GitHub Copilot, асистент за вештачка интелигенција за пишување код

Презентиран GitHub пред неколку дена нова функција наречена «GitHub копилот»Што треба да им го олесни животот на програмерите и како што сугерира името на оваа функција, тој е задолжен за преглед на кодот со вас, односно тој е понуден паметен волшебник способен да генерира стандардни конструкции при пишување код.

Системот е развиен во соработка со проектот OpenAI и ја користи платформата за машинско учење OpenAI Codex, обучени за широк спектар на изворни кодови хостирани во јавните складишта на GitHub.

Денес, објавуваме технички преглед на GitHub копилот , нов програмер за пар АИ, кој ви помага да напишете подобар код. GitHub Copilot извлекува контекст од кодот на кој работите, предлагајќи целосни линии или целосни функции. 

GitHub копилот се разликува од системите за комплетирање кодови традиционален поради можноста да се формираат прилично сложени блокови на кодови, до готови функции синтетизирани земајќи го предвид сегашниот контекст. Како што Пилотот е функција за AI, која научила преку неколку милиони линии на код и тоа препознава што планирате врз основа на дефинирање на функција, итн.

На пример, ако сакате да креирате функција што твита, Copilot ќе ја препознае и ќе ви го предложи кодот за целата функција, бидејќи сигурно имало доволно програмери порано што веќе напишале таква функција. Ова е корисно затоа што ви заштедува проблеми да барате примери во други фрагменти од кодови.

Тоа ви помага брзо да откриете алтернативни начини за решавање проблеми, да напишете тестови и да истражувате нови API без да имате заморно прилагодено пребарување на Интернет за одговори. Како што пишувате, тој се прилагодува на начинот на кој пишувате код, за да ви помогне побрзо да ја завршите својата работа.

Друг пример е ако има пример за структура JSON во коментарот, кога ќе започнете да пишувате функција за анализирање на оваа структура, GitHub Copilot ќе ви понуди код надвор од кутијата, и кога корисникот пишува повторувачки опис рутински написи тоа ќе формира преостанати позиции.

Со ова можеме да разбереме дека GitHub Copilot се прилагодува на начинот на кој инвеститорот пишува код и ги зема предвид API и рамките што се користат во програмата. 

Според GitHub, тој е „значително подобен од генерирање GPT-3 при генерирање кодови“. Бидејќи е обучен за база на податоци што вклучува повеќе јавен изворен код, OpenAI Codex треба да биде попознат со тоа како програмерите пишуваат код и да можат да доставуваат попрецизни дизајни.

За оние што се заинтересирани да можат да го пробаат Copilot, треба да знаете дека може да се интегрира во Visual Studio Code како наставка и тоа оди многу подалеку од само комплетирање на команда. Прегледот официјално поддржува генерирање кодови во програмските јазици Python, JavaScript, TypeScript, Ruby и Go, но може да помогне и со други јазици.

OpenAI Codex има широко познавање за тоа како луѓето користат код и е значително поспособен од GPT-3 во генерирање кодови, делумно затоа што бил обучен за збир на податоци што вклучува многу поголема концентрација на јавен изворен код.

Во иднина се планира проширување на бројот на поддржани јазици и системи за развој. Работата на приклучокот се врши со повикување на надворешна услуга што работи од страната на GitHub, на која, меѓу другото, се пренесува содржината на датотеката изменета со кодот.

Конечно, вреди да се спомене дека концептот на нешто што е всушност автоматско комплетирање на кодот заснован на вештачка интелигенција, не е сосема нов, бидејќи на пример Кодота и Табнин нудат нешто слично подолго време, покрај тоа што ги комбинираат своите активности и траат месец се согласија на Табнин како главна марка.

Можеме да споменеме и Мајкрософт кој неодамна воведе нова опција, Power Apps, која го користи моделот на јазик OpenTI GPT-3 за да им помогне на корисниците да ги изберат точните формули.

Ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да ја проверите детали на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.