gcobol, компајлер COBOL базиран на GCC

Пред неколку дена беше откриен проектот gcobol, чија цел е создавање бесплатен компајлер за програмскиот јазик COBOL и се најде на мејлинг листата на програмери за компајлерите на GCC.

Во сегашната форма, gcobol се развива како вилушка на GCC, но штом ќе заврши развојот и ќе се стабилизира проектот, се планира да се предложат промените да се вклучат во главниот состав на GCC.

Досега имаме составено нешто повеќе од 100 примери на програми во
Основен Cobol за програмери од Мајкл Кафлин. ние сме блиску до
крај на таа фаза од проектот, и се надеваме дека ќе имаме ISAM и Објектно-ориентираните функции на Cobol се имплементирани во следните неколку недели. Нас работат на компилација на тест пакетот NIST COBOL, за што се надеваме ќе бидат потребни неколку месеци за да се заврши. Почнавме да работиме и на gdb, и се надевам дека ќе го имам во функција до крајот на годината.

Причината на создавањето на новиот проект е желбата да се добие бесплатен лиценциран COBOL компајлер што ја олеснува миграцијата на апликациите од мејнфрејмови на IBM до системи со Linux.

Заедницата развива независен бесплатен проект што можеби многумина од вас веќе го знаат, но за оние кои не се свесни за проектот, треба да знаете дека тоа е „GnuCOBOL“ долго време, но тоа е компајлер кој преведува код на јазикот C и исто така не обезбедува целосна поддршка дури и за стандардот COBOL 85 и не го положува целосниот сет на репер тестови, што ги одбива финансиските институции кои користат COBOL во работата проекти .

Gcobol се базира на GCC технологии тестиран и е развиен повеќе од една година од инженер со полно работно време. Постоечката GCC backend се користи за генерирање на извршни датотеки и обработка на изворот COBOL е одвоена во посебен интерфејс развиен од проектот.

Досега знам дека компајлерот успешно изгради 100 примери од книгата „Почеток COBOL за програмери“, а поддршката за објектно-ориентирани екстензии ISAM и COBOL се планира да се додаде во gcobol во наредните недели. Во рок од неколку месеци, функционалноста на gcobol се планира да го помине тест пакетот NIST репер.

Нашиот исто така не треба да се меша со претходните напори да се создаде gcc
Cobol компајлер. Други се обидоа и не успеаја. Неуспехот не беше
опција за нас. Нема да кажам дека беше лесно, но тука сме.

На крајот, ако одржувачите на gcc се заинтересирани, ние би сакале
побарајте целосна интеграција со gcc. Во моментов имаме прашања.
се надеваме дека ќе можат да одговорат овде од оние што ја истрчаа ракавицата
пред нас. Со оглед на состојбата на внатрешната документација, тоа изгледа
како наша најдобра опција. Пребарувавме по непарните чорапи
фиока предолго.

За оние кои не се свесни за COBOL, треба да знаат дека дОва е програмски јазик кој годинава наполни 63 години и тоа сè уште стои како еден од најстарите програмски јазици во активна употреба, како и еден од водечките во однос на пишаниот код.

Јазикот продолжува да се развива на пример, COBOL-2002 додаде можности за објектно-ориентирано програмирање, а COBOL 2014 воведе поддршка за спецификацијата со подвижна запирка IEEE-754, преоптоварување на методот и динамички проширени табели.

Вкупниот износ на код напишан во COBOL се проценува на 220 милијарди линии, од кои 100 милијарди сè уште се користат, главно во финансиски институции. На пример, од 2017 година, 43% од банкарските системи продолжија да користат COBOL. COBOL кодот се користи за обработка на околу 80% од личните финансиски трансакции и во 95% од терминалите кои прифаќаат плаќања со банкарска картичка.

Конечно за оние кои се заинтересирани да знаат повеќе за тоа за проектот, тие треба да знаат дека кодот на проектот е дистрибуиран под лиценцата GPLv3 и можете да го консултирате од следнава врска.

Fuente: https://gcc.gnu.org/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.