаат да видат што им подготвува уредникот TrueNAS, преглед на TrueNAS 12.0 (ноќна верзија) ќе биде достапен за преземање пред 11 март. Конечната верзија на новиот унифициран оперативен систем се очекува да пристигне во третиот квартал од оваа година.

Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за тоа за новостите, деталите можете да ги проверите во најавата што ixsystems ја направија на нивниот блог. Врската е оваа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)