GMail & Inbox: Што значи тоа за Android

Google espera reinventar la forma en que se utiliza el correo electrónico, pero ¿con qué fin? ...Inbox será convertido en el cliente predeterminado para Android? ¿qué sucederá con mi cuenta de GMail.com? Aquí intentaremos esclarecer un poco estos y otros puntos.

Recientemente, el equipo de Google relacionado con Inbox hizo una sesión de Reddit AMA (Ask Me Anything) para responder sobre el estado de Gmail y obviamente, de Inbox. Durante ese tiempo una cosa quedó muy claro: Google quiere que los usuarios decidan el destino de Gmail y de Inbox. Bastante impresionante, teniendo en cuenta la competencia ideas como esta tienden a funcionar exactamente de la manera opuesta.

Гугл отвори-натпревар-за-фотографија_8236

Por supuesto, Google piensa, «cree» que todo el mundo va a querer utilizar Inbox sobre Gmail. Hoy en día Gmail es algo casi imprescindible para muchos, posiblemente el mejor servicio de email al que podemos aspirar de forma gratuita, de simple y fácil acceso, inclusive existen sitios webs que asisten o ayudan al usuario novato, a crear o iniciar sesión en su correo Gmail.

Накратко, што е Инбокс?

Накратко? … Па ... тоа е нов начин на организирање, каталогизирање, управување со нашите е-пошта. … Веќе, доволно кратко? 😀

Haveе ги имаме е-поштата на социјалните мрежи одделени од (на пример) лична или деловна или банка, за последните две да бидат одделни, итн. Во суштина (и мислам), она што Google се обидува или сака е да го насочиме нашето внимание на е-поштата што ги сметаме за важни, и да не губиме толку многу време со други е-пошта што можат да бидат многу дистрибутивни (како оној на Фејсбук што така и така додаде нова фотографија ... итн)

Дали Google мисли дека скоро сигурно ќе претпочитаме Inbox од веќе популарниот и добро познат Gmail?

Sí, esto es perfectamente comprensible. Si usted mira imágenes de Lollipop (Android 5) de Inbox y Gmail y las compara, llega a ser bastante claro quién será el producto del «mañana». Inbox está más en esa línea de la nueva apariencia Android, es una realidad

El equipo de Inbox está trabajando duro para añadir/mejorar elementos como:

 • La integración con Google Apps
 • Deshacer envío
 • Soporte de cuentas de correo múltiples
 • Integración de Google Now!

Quien use Inbox por primera vez puede estar un poco escéptico. Es muy diferente de Gmail, especialmente en la plataforma móvil (donde muchos están acostumbrados a las ventanas de KitKat, ni siquiera han visto Andoid 5 con sus diseños planos). Sinceramente, es un salto grande adelante que el usuario medio podría ver incómodo o inclusive, innecesario. No obstante, después de usar Inbox durante varios días puedes tal vez, entender por qué Google se molestó en crear Inbox.

Инбокс, да се биде или не?

Inbox е реалност, според дизајнот би рекол дека тоа е облог за иднината, но има нешто многу важно против: корисниците. Корисниците имаат голема отпорност на промени, ги мразат промените, затоа многу корисници не сакаат ни да пробаат.

Од друга страна, во овој свет на технологија (и конкретно што е поврзано со Google), луѓето секогаш чекаат, сакаат да знаат што следната голема работа, и ... добро, бидејќи Google продолжува со политиката дека не секој може да се регистрира во новиот производ, но тоа е преку покани (тоа го направија со Gmail, со други производи, G + на пример) добро, ова генерира желби и желба да се знае кај корисниците кои сакаат да го пробаат новиот што го нуди големиот G.

Добро сега, Gmail или Inbox

Во моментов Гугл има Gmail и Inbox, двата проекти сакаат да задоволат што повеќе корисници, но… размислете за тоа, порано или подоцна ... само еден ќе остане.

Што ќе биде тоа? ... Можев да ти кажам дека Inbox скоро сигурно, или на друго место, Gmail, но со многу модификации, скоро средна точка помеѓу Gmail и Inbox.

За оние кои користат Android, Gmail е одлична опција, можеме да управуваме со нашите е-пошта и исто така има многу дополнителни опции. Inbox прикажува е-пошта на поинаков начин, ги каталогира или ги организира на поудобен начин (се осмелувам), но нема толку многу опции како Gmail.

Како да започнете со користење на Inbox?

Како што веќе ви реков, тоа е за покани, всушност овде веќе организиравме рафто, но ако само дознаете за ова, можете да побарате да добиете покана со испраќање е-пошта до Инбокс тим, треба да пристигне без многу да се чека.

Крај!

Што мислите за Inbox? … Дали го користите и дали ќе останете со него или ќе се вратите на Gmail?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

34 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Неколку работи:

  1- Имам 5 покани за сандаче. Кој сака нека ме извести.
  2- Колку што знам, не мислам дека Inbox ќе го елиминира GMail на краток рок, всушност, и двата можат да се користат истовремено како GMail во моментов, најкомплетно решение, бидејќи Inbox нема карактеристики како бришење сите пораки од ѓубрето.
  3- Точно е дека Inbox е слатко, иако GMail исто така го ажурираше својот изглед во Lollipop, но неверојатно се чувствувам попријатно со Inbox во верзијата за мобилни телефони.

  1.    Туксифер dijo

   Здраво Елав, би сакал ако има уште покана да ми ја испратиш и кажи ми дали, како gmail, сандачето е блокирано во повеќето работни центри.

   1.    елав dijo

    Првата работа е што ми треба GMail адреса, иако поканите веќе се потрошени, а втората е дека ако имаат Google стандардно блокиран и само отвораат одредени услуги, веројатно е исто, затоа што на крајот, тие затвори го за истото.

  2.    Елери dijo

   Ако сè уште имате покани, ќе се најавам за една, поздрав од Мексико

  3.    Пабло Хонорато dijo

   Ако останат покани, можеш ли да ми дадеш? Повеќе е да се обезбеди корисничко име / адреса за е-пошта.

 2.   Сандер dijo

  Би сакал да пробам инбокс, всушност секогаш правам такво нешто, дури и дадов многу можности на google wave ... па кога ќе имам покана во моите раце ќе ја пробам.

  Со почит

  1.    елав dijo

   Ви испраќам еден сега

   1.    Сандер dijo

    Благодарам Елав, поканата веќе пристигна, кога сум дома, ќе пробам Inbox на мојот мобилен телефон

    Поздрав и повторно многу ви благодарам

    1.    елав dijo

     Вие сте добредојдени

   2.    натанаел марокин dijo

    Испрати ми покана namahons@gmail.com
    Ако имате доволно.

   3.    натанаел марокин dijo

    Благодарам елав, поканата веќе пристигна.

    Многу пријателски.

    1.    елав dijo

     Вие сте добредојдени

 3.   Исус Мондрагон dijo

  Елав сожалувај се, испрати ми покана за сандаче please

  1.    елав dijo

   Нема проблем!

   1.    Марио dijo

    Може ли да ми испратите покана, ви благодарам

 4.   емродира dijo

  Бев iousубопитен! покана за тука, исто така, ве молам !!!

  1.    елав dijo

   Испратено

 5.   себастијанбијанчини dijo

  Имам Gmail бидејќи беше со покана, но Inbox ветува многу.
  Елав ако сеуште имате покани, испратете ми една!
  Поздрав до сите

  1.    елав dijo

   Ред.

 6.   дарио dijo

  Гугл не ми дава доверба, кажи ми параноичен xD

 7.   Марко dijo

  Сакам да пробам сандаче сега кога веќе го имам како (Андроид)… ye хехе елав можете ли да ми помогнете со покана?

 8.   Марко dijo

  Сакам да пробам сандаче сега што веќе го имам како (Android) ... he хехе и елав да ми помогнат со покана?

 9.   Хозе Родригез dijo

  Го поднесов барањето до Google за Inbox и тие ме прифатија, но не завршив добро прилагоден на новата шема. Можеби го поместувам на принуден марш, ми се допаѓа, но засега се вратив во основната форма на Gmail за да прегледувам е-пошта.

 10.   себастијанбијанчини dijo

  Ви благодариме!

 11.   себастијанбијанчини dijo

  Потребен е Андроид 4.1 или повисок!

 12.   џан dijo

  Јас го инсталирав но ми се чинеше дека е донекаде зелен, не ми се допадна, го деинсталирав, ќе му дадам уште една шанса подоцна.

 13.   моа dijo

  испрати ми покана елав: p (B)

 14.   alex dijo

  Чудно е во она што темите на блоговите се трансформирани, не е тоа што ги наоѓа овие разновидни теми каде што за google, android и windows се зборува во GNU / linux блог, јас сум само iousубопитен бидејќи Google е исто или полошо што прозорците се многу поинвазивни и приватноста не постои за нејзините корисници и мислам на андроид што е исто како да зборуваме за гугл и гледам дека за некои има разлики, јас сум само iousубопитен затоа што не бараат бесплатна алтернатива за гугл како она што го прават за бесплатни апликации и бесплатни оперативни системи, како што се windows media и vlc, како што се windows и ubuntu да дадам пример за мојата гугл нема никаква разлика со microsoft е исто и за мене ми се чини полошо и колку некохерентни се корисниците на прозорците Тие се сменија во GNU / linux, но тие користат google и неговите апликации, знам дека мобилните телефони се огромен монопол и скоро и да нема алтернативи, постојат начини да се искорени мобилните телефони и да има апликации што ја ограничуваат инвазијата на апликации да, постојат алтернативи на плејстор итн
  Да не критикувам, но дали гледате некоја „добра“ разлика помеѓу „Мајкрософт“ и „Гугл“? нема да бидат исти или полоши? што мислите за тоа? само за curубопитност

  1.    Пабло Хонорато dijo

   Без Апликации на Google (што и не е толку тешко), Андроид е совршен.

 15.   alex dijo

  Заборавив да спомнам нешто, има бесплатни алтернативи на gmail; стр

 16.   onyони127 dijo

  Она што не го разбирам многу добро е како навивачите / страстни за слободниот софтвер користат и препорачуваат услуги на Google.

  Неверојатно.

  1.    пебелино dijo

   Уште повеќе, тие се возбудени од новиот начин на кој Гогуел ќе ја стисне нивната приватност.

   Јас користам K-9 Mail на чист андроид рачен телефон и работи совршено.
   Имате бесплатни сметки на илјада страници кои имаат помал монопол од Google.

 17.   alex dijo

  И уште почудно е што тие не одговараат и да даваат мислење затоа што не препорачуваат бесплатни алтернативи на Google, Android, Playstore, Gmail, Google + итн ... И тие се толку мотивирани од компанија еднаква или полоша од Microsoft е ретка, многу ретка, забавна за мене

 18.   Manuel dijo

  Постојат многу подобри алтернативи за слободен софтвер што ги користам, ако некој е заинтересиран нека ме извести.