GNOMEApps2: Апликациите на кругот на заедницата GNOME

GNOMEApps2: Апликациите на кругот на заедницата GNOME

GNOMEApps2: Апликациите на кругот на заедницата GNOME

Продолжува нашата серија од 3 ставки за "Апликации на заедницата GNOME", денес го објавуваме втор дел «(ГНОМАпликации 2) » Од истото. За да го направите тоа, продолжете со истражување на широкиот и растечки каталог на бесплатни и отворени апликации развиен од "Заедница GNOME", на својата нова веб -страница Апликации за GNOME.

На таков начин, да се промовира знаењето за нив на сите корисници воопшто GNU / Linux, особено оние кои можеби не користат „ГНОМ» како «Десктоп околина» главен или единствен.

GNOMEApps1: Основни апликации на заедницата GNOME

GNOMEApps1: Основни апликации на заедницата GNOME

За оние кои се заинтересирани да ги истражат нашите претходни и први објавување поврзано со темата и други слични, можете да кликнете на следните врски откако ќе завршите со читање на оваа публикација:

Поврзана статија:
GNOMEApps1: Основни апликации на заедницата GNOME

Поврзана статија:
ЦРКОВСКИ ГНОМ: Проект за апликации и библиотеки за ГНОМЕ
Поврзана статија:
KDEApps1: Прв поглед на апликациите на заедницата KDE

И за повеќе официјални информации кликнете на Создадени апликации од страна на «KDE заедница» и «Заедница XFCE».

GNOMEApps2: Заокружете ги апликациите

GNOMEApps2: Заокружете ги апликациите

Апликации за заокружување - Апликации што го прошируваат екосистемот на GNOME

Во оваа област на Заокружете ги апликациите, на "Заедница GNOME" официјално се разви 33 апликации од кои накратко ќе ги споменеме и коментираме првите 10, а ќе ги споменеме само останатите 23:

Први 10

 1. Апостроф: Елегантен уредник Markdown без одвлекување на вниманието што го олеснува фокусирањето на задачите извршени на него. Благодарение на корисничкиот интерфејс прилагоден на удобноста при пишување, режим без одвлекување на вниманието и темни, светли и сепија теми.
 2. Автентикатор: Генератор на код за автентикација со два фактори. Покрај тоа, има поддршка за методи базирани на време, контра-базирани или Steam и поддршка за алгоритми SHA-1 / SHA-256 / SHA-512.
 3. Ќебе: Софтверска алатка која ви овозможува да слушате различни звуци на работната површина. За да ги натерате корисниците да го подобрат својот фокус и да ја зголемат својата продуктивност со слушање различни звуци.
 4. Резервна копија Пика: Апликација која ви овозможува лесно извршување едноставни бекап базирани на borg. Меѓу другото, тој нуди: Способност да конфигурирате нови резервни складишта или да ги користите постојните и да креирате локални и далечински бекап.
 5. Резервни копии од Déjà Dup: Софтверска алатка што го олеснува чувањето важни документи од каква било опасност. Се заснова на Déjà Dup, што ви овозможува да ја скриете сложеноста на успешниот процес на резервна копија.
 6. Пријатни: Тоа е модерен плеер за аудио книги што меѓу многуте работи нуди: Увоз на аудио книги и удобно истражување и слушање аудио книги без ДРМ во mp3, m4a, flac, ogg, wav и многу повеќе.
 7. Завеса: Софтверска алатка што го олеснува компресирањето датотеки со слики. Меѓу многуте работи што ги нуди: Поддршка за компресија без загуби и загуби, и опција за зачувување или не на метаподатоци на сликите.
 8. Декодирање: Тоа е апликација која ви овозможува да скенирате и генерирате QR кодови, преку елегантен, но едноставен кориснички интерфејс. Меѓу другото, тој нуди: Генерирање QR кодови, скенирање со помош на уред со камера и снимање (слики).
 9. Безбеден депозит за лозинка: Тоа е менаџер за лозинки кој ви овозможува безбедно, брзо и лесно управување со лозинките. Покрај тоа, го користи форматот KeePass v.4.
 10. Преземач на фонтови: Софтверска алатка која ви овозможува да инсталирате фонтови од веб -страницата на Google Fonts. Избегнување да мора да поминете низ целиот процес на пребарување, преземање и инсталирање на истите.
Поврзана статија:
Bебе: Корисна апликација за репродукција на амбиентални звуци и многу повеќе

Други постоечки апликации

Други апликации развиени во ова поле на Основни апликации од страна на "Заедница GNOME" звук:

 1. Дијалект: Апликација за превод помеѓу јазици.
 2. Цртеж: Апликација за цртање за работната површина на GNOME.
 3. Фрагменти: Клиент BitTorrent.
 4. Гафора: Едноставна алатка за моделирање UML и SysML.
 5. Хашбран: Апликација за проверка на хаш -датотеките.
 6. здравје: Апликација за следење на здравјето за работната површина GNOME.
 7. Идентитет: Алатка за споредба на слики и видеа.
 8. Кронос: Алатка за снимање на времето на креираните задачи.
 9. Кооха: Алатка за снимање екран.
 10. Чистач на метаподатоци: Апликација за прегледување и чистење на метаподатоците на датотеките.
 11. Пазари: Тракер за акции, валути и криптовалути.
 12. ВестиФлеш: Алатка за следење на омилените блогови и сајтови за вести.
 13. Обвускатор: Цензура на приватни информации.
 14. Парцели: Апликација за цртање едноставна графика.
 15. подкасти: Апликација за подкаст за GNOME.
 16. Полари: IRC клиент за GNOME.
 17. Тример за видео: Алатка за брзо отсекување видеа.
 18. Shortwave: Апликација за слушање Интернет радио.
 19. Соланум: Алатка што го олеснува балансот помеѓу работата и времето за одмор.
 20. ТАНГРАМ: Алатка што ви овозможува да извршите веб -апликации на работната површина.
 21. Тутл: Брз клиент за Мастодон.
 22. Генератор на комплетот Webfont: Алатка која ви овозможува лесно да креирате комплети @ font-face.
 23. Војк: Читач на Википедија.
Поврзана статија:
Пазари и Cointop: 2 апликации за GUI и CLI за следење на криптовалутите

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

На кратко, ние се стремиме кон ова втора ревизија "(GnomeApps2)" на постојните официјални апликации на "Заедница GNOME", што се однесува на оние од областа на Заокружете ги апликациите биде интересно и служи за објавување и примена на некои од овие апликации за разни Дистрибуција на GNU / Linux. И така, ние придонесуваме со употреба и масивност на такви робусни и прекрасни софтверски прибор колку е убава и вредна Linuxera заедница ни нуди на сите.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   M13 dijo

  Од Апостроф треба да се забележи дека може да се извезува во различни формати, три вида слајдови за преглед на Интернет, очигледни html, epub, pdf, odt, docx. И имајќи некои поставки во предната точка на обележувањето и добро структурирани, можете да објавите книга без многу напор за споменатите формати. Го сакам овој уредник заедно со Типора.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, М13. Ви благодариме за вашиот коментар и придонес. Наскоро ќе направиме индивидуален напис за секоја од апликациите во заедницата GNOME и заедницата KDE. Исто како што, ние веќе направивме некои публикации пред некое време, со цел да истражуваме во секоја од нив.