Genymotion: Андроид емулатор за GNU / Linux

Поздрав, Почитувани интернет-читатели,  овој пат ве носиме до Генимоција одлична програма за која започнав да ја користам заобиколувајќи ги технолошките ограничувања на хардверот и софтверот на мојот паметен телефон.

Генимоција Genymotion: е специфичен емулатор меѓу платформа за поддршка Андроид, што течно и брзо извршува различни мобилни уреди (телефони и таблети) врз основа на овој оперативен систем. За оние во MS Windows тие користат Bluestack, Genymotion тоа е најдобриот избор за емулатор Андроид и работи на сите видови на апликации и игри во нашите повеќе оперативни системи (Windows, Mac или GNU / Linux).

Генимоција Таа е идеална, освен што се користи за тестирање игри и апликации, до олесни развој на апликации за Android. Повеќе од 4.500.000 милиони регистрирани корисници, многу дистрибуирани меѓу повеќе од 10.000 големи компании потврди ја нејзината стабилност и практичност. Овој емулатор прави употреба на VirtualBox (виртуелни машини) да се кандидира на Околини за извршување (виртуелни телефони и таблети) кои за возврат ги поддржуваат различните стари и тековни верзии, стабилни или тест, каде што можете да ги тестирате вашите идни апликации за Android и вистински мобилни уреди.

Можеби многумина се свесни за слични проекти, но тимот задолжен за Генимоција успеа да презентира едноставен интерфејс, способен за поддршка на различен хардвер со различни верзии на Android за кој било вид на корисник, без да заборавиме на развивачите кои се нејзина главна цел на пазарот и затоа деловен модел.

Тоа е, тие постигнаа на неколку лесни кликања за да му овозможите на корисникот да креира На пример, виртуелна машина која имитира уреди засновани на брендови производи од Google, HTC, Motorola, Samsung, Sony, меѓу другите, и за различни поставки за Android 2.X, 3.X, 4.X, 5.X и 6.X, додавајќи различни резолуции на екранот. И најдоброто од сите е тоа со текот на времето, бројот на достапни уреди и верзии на андроид се зголемува како што напредува технологијата.

Виртуелни машини на Genymotion струја ги обезбеди сите основните карактеристики се бара во А. Мобилен уред, како што се употребата на нашата интернет конекција, симулацијата на нашата локација преку GPS, симулацијата на фотоапаратот, статусот на батеријата, ротацијата на уредот и инсталирањето на Google Play Продавница и скоро сите официјални или неофицијални апликации по ваш избор. Бидејќи очигледно се должи на проблеми со лиценцирање, Генимоција не вклучува стандардно ништо од Google, иако сигурно во секое време, ова може да се реши. Иако нема проблем, оттогаш Генимоција ви овозможува да инсталирате кој било APK o zip влечење на датотеката преку емулаторот. Така, можеме да ги разгледаме повеќе достапни страници со неофицијална содржина на Андроид и да избереме Апликации во формат APK o zipКако рожтвики и инсталирајте ги сите компатибилни со нашиот емулиран уред.

Компанијата поддржува Генимоција тие исто така нудат премии сметки вклучувајќи далечински управувач на допир од друг уред, или Пиксел совршен за да се постигне дизајнот на некои апликации како што би се прикажувал на X-уред, или да може да снима емитување на екран (видео) од интерфејсот.

Накратко, Генимоција е моментално една од најдобрите крос-платформски бесплатни емулатори на Android. Не само што е флексибилен, многу моќен, лесен за употреба, туку е идеален и за развивачите на Андроид и за обичниот корисник. Ни нуди можност за емулација важна колекција на различни уреди со Android, на што можете да додадете употреба на тастатура и глушец за компјутер, пристап до Интернет и многу други функционалности поавтоматски, како што е геолокација и зголемување / намалување на големината на прозорецот. Надвор од поставките за функционалност АДБ (Android Debug Bridge), опција резервирана за напредни корисници. Секој корисник може да го користи Генимоција нема потреба да конфигурирате ништо.

Genymotion работи како шарм, На ниво на изведба, со 1 GB RAM и 1 доделен процесор може да работат со едноставен уред со верзија 2.X на Android и со 4 GB и 2 процесори до најдобрите достапни уреди на пазарот со најновата достапна верзија на Android (6.X ). Скоро сè работи совршено и има многу малку работи како што е Многу комплексни графички игри кои обично не можат да се играат.

Под претпоставка дека веќе сме инсталирале VirtualBox во нашата Оперативен систем GNU / Linux, по можност во својата најнова верзија и со својата продолжен пакет инсталирано, продолжуваме да го преземаме од вашиот официјална веб-страница (Genymotion), регистрирање и кликнување на копчето «Изберете план», во следниот прозорец во делот „Индивидуално“ Во областа „ОСНОВНО“ кликнете на копчето «Почни ".

Во повикот на следниот прозорец «Преземи Genymotion» изберете ја верзијата на пакетот за Ubuntu 14.04 / DEBIAN 8 (32 или 64 бит), или до Убунту 15.04. Откако ќе се преземе, инсталирајте го Genymotion во директориумот по ваш избор. Користејќи ја командната команда подолу, во случај да сте ја преземале 64-битната верзија во Убунту 14.04 / ДЕБИЈАН 8:

баш genymotion-2.6.0-linux_x64.bin

Youе ве праша следново:

Инсталирање за сите корисници.

Се инсталира во папката [/ opt / genymobile / genymotion]. Дали сте сигурни [y / n]?

Притиснете потврдно со копчето „и“ а потоа клучот «ВЛЕЗ»

Ако сè оди добро, тоа ќе ги фрли следниве пораки:

- Обидувајќи се да најдете пакет алатки VirtualBox …… .. Во ред (Пронајдена валидна верзија на VirtualBox: 5.0.16r105871)
- Извлекување датотеки ………………………… .. Добро (Извлекување во: [/ opt / genymobile / genymotion])
- Инсталирање на иконата за фрлач ………………… ОК

Инсталирањето заврши успешно.

Сега можете да ги користите овие алатки од [/ opt / genymobile / genymotion]:
 - генимоција
 - генимоција-школка
 - gmtool

Сега можете да го извршите Апликација за Genymotion од Мени со апликации, дел за програмирање.

По извршувањето и создавањето на вашиот прв MV со избраниот Уред и Андроид, јас лично ви препорачувам да ги пребарувате и преземате следниве пакети за да бидат инсталирани први на вашиот систем за да започнете ефикасно да работите со вашиот Android Emulator

а) Genymotion-ARM-Translation_v1.1.zip

б) Пакетот што одговара на Google Play Store или кој било мета-пакет на апликации на Google за достапна верзија на Android. Пример: google-play-5-12-9-en-android.apk ó pa_gapps-modular-pico-5.1-20150315-signed.zip

По ова, можете да инсталирате сè што сакате или да го конфигурирате вашиот уред како што се бара.

Еве неколку слики за да ви ја покажеме моќта на Генимоција:

Genymotion - 001 Genymotion - 002 Genymotion - 003 Genymotion - 004 Genymotion - 005 Genymotion - 006 Genymotion - 007 Genymotion - 008 Genymotion - 009 Genymotion - 010 Genymotion - 011 Genymotion - 012 Genymotion - 013 Genymotion - 014 Genymotion - 015 Genymotion - 016 Genymotion - 017 Genymotion - 018 Genymotion - 019 Genymotion - 020 Genymotion - 021 Genymotion - 022 Genymotion - 023 Genymotion - 024 Genymotion - 025 Genymotion - 026 Genymotion - 027 Genymotion - 028 Genymotion - 029 Genymotion - 030 Genymotion - 031 Genymotion - 032 Genymotion - 033 Genymotion - 034 Genymotion - 035 Genymotion - 036 Genymotion - 037 Genymotion - 038 Genymotion - 040 Genymotion - 041 Genymotion - 042 Genymotion - 043 Genymotion - 044 Genymotion - 045 Genymotion - 046 Genymotion - 047 Genymotion - 048 Genymotion - 049 Genymotion - 050 Genymotion - 051


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Дали користите KDE4 на сликите?

 2.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Да Користев KDE 4 на DEBIAN 8 до вчера, веќе го инсталирав KDE 5 на DEBIAN 9.

 3.   Аразал dijo

  Многу интересно, да се тестираат андроид игри на linux како 888poker. Зачувано во џеб. Голем придонес Инг. Хозе Алберт, како и секогаш

 4.   тоо г dijo

  ОВОЈ БЛОГ Е МРЕ ANDА И ВИЕ инженер е законот.
  ... така е, јас сум фанбој, што е работата

 5.   Гилермо dijo

  Прекрасна апликација, останува да се забележи на крајот дека пакетите Genymotion-ARM-Translation_v1.1.zip и Gapp (со многу различни верзии за да мора да ја изберете вистинската за вашиот андроид уред), откако ќе ги преземете:
  http://www.techbae.com/download-install-arm-translation-v1-1-zip-genymotion/
  http://www.buzzztech.com/2016/03/download-google-apps-for-any-andriod.html

  За да го инсталирате секој, отворете го виртуелниот андроид уред и повлечете ја и испуштете ја датотеката, а потоа откако ќе ја инсталирате, исклучете го виртуелниот уред и вклучете го повторно, еднаш за секоја датотека.
  Исто така, мора да имате сметка за е-пошта за да работи добро.
  Дури и да е така, сигурно сум направил нешто погрешно затоа што добив грешка со Гугл + или нешто слично, ќе видам.

 6.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Добро дополнување на Гиilleермо на публикацијата!

 7.   Дејвид dijo

  Добра апликација, сепак, бев фрустриран од (многу случајниот) проблем што морав да работам со мрежната виртуелизација преку Virtualbox, бидејќи таа започна понекогаш (многу малку), а други пати (огромното мнозинство) виртуелизација на телефонот. ..

  На крајот се одлучив за виртуелизација во QEMU понудена од андроид SDK ...

 8.   Гилермо dijo

  РАЗЛИЧНИ РЕШЕНИЈА:
  Решение за проблемот со пишување на шпански јазик:
  ñ: SHIFT +,
  Ñ: SHIFT +.
  Тилди: притиснете го единствениот цитат до 0, а потоа самогласката.
  и umlaut со двоен цитат (смена + 2) и потоа u.

  Се разбира, не заборавајте неколку работи: со отворен VirtualBox отворено отворено VirtualBox и конфигурирајте ја машината креирана во genymotion (не работи од тука, но можеме да ја конфигурираме):
  овозможете двонасочна клипборд: Општо - Напредно јазиче - Споделување клипборд: Двонасочно.
  Влечи и испушти: Ставив Bidirectional, датотеките што ги влечам од Linux до виртуелниот уред ги става во директориумот Преземи (папка), но обратно не успеав.
  Прифатете и затворете го VirtualBox.
  Да копирате датотеки од виртуелниот мобилен уред на Linux:
  Започнете го виртуелниот уред од Genymotion и инсталирајте ја апликацијата „The Olive Tree“ Ssh Server, стартувајте ја и погледнете ја IP и портата со која работи, мислам дека е секогаш (во мојот случај) IP 10.0.3.15 и порта 2222, корисникот е ssh и лозинката е исто така ssh.
  Во VirtualBox - Конфигурирајте, во мрежното мени, табулаторот Адаптер 2, кликнете на Напредно, кликнете на копчето за пренасочување на портот, додадете го правилото со зелената икона +: Правило 1, протокол TCP, домаќин IP 127.0.0.1, пристаниште домаќин 2222, Гостин IP 10.0.3.15, гостинско пристаниште 2222.
  Прифатете и затворете го VirtualBox.
  Започнете го GenyMotion и виртуелниот уред, сега од терминалот во Linux можете да копирате која било датотека или директориум со командата:
  scp -P 2222 -C -r ssh@127.0.0.1: / складирање / емулиран / 0 / ПОТЕКЛО ПАТА / ДОСТАВЕН ДЕЛ
  или обратно:
  scp -P 2222 -C -r ПОТЕКЛО ПАТ / ПОТЕКЛО ssh@127.0.0.1: / складирање / емулиран / 0 / ПАТ НА ДЕСТИНАЦИЈА
  на пример:
  scp -P 2222 -C -r ssh@127.0.0.1: /storage/emulated/0/Download/el_file.txt.

  Сега да. Следната задача: дефинитивно научете есперанто, да видиме дали е завршен курсот Дуолинго за Шпанците, се очекува во јуни / јули.

 9.   Гилермо dijo

  Други симболи што недостасуваат:
  Да се ​​добие; Кликнете на
  За да добиете: допрете>
  За да добиете ¿кликнете на +
  Да се ​​добие? Кликнете на _
  За да добиете (кликнете на *
  За да добиете) кликнете на (
  За да добиете - кликнете /
  За да добиете = кликнете на)
  За да добиете / притиснете &
  За да добиете _ кликнете на?

 10.   Имам проблем dijo

  Не можам да извршувам генимоција од конзолата, ми го испраќа ова:
  ./genymotion: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6: верзија CXXABI_1.3.8' not found (required by /opt/genymobile/genymotion/libQt5Core.so.5)
  ./genymotion: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6: version
  GLIBCXX_3.4.20 ′ не е пронајден (се бара од /opt/genymobile/genymotion/libQt5WebKit.so.5)
  ./genymotion: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6: верзија CXXABI_1.3.8' not found (required by /opt/genymobile/genymotion/libicui18n.so.52)
  ./genymotion: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6: version
  CXXABI_1.3.8 ′ не е пронајден (се бара од /opt/genymobile/genymotion/libicuuc.so.52)
  ./genymotion: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6: верзијата `GLIBCXX_3.4.20 ′ не е пронајдена (побарана од /opt/genymobile/genymotion/libQt5Qml.so.5)
  Работата 1, './genymotion&' заврши

  Ја преземав верзијата за Ubuntu 15.04, бидејќи не најдов претходна, сепак имам basicaryb freya 0.3.2 базирана на Ubuntu 14.04, зарем е тоа?

 11.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Мислам дека твојата libstdc ++. Значи, библиотеката не е толку актуелна како што се бара. Ажурирајте ги вашите складишта или верзија на Elementary.

 12.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Погледнете го овој запис:

  https://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?t=105573

 13.   paco222 dijo

  Јас не го прочитав сето тоа, можеби веќе е одговорено, како го решавате проблемот со екран на допир?

 14.   Франциско Хавиер dijo

  Во Linux Mint 18 инсталирав Genymotion 2.8.1 64 бита. Сè помина добро. Може да додадам уред, тестирајќи најмногу 3 различни, но при „вклучување“ на уредот, каков и да е, системот виси со андроид „екран за добредојде“ и ништо не работи (иако можам да го поместам покажувачот со глувчето на глувчето екран) и компјутерот мора да се ресетира. Има некои навестувања што може да тргне наопаку? Ви благодарам.

 15.   Анонимен dijo

  Јас веќе го инсталирав пакетот genymotion-2.8.1_x64.bin но не кога ќе се обидам да го извршам, тој не ја стартува програмата, внесете ја папката / opt / genymobile / genymotion и ја извршив датотеката за genymotion, но ја имам оваа грешка / lib64 /libX11.so.6: недефиниран симбол: xcb_poll_for_reply64. Јас користам fedora 25. Би ја ценел вашата помош.

 16.   ангелска dijo

  Па, бев во можност да инсталирам genymotion многу добро, но кога ќе го отворам, тоа не прави апсолутно ништо, од која причина може да не одговори?

 17.   куетин dijo

  Кога започнува, бара лиценца каде можам да најдам?

 18.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Не се сеќавам и како што се појавува во статијата, барање за поседување или одобрување на лиценцирање! Можеби ќе биде подобро да направите модернизирана статија за апликацијата за да видите што е ново со неа на Linux и дали во моментот бара лиценцирање!