Git 2.32 доаѓа со некои подобрувања, заштита на патеки и многу повеќе

После три месеци развој е откриен лансирање на новата верзија на популарниот систем за дистрибуирана контрола на изворите Гит 2.32. Во споредба со претходната верзија, Во новата верзија беа усвоени 617 измени, подготвена со учество на 100 развивачи, од кои 35 учествуваа во развојот за прв пат.

За оние кои не се свесни за Git треба да знаете дека ова е еден од најпопуларните системи за контрола на верзии, сигурен и со високи перформанси, обезбедувајќи флексибилни нелинеарни алатки за развој засновани на разгранување и спојување.

За да се обезбеди интегритет и отпорност на историјата кон "ретроактивни" промени, се користи имплицитно вчитување на целата претходна историја во секое извршување, исто така е можно да се завери со дигитални потписи на одделни ознаки и развивачи на обврски.

Git 2.32 Клучни нови карактеристики

Во оваа нова верзија наместо механизмот GIT_CONFIG_NOSYSTEM што се користи за да се избегне читање на конфигурациска датотека од целиот систем, сега се предлага да се користи механизмот GIT_CONFIG_SYSTEM, што ви овозможува експлицитно да одредите од која датотека треба да се вчитаат конфигурациите ширум системот, како и параметарот GIT_CONFIG_GLOBAL за да се заменат поставките специфични за корисникот во $ HOME / .git при поставување на променливата GIT_CONFIG_SYSTEM.

Друга промена што е направена е дека сега кога се користи втората верзија на протоколот за комуникација Git, при извршување на „git push“, дефиницијата се спроведува на крајот на примање, што овозможи да се донесе ефикасноста на „git push“ на ниво на „пребарување на git»И отстранете го вчитувањето на предмети што не се потребни.

Опцијата "-трејлер [= ] "Додадено е во командата" git commit ", што го олеснува приложувањето на вашите структурирани информации во формат на клуч / вредност по потврда, што потоа може да се обработи со командата «толкува-приколки".

Исто така, се забележува дека опцијата «–Одбиј-плитко" до "git клон»За да се оневозможи клонирање на складиштето за плитки режими (нема целосна историја на промени), плус е додаден режим за скривање е-пошта на gitweb, што ги заменува низите за е-пошта на излезот.

Логиката за обработка на командата «git применуваат –3way«, Кој сега прво се обидува да го примени алгоритмот за спојување во три насоки и само во случај на неуспех или конфликт се враќа во вообичаената апликација за лепенка (претходно беше обратно).

Додадена опција «–Диф-спојувања =»До командата«git дневник»И поставката log.diffMerges за избор на стандарден режим, како и a дополнителна заштита на командите „git add“ и „git rm“ против модификација на податоците во маршрутите надвор од опсегот на дисперзираната операција за плаќање.

 • Опцијата "–Филтер = објект: тип =»Додаден е во командата«git rev-список»Да се ​​исклучи одреден тип на предмети од датотеката со пакети генерирана од командата пакет-предмети.
 • Негативните вредности не се дозволени гит пакет-предмети за опции што земаат нумерички вредности, како што се – прозорец и –длабочина.
 • Во командата «гит се применуваат»Дозволено е да се наведат опциите«–3 пат»Y«–Кеширан" во исто време.
 • Командата "git изврши»Има проширена верзија на опцијата« –fixup »(создавање обврска за« rebase –autosquash »).
 • Командата "git испрати е-пошта»Ја зеде предвид конфигурацијата на core.hooksPath.
  Дозволени се бројачи, освен цели броеви git формат-лепенка -v .
 • Додаден е едноставен IPC интерфејс за да се создадат услуги како fsmonitor.
 • Обработката на датотеката запре ».gitattributes "," .gitignore "и" .mailmap»Ако тие се симболични врски.
  За HTTP-транспорт, додадена е поддршка за кеширање лозинка, користена успешно за отклучување на сертификат.
 • Командата "git stash шоу»Има можност да го прикаже неоткриениот дел од продавницата за привремени складирани датотеки.
  Предложена е понапредна стратегија за повторно пакување на складиште со употреба на командата «гит-пакување«, Што овозможува да се намали потрошувачката на ресурси за време на пакувањето.

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа за оваа нова верзија, можете да проверите деталите на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.