GitHub vs GitLab: предности и недостатоци на овие платформи

GitHub наспроти Gitlab

Иако и двајцата имаат сличности, дури и во самото име што започнува со Git затоа што и двете се базираат на познатата алатка за контрола на верзии напишана од Линус Торвалдс, но ниту едното ниту другото не се баш исти. Затоа, победникот во битката GitHub vs GitLab не е толку јасен, тие имаат некои разлики што ги прави да имаат свои предности и недостатоци за корисниците и развивачите кои обично ги користат.

Од друга страна, некои програмери неодамна се придвижија кон GitLab, со неговите позитивни и негативни последици за кои сега ќе знаете. Причината за овој настан беше купувањето на платформата GitHub од страна на Microsoft и сомнежите што ги генерираше ова. Но, да бидам искрен, платформата засега продолжува да функционира нормално ...

Што е Git?

git лого

оди е софтвер за контрола на верзијата што Линус Торвалдс го смисли за јадрото на Linux, бидејќи другите слични постојни програми не го убедија. Иако е направен специјално за проектот Linux, тој сега е проширен на многу други проекти со отворен извор за неговите придобивки.

Првично, тоа беше напишано со ефикасност, сигурност и компатибилност за проекти кои имаат голем број датотеки со изворен код.

Што се однесува до тоа за што софтвер контрола на верзијата, како што е исто така VCS, Subversion, CVS, меѓу другото, тоа е едноставно софтвер за управување со промените што се прават на елементи на изворен код или на неговата конфигурација. На тој начин, тимот на независни развивачи кои работат на тоа може да имаат подобра контрола и тие не би ја стапнале работата или не создадоа проблеми додека соработуваа на овие проекти ...

Што е GitHub?

Лого на GitHub

GitHub е платформа за развој на соработка, исто така наречена фалсификување. Тоа е, платформа фокусирана на соработка помеѓу развивачите за ширење и поддршка на нивниот софтвер (иако малку по малку се користеше за други проекти надвор од софтверот).

Како што сугерира неговото име, тој почива на Систем за контрола на верзија на Git. Така, можно е да се работи на изворниот код на програмите и да се изврши уреден развој. Исто така, оваа платформа е напишана на Руби на шини.

Има огромен број на проекти со отворен извор зачувани на нејзината платформа и достапни до јавноста. Таква е нејзината вредност што Мајкрософт избра да ја купи оваа платформа во 2018 година, придонесувајќи со бројка од не помалку од 7500 милијарди долари.

И покрај сомнежите за таа набавка, платформата продолжи да работи како и обично, и продолжува да работи еден од најкористените. Во него се сместени проекти исто толку важни колку и самиот јадро на Linux ...

повеќе информации

Што е GitLab?

Лого на GitLab

GitLab е друга алтернатива на GitHub, друга страница за фалсификување со веб-сервис и систем за контрола на верзии, исто така заснован на Git. Се разбира, тоа беше смислено за да биде домаќин на проекти со отворен код и да се олесни животот на развивачите, но има некои разлики од претходниот.

Оваа веб-страница, покрај управување со складиштето и контрола на верзијата, тој исто така нуди хостинг за вики и систем за следење на грешки. Комплетен пакет за создавање и управување со проекти од секаков вид, бидејќи, како GitHub, во моментов се хостирани проекти кои го надминуваат изворниот код.

Напишано е од украински програмери, Дмитриј Запорожец и Валери Сизов, користејќи го програмскиот јазик Руби и некои делови во Го. Подоцна нејзината архитектура беше подобрена со Go, Vue.js и Руби на шини, како во случајот со GitHub.

И покрај тоа што е добро позната и е одлична алтернатива на GitHub, тој нема толку многу проекти. Тоа не значи дека количината на код е хостирана, со тоа што организациите се потпираат на него. од оние како ЦЕРН, НАСА, ИБМ, Сони, Итн

повеќе информации

GitHub наспроти GitLab

GitHub наспроти Gitlab

Лично, јас би ти рекол дека нема јасен победник во Битка на GitHub vs GitLab. Не е толку лесно да се избере платформа која е бесконечно супериорна во однос на другата, всушност, секоја има свои предности и слабости. И сè ќе зависи од тоа што навистина го барате, така што ќе треба да се одлучите за едното или за другото.

Разлики во GitHub наспроти GitLab

И покрај сите сличности, еден од клучевите при одлучувањето за споредбата GitHub vs GitLab може да биде разликите помеѓу двете:

 • Нивоа на автентикација: GitLab може да поставува и менува дозволи на различни соработници според нивната улога. Во случајот на GitHub, можете да одлучите кој прочитал и запишува права на складиште, но во тој поглед е поограничен.
 • Сместување: Иако обете платформи ви дозволуваат да ја хостирате содржината на проектите на самите платформи, во случајот на GitLab, тоа исто така може да ви овозможи самостојно да ги хостирате вашите репо, што може да биде предност во некои случаи GitHub ја додаде и таа одлика, но само со одредени платени планови.
 • Увоз и извоз: GitLab содржи многу детални информации за тоа како да увезувате проекти за да ги преместите од една на друга платформа, како што се GitHub, Bitbucket или да ги донесете на GitLab. Исто така, кога станува збор за извоз, GitLab нуди многу солидна работа. Во случајот на GitHub, деталната документација не е обезбедена, иако GitHub Importer може да се користи како алатка, иако може да биде нешто порестриктивно кога станува збор за извозот.
 • Заедница- И двајцата имаат добра заедница зад себе, иако се чини дека GitHub ја доби битката за популарност. Во моментов собира милиони програмери. Затоа, полесно ќе биде да се најде помош во овој поглед.
 • Верзии на претпријатија: И едните и другите ги нудат ако ја платите таксата, па може да помислите дека споредбата GitHub vs GitLab нема смисла во овој момент, но вистината е дека GitLab нуди многу интересни карактеристики и стана многу популарна меѓу развојните тимови.

Накратко, разликите GitHub vs GitLab сумираше дека ги имате во оваа табела:

карактеристики GitLab GitHub
поведување Септември на 2011 Април 2008 година
Бесплатен план Неограничени јавни и приватни складишта Бесплатно само за јавни складишта
Платени планови Од 19 долари годишно за корисник за Премиум планот. Или 99 УСД по корисник годишно за Ultimate. Почнувајќи од 4 УСД по корисник и година за Тим, 21 УСД за Ентерпрајз или повеќе за Оне.
Функции за преглед на код Да Да
Страници што водат до Да Да
Следење грешки и проблеми Да Да
Приватна гранка Да Да
Изгради систем Да да (со услуга од трета страна)
Увезени проекти Да Не
Извозни проекти Да Не
Следење на времето Да Не
веб Хостирање Да Да
Самостојно хостирање Да да (со деловен план)
Популарност 546.000 XNUMX+ проекти 69.000.000 XNUMX+ проекти

Предности и недостатоци на GitLab

Откако ќе се дознаат разликите и сличностите помеѓу GitHub и GitLab, предностите и недостатоците на овие платформи тие можат да ви помогнат да одлучите.

Предност

 • Бесплатен план без ограничувања, иако има планови за плаќање.
 • Тоа е лиценца со отворен извор.
 • Овозможува самостојно хостирање за кој било план.
 • Многу е добро интегриран со Git.

Недостатоци

 • Неговиот интерфејс може да биде нешто побавен во споредба со конкуренцијата.
 • Постојат некои вообичаени проблеми со складиштата.

Предности и недостатоци на GitHub

Од друга страна, GitHub има и свои добрите и лошите страни, меѓу кои се издвојуваат следново:

Предност

 • Бесплатна услуга, иако има и платени услуги.
 • Многу брзо пребарување во структурата на репоси.
 • Голема заедница и лесно може да се најде помош.
 • Тој нуди практични алатки за соработка и добра интеграција со Git.
 • Лесно се интегрира со други услуги од трета страна.
 • Работи и со TFS, HG и SVN.

Недостатоци

 • Не е апсолутно отворено.
 • Има ограничувања на просторот, бидејќи не можете да надминете 100 MB во една датотека, додека складиштата се ограничени на 1 GB во бесплатната верзија.

Заклучок

Како што гледате, нема јасен победник. Изборот не е лесен и, како што споменав, треба внимателно да ги следите предностите, недостатоците и разликите на секој од нив за да можете да идентификувате кој најдобро одговара на вашите потреби.

Јас лично би ти кажал дека ако сакаш да имаш целосно отворена средина, подобро користеј го GitLab. Од друга страна, ако претпочитате повеќе можности и ја користите веб-услугата со поголемо присуство, тогаш одете на GitHub. Дури и би вклучил трето лице и јас би ти рекол дека ако бараш да работиш со услугите на Атласиан, треба да гледаш на страна Bitbucket...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Евгенио Миро dijo

  Мене многу ме фрустрира кога постои тренд, а бидејќи сум корисник и на двете, мислам дека е важно да се напомене дека GitHub е бесплатен и за јавните и за приватните складишта на неограничен начин.
  Ако има ограничување на големината, но навистина за бесплатна услуга, сметам дека е многу поудобно од GitLab и Bitbucket, чиј корисник сум и јас, особено за проблемот со заедницата, како да се истакнува во белешката.
  Во принцип, белешката е многу добра, но жал ми е што трендот е забележлив во овој случај.