Проект Google Asylo: доверлив компјутер

Катанец на облак

Google се подготвува да го промовира она што е познато како доверливи компјутери со проект наречен Асило. Така, гигантот за пребарување се обидува да го унапреди развојот на нова ИТ парадигма со акцент на доверливоста, за да помогне во заштитата на интегритетот на обемот на работа каде и да се извршуваат. Тоа е идејата, остатокот може да процените сами ...

Гугл не е сам во оваа смисла, веќе има неколку компании кои стануваат заинтересирани за овој вид парадигма. Но, тој навистина сака да ја предводи оваа падина со Проект Асило, проект за кодови отворено што ќе го олесни спроведувањето на она што го нарековме доверлив компјутер. И тоа е затоа што тие ја сметаат доверливоста како следен чекор за обезбедување доверба на своите клиенти, доверба што корисниците ја губат со најновите вести.

Сега има за цел да даде поголема контрола и безбедност во облак до корисникот. Ова ќе биде заштита и шифрирање на податоците за да се спречат безбедносни проблеми заради потенцијални ризици заради силен хардвер, како и да се понуди слој на безбедност од ранливости на мрежата, компромитирани оперативни системи итн. Но, како што секогаш се случува, откако законот е измамен, освен тоа ништо не е 100%, но овие гестови се ценети ...

Google исто така има за цел да им ги олесни работите на развивачите, така што тие не треба да се грижат за ниско ниво на технологија за безбедносни проблеми, и само да се фокусираат на тоа апликацијата да работи. На овој начин, Гугл сака да создаде побезбеден облак и тоа да биде случај, и тие работат со неколку хардверски провајдери како на пр. Интел и АМД, и тие исто така проверуваат Linux да ги исполни бараните безбедносни барања.

Асило код

Повеќе информации од Асило

Веб-развој


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   L337 dijo

  Би било добро овој блог да има сметки на мастодон, телеграмски канал ... за да остане во чекор со новостите ...

  1.    Исак dijo

   Ви благодарам многу за честитката! Се цени !!