Најлесни GNU/Linux Distros за стари и компјутери со ниски ресурси

Најлесни GNU/Linux Distros за стари и компјутери со ниски ресурси

Најлесни GNU/Linux Distros за стари и компјутери со ниски ресурси

Оваа статија во 2023 година, односно после првата целосна генерација на време е речиси завршена (25 години) на тековниот век, може да изгледа малку пресилен или принуден. Но, токму нешто што го карактеризира GNU/Linux е тоа што настојува да се бори против она што ние обично го нарекуваме програмирана застареност, а во овој случај конкретно на домашните компјутери, па дури и во одредени канцеларии или некои образовни институции.

Понатаму, овде во Desde Linux, поминаа повеќе од 5 години откако ја лансиравме нашата последна публикација поврзана со оваа тема, наречена 5 дистрибуции на Linux за да му дадат нов живот на вашиот компјутер со ниски ресурси. Затоа, никогаш не боли да проверите што има ново во секоја тема за да ви ги понудиме, наши драги и верни читатели, најдобрите и најсовремени информации за тоа прашање. Значи, еве ја нашата струја Најлесни GNU/Linux Distros за стари и компјутери со ниски ресурси.

стари компјутери

Но, пред да започнете да ја читате оваа нова публикација за некои актуелни „Лесни дистрибуции на GNU/Linux за стари и компјутери со ниски ресурси“, го препорачуваме претходна поврзана објава со истата тема:

стари компјутери
Поврзана статија:
5 дистрибуции на Linux за да внесете нов живот во вашиот компјутер со ниски примања

Топ 10 лесни GNU/Linux Distros за постари компјутери

Топ 10 лесни GNU/Linux Distros за постари компјутери

Претходни размислувања за типовите на компјутери

Сигурно многумина од нас имаат различни мислења за кој денес е или може да биде стар компјутер со ниски хардверски ресурси. И бидејќи ова е тема која има многу за објаснување, ќе оставам неколку мали извадоци од претходната статија каде што опширно се осврнувам на оваа тема. Повеќе него линк до него, за да можат тие што ќе одлучат да ја прочитаат за да ги зајакнат сопствените гледишта и малку повеќе да го збогатат своето знаење за таа работа.

ИТ Рефлексија: Стари и модерни компјутери и мали и високи ресурси
Поврзана статија:
ИТ Рефлексија: Стари и модерни компјутери и мали и високи ресурси

Стари и компјутери со ниски ресурси

Но, за овој напис, ќе разбереме или ќе претпоставиме дека:

Старите и компјутерите со ниски ресурси се сите 32/64-битни компјутери кои беа произведени и продадени од почетокот на 2000 година до крајот на 2009 година. Понатаму, овие компјутери стандардно може да се сметаат за ниски ресурси, бидејќи многумина беа конфигурирани со 1 CPU Core и 2 GB RAM. И максималната просечна големина на користените хард дискови беше 64 GB. Ова ги вклучува компјутерите со процесори Pentium 4, објавени во 2000 година и прекинати во 2008 година.

Неодамнешни и компјутери од среден опсег

Бидејќи, оттогаш па натаму, останатите компјутери може да се сметаат како:

Неодамнешни компјутери со средни HW ресурси, бидејќи овој тип на компјутери ги вклучува сите оние 32/64 битни компјутери кои беа произведени и продадени од почетокот на 2010 година до крајот на 2019 година. Покрај тоа, овие компјутери стандардно може да се сметаат за средни ресурси, бидејќи многумина беа конфигурирани со до 4 јадра на процесорот и 8 GB RAM. А максималната просечна големина на употребените хард дискови е 512 GB.

Модерни компјутери со високи ресурси

Што ни остава со следново:

Модерни компјутери со висока ресурс, во моментов се оние 64-битни компјутери, кои се произведуваат и продаваат од почетокот на 2020 година, а масовно се произведуваат и продаваат до ден-денес. И, стандардно, тие се сметаат за високи ресурси, бидејќи многу се конфигурирани во просек, со 8 јадра на процесорот и 16 GB RAM, па натаму. И просечната големина на вградените хард дискови е 1 ТБ. Покрај тоа, многумина стандардно доаѓаат со добри графички процесори, внатрешни или надворешни, и SSD хард дискови.

Distros: Мал, лесен, едноставен и еднонаменски или обратно?
Поврзана статија:
Distros: Мал, лесен, едноставен и еднонаменски или обратно?

Лесни дистрибуции на GNU/Linux се препорачуваат за стари и компјутери со ниски ресурси

Бидејќи е многу јасно дека е или може да биде стар компјутер со ниски ресурси, сега ќе препорачаме добар Top of light GNU/Linux Distro за овој тип на опрема. Сепак, и според мое многу лично мислење, ако некое лице има компјутер од оваа категорија и е компјутерски ентузијаст и исто така корисник на Линукс, Најдоброто нешто што можете да го направите е да го трансформирате стариот компјутер во CLI сервер, односно без графички интерфејс, само терминал (конзола).

На овој начин, вие не само што ќе давате подобра употреба, но можете да научите од ново и подобро знаење тоа во професионална иднина може да биде подобро употребливо отколку обидот да се користи споменатата опрема со оперативен систем со графички интерфејс за секојдневна употреба од страна на корисник на која било возраст.

Тоа, рече, под нашата струја Врвни лесни GNU/Linux Distros за стари и компјутери со ниски ресурси, кои сè уште нудат ажурирани ISO-датотеки со 32-битни верзии и десктоп околини или менаџери на прозорци (DE/WM) подготвени за инсталирање и оптимизирани за да се постигне многу мала потрошувачка на ресурси, покрај големата глобална заедница на корисници и програмери, желни да помогнат:

 1. Debian
 2. MX
 3. антиХ
 4. TinyCore
 5. Puppy Linux
 6. Linux Lite
 7. Слакса
 8. Лубунту/Ксубунту
 9. Q4OS
 10. Арх Линукс

Знаеме дека ги има уште многу, како на пр M4Linux, Bodhi и Trisquel, па ако имате омилен во оваа област, оставете ни го вашиот придонес во коментарите за знаење и учење на сите.

MiniOS и Vendefoul Wolf: Алтернативи на Linux за воскреснување на компјутери
Поврзана статија:
MiniOS и Vendefoul Wolf: 2 алтернативи на Linux за воскреснување на компјутерите

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, до ден-денес сè уште има достапни, интересни и корисни „Лесни дистрибуции на GNU/Linux за стари и компјутери со ниски ресурси“. Затоа, ако имате дел од опремата во состојба на напуштена и неупотреба, сè уште е можно да го воскреснете. Иако, Секогаш ќе биде подобро да ги ставите во подобра употреба како домашен и да го тестирате CLI серверот отколку како компјутер за секојдневна употреба.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» на шпански. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.