ГНУ / ЗДРАВЈЕ: Системи за здравје на секого

GNU Health е систем создаден под профилот на употреба на слободен софтвер, што е наменето управуваат со болнички информации или на здравствени центри, за создавање клинички записи, или како информациски систем и евиденција за активностите извршени во наведените центри. Овој систем е слободен и може да се користи за канцеларија или мала здравствена установа, благодарение на неговата разноврсност и мултиплатформен капацитет, како и за здравствен центар со поголем капацитет.

гну-здравје

GNU Health е развиена од страна на Тимбра, компанија со искуство во областа на администрацијата, медицинска информатика и ERP (Планирање на ресурси на претпријатија) врз основа на слободен софтвер. Во 2011 година Тимбра го прави здравството на ГНУ дел ГНУ Солидарио, непрофитна организација задолжена за проширување на слободниот софтвер како мерка за барање еднаквост во пристапот до овој систем, промовирање на GNU Health како проект што промовира подобрувања во медицинските информации, нудејќи придобивки за пациентите и здравствените работници.

Модул за сликање на здравјето на ГНУ

Модул за сликање на здравјето на ГНУ

Според потребите на центарот или институцијата, GNU Health ги нуди следниве модули во системот:

 • Здравје: Главни и глобални податоци за сè што е поврзано со пациентите и здравствениот дом.
 • Историја: Евиденција на клиничката историја на пациентот и следење на истата.
 • Календар: Календар за контрола на состаноци за здравствени работници.
 • Стационарни: Контрола на хоспитализација на пациентите.
 • Хирургија: Хирургија и хируршки прегледи.
 • Услуги: Наплата за услуги на пациенти.
 • Начин на живот: Препораки за начин на живот за и за пациентот.
 • Медицинска сестра: Управување со медицински сестри.
 • Лабораторија: Менаџмент на лабораторија и сите нејзини услуги.
 • Генетика: генетика, карактеристики и наследни ризици.
 • Социоекономија: Социоекономски податоци и статистика.
 • Педијатрија: Специјализиран модул за педијатрија.
 • Гинекологија: Специјализиран модул за гинекологија и акушерство.
 • QR-кодови: Модул за генерирање и зачувување на QR-кодови за обележување.
 • ЦРГ 6: Милениумски развојни цели 6, иницијатива предложена од СЗО за борба против ХИВ / СИДА, маларија и други болести.
 • Известување: Автоматско генерирање извештаи, графикони и епидемиолошка статистика.
 • ICU: Менаџмент за единица за интензивна нега.
 • Акции: Администрација на магацин на медицински материјали на здравствениот дом.
 • NTD: Поддршка за занемарени тропски болести.
 • Слики: Медицински слики и управување со нарачки.
 • ICPM: Меѓународна класификација на процедури во медицината.
 • Крипто: Користење на чувар на приватноста на GNU и поддршка за документи или валидација на записи.
Клиничка историја

Клиничка историја

Секој GNU здравствен модул може да се прилагоди според потребите на здравствениот дом, односно секој е независен, покрај тоа тие немаат ограничувања во врска со оперативниот систем. Во главниот модул, оние модули што се сметаат за релевантни или неопходни во главниот приказ можат да бидат изменети или додадени.

Пример за главен модул

Пример за главен модул

Здравјето на ГНУ се заснова на Тритон, софтвер за управување со деловно работење, со платформа што управува со регистрација на податоци, ориентирана кон администрација на разни видови деловни активности; кои се движат во рамките на неговата функционалност, од регистрација на колеги (клиенти или дистрибутери) до евиденција на ниво на сметководство или наплата, мониторинг на проект, управување со продажба и купување и MRP (планирање на извори на производство)

Јазикот што стои зад здравјето на ГНУ е Пајтон. Јазик кој е широко користен во рамките на програмските случувања и со голема заедница што го поддржува, така што постојано гледаме како програмери и здравствени професионалци даваат придонеси за овој пакет алатки.

Домашно, GNU Health е во комбинација со PostgreSQL, за администрација на базата на податоци. Одржување на профилот на употреба на слободен софтвер. На овој начин неговата функционалност е загарантирана во оперативните системи како што се Windows, Solaris, Mac OS X, Linux, Меѓу другите.

GNU Health веќе се користи во повеќе земји ширум светот. Да се ​​биде одлична опција како јавен здравствен систем, благодарение на фактот дека тој е целосно бесплатен и прилагодлив за различни здравствени домови. И иако нејзиниот творец Луис Фалкон, го започна како проект за превенција на болести и здравствени кампањи, денес се претвори во прилично комплетен систем за администрација на здравствени центри, олеснувајќи ја нивната работа до вработените во овие институции. Идејата не е само да се подобри системот за регистрација на информации, туку и да се дадат пристап до оптимален систем за сите заедници на кои им е потребен.

транспарентни манжетни


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Многу интересна статија, можете ли да ми кажете како да ја инсталирам на Debian8. Со почит

  1.    педрини210 dijo

   Ви благодариме за вашите коментари Оскар.

   Прво, мора да кликнете на «Преземи» на следниот линк http://health.gnu.org/es/download.html. Потоа, отпакувајте ја датотеката, поставете се во директориумот и стартувајте. /Gnuhealth_install.sh или bash gnuhealth_install.sh.

   Ако ви треба дополнителна поддршка, не двоумете се да контактирате со нас!

   1.    Оскар dijo

    Ви благодарам за навремениот одговор, имам ќерка која е доктор и и ја покажав статијата, бидејќи ја најде апликацијата многу интересна и ја преземав и и ја испратив, таа ќе го проучи, ќе ви испратам какви било прашања . Со почит

   2.    HO2Gi dijo

    Повеќе не ви треба тритон за инсталација?

    1.    Франциско dijo

     Трчај по Тритон. Инсталаторот на проектот се грижи за сè.
     https://es.wikibooks.org/wiki/GNU_Health/Gu%C3%ADa_T%C3%A9cnica

 2.   Франциско dijo

  Многу добар систем! Тоа е оној што го користиме за теренски проект на нашиот факултет и го спроведуваме во неколку центри за грижа во областа.
  Ние веќе стигнавме и додадевме сопствени модули.
  Рамката на која работи е исто така многу добра.
  Со почит

  1.    педрини210 dijo

   Одлично, Франциско. Честитки, продолжете да им помагате на другите со вашите проекти.

   Се надеваме дека можете подетално да ги споделите вашите искуства со нас.

   Честитки!

   1.    Франциско dijo

    Со задоволство. Имаме група на fb, наречена стол за јавно здравје, каде ги споделуваме овие и другите активности.
    Вие сте поканети да го посетите.
    Со почит

 3.   Алехандро ТорМар dijo

  Ви благодариме за толку добра статија, мислам дека за да го поддржите треба прво да го пробате, а потоа да го препорачате ... Ви благодарам многу.

 4.   Хозе Луис Дијаз Де Лас Касас dijo

  Одличен напис и одличен софтвер, моето прашање е како да го инсталирате во оперативниот систем Виндоус, бидејќи при преземањето на апликацијата инсталаторите имаат продолжение sh gnuhealth_install.sh, за да можат да го спроведат.
  Ви благодарам.

  1.    Франциско dijo

   Хозе Луис, за Windows имате Несо, кој е самостоен, или клиент за наведениот ОС. Сега, ако сакате да го користите на мрежа, препорачувам да го сторите тоа од сервер што работи со GNU / Linux, каде што е монтирана рамката Тритон.
   Инсталаторот што го споменувате е за GNU / Linux.
   Било какви прашања имате, испуштете порака.
   Со почит

   1.    Даниел Ескобар dijo

    Сакам да знам како да го инсталирам, ве молам
    Ако би биле толку kindубезни да ме поддржите

    1.    Франциско dijo

     Здраво Даниел. Секојпат толку често ја внесувам белешката, затоа што од некоја причина известувањата не стигнуваат до мене.
     Во вики gnuhealth имате чекор по чекор како да го инсталирате. Ви препорачувам да одвоите еден ден, многу смирен, да го прочитате целосно и да се фатите за работа.
     Не е тешко, но тешко е и вознемирено. Хаха
     https://es.wikibooks.org/wiki/GNU_Health/Gu%C3%ADa_T%C3%A9cnica
     Можете исто така да го инсталирате со pip (менаџер за складирање на питони), каде што инсталирате trytond и модулите што ви се потребни. Препорачливо е прво да дефинирате каков вид на животна средина ќе користите: производство или развој.
     Сликата што ја направивме со Убунту и ја имаме во Мега, исто така, ќе ви служи таму:
     https://mega.nz/#F!j8hD0BqY!KtW78fDjJ-rDTwGLSBlHkQ
     Поздрав и дека ви е корисно (над одложувањето на одговорот)
     Франциско

 5.   д-р мурило dijo

  како да го инсталирам на mac? Однапред благодарам за одговорот

  1.    Франциско dijo

   Здраво д-р Мурило,
   Инсталирањето на графичкиот клиент може да се изврши на Mac, но тоа е половина од приказната.
   Она што ќе ви треба, да или да, е машина за Линукс, каде што е инсталиран серверот.
   Оваа машина е или физички компјутер или виртуелна машина, која може да работи на Mac. Јас не сум работел на mac средини, па не можев да ви кажам кои виртуелни машини за управување се препорачуваат.
   Со почит

 6.   Кери Варгас dijo

  Ви благодариме за информациите, но можете ли да ми кажете како да инсталирам во Windows 10

 7.   Диего Силберберг dijo

  Како студент по медицина, ова ме прави среќен