GNU наспроти Google: Софтверот на Google е малициозен софтвер

GNU наспроти Google: Софтверот на Google е малициозен софтвер

GNU наспроти Google: Софтверот на Google е малициозен софтвер

El«Proyecto GNU»објави неверојатен напис против «Google» наречен«El software de Google es malware», што даде многу да се зборува за кратко време. Бидејќи употребените концепти, поими и споредби не даваат многу простор за сомнеж што треба да се изрази.

Или, прочитајте Español o en Македонски, оригиналниот напис, тој нè шета низ низа категории на «funcionalidades maliciosas» кои се или можат да бидат вклучени во нивните софтверски производи без никој корисник да ги знае или да може да направи нешто во врска со нив, ако тие знаат.

И можеби е и не може да биде случајност, но секој септември и двете «Google» како «Proyecto GNU»Тие се на нивната годишнина. Додека оваа година «Google» полни 21 година, тој «Proyecto GNU» се среќава 36 години. Што претставува големо достигнување во времето за компаниите во ИТ секторот. И без да се пуштам, фактот дека и двајцата припаѓаат на ист свет, но имаат тотално антагонистичка филозофија.

ГНУ наспроти Гугл: 36-годишнина

Значи, за оваа годишнина, el «Proyecto GNU»сакаше да ги потенцира нивните разлики во однос на «Gigante tecnológico» que ес «Google». Обвинувајќи ве дека вашите производи имаат или содржат проблеми (неуспеси) на Задни врати, цензура, безбедносни пропусти, шпионажа, Меѓу другите.

GNU наспроти Google: Содржина

Обвинувања

Вреди да се одбележи, пред да се сумираат обвинувањата изнесени од «Proyecto GNU», кој го истакна следниот концепт што треба да се изврши е:

малициозен софтвер

Разбирливо е од «malware» софтвер дизајниран да го малтретира или оштети корисникот (не се вклучени случајни грешки). Оваа страница објаснува зошто е софтвер на Google «malware».

Споредба

И тој ја направи следнава споредба помеѓу овој концепт и комерцијалниот софтвер:

«Malware» y «Software Privativo» тие се различни работи. Разликата помеѓу «Software Libre» y «Software No Libre» се состои од тоа дали корисниците ја контролираат програмата или обратно. Тоа нема толку многу врска со она што програмата пред кога трчаш. Сепак, сопствениот софтвер е често практичен «malware». Бидејќи развивачот на програмата е свесен дека корисникот не е во можност да ги поправи злонамерните функционалности, тој може да биде во искушение да воведе некои.

Пријавени неуспеси

Обвинување на технолошкиот гигант дека го прави или вклучува следново «funcionalidades maliciosas» на следниве производи:

Задни врати

 • хромбук
 • Андроид
 • ChromeOS

Софтвер за цензура

 • Андроид
 • Chrome

ДРМ

 • Андроид
 • Chrome

Безбедносни неуспеси

 • Андроид

Истакнувајќи во овој момент следново:

Овие неуспеси не се или не биле намерни, па за разлика од остатокот на овој напис, тие не треба да се разгледуваат. «malware». Тие се споменуваат тука за да се побие претпоставката дека овој престижен комерцијален софтвер не е сериозно погрешен.

Мешање

 • Андроид

Истакнувајќи во овој момент следново:

Овој дел дава примери на софтвер за «Google» што го нервира, нервира или предизвикува проблеми на корисникот. Овие акции се слични на саботажа, но зборот «Sabotaje» премногу е силно да се однесува на нив.

Саботажа

 • Андроид
 • Револв

Истакнувајќи во овој момент следново:

Штетите наведени во овој дел не се точни «malware», бидејќи тоа не значи дека програмата се извршува на начин што му штети на корисникот. Но, тие многу личат «malware», бидејќи тие се технички дејства на «Google» кои им штетат на корисниците на одреден софтвер специфичен за «Google».

Шпионажа

 • „Асистентот“ на Google
 • Chrome
 • Андроид
 • Chromebooks
 • На
 • Google Play
 • Гугл мапи
 • Гнездо термометри
 • Некои брендирани телефони на Motorola со Android
 • Google Analytics

Алтернативи и решенија

Иако овој напис не вклучува каква било алтернатива или решение за секој пријавен проблем или секој споменат производ, ние сакаме да ја искористиме можноста да ја споменеме страницата наречена «Нема повеќе Гугл (веќе нема Гугл)» што вклучува скромна, но корисна алтернатива на Услуги и производи «Google», за оние кои ќе се осмелат да се осмелат да го остават настрана Технолошкиот гигант.

Alternativas фокусирани повеќе од сè, во смисла на почитување на приватноста на корисникот, односно не дозволуваат следење на оние што ги користат.

ГНУ наспроти Гугл: Заклучок

Заклучок

Се надеваме дека ви се допадна статијата и можете дополнување на читањето на истото со овие други поврзани статии на нашиот сопствен блог, повикани «Слободен софтвер наспроти приватен софтвер: Добрите и лошите страни за вашиот избор«,«Webapps: Најдобрите алтернативни веб-страници за пошта за 2019 година»Y«Интернет пребарувач на Интернет: Најдоброто за 2.019 година".

Кажете ни за вашето позитивно искуство, преку коментари за тоа како сте го замениле секој услуга или производ de «Google», така што колективно го збогатуваме знаењето на секого.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.