gPodder: едноставен клиент на подкасти

Морам да признаам дека не ме сакаа подкасти сè додека не почнав да слушам луѓе како @подкастилукс y @Состави ПодкастОттогаш станав зависен од нив и сега не само што ги следам подкастите од областа Linux, туку дури и учам за готвењето. Има многу клиенти за подкаст за Linux, секој со своите предности и недостатоци, веројатно е добра опција за loversубителите на едноставноста gPodder.

Што е gPodder?

Е едноставен и практичен клиент на подкасти за Linux, со отворен извор и развиен со употреба на питон тоа ни овозможува преземете и слушајте подкаст на едноставен и брз начин. Има прилично едноставен интерфејс и карактеристики за додавање подкасти на едноставен начин, на ист начин, има напредни мотори за пребарување на подкасти и интеграција со Саундклауд и gpodder.net.

подкаст-клиент за Linux

Алатката дозволува увоз и извоз од ОПМЛ, преземете ги новите поглавја на подкастите што ги додадовме, како додаток за ажурирање на списокот на достапни поглавја. Ние исто така можеме да ја интегрираме алатката со YouTube или едноставно да ги додадеме приватните подкасти што ги сакаме.

Репродукцијата на објавите во оваа алатка е прилично едноставна и ефикасна, ви овозможува да прескокнете помеѓу поглавјата, да паузирате, напред или назад, како и да управувате со инсталацијата на додатоци доколку е потребно. Има многу пријателски менаџер за преземање, со лента што не известува за сè што е поврзано со управувањето со нашите подкасти.

Како да инсталирате gPodder?

Најлесен начин за инсталирање на gPodder е официјалниот PPA на апликацијата, за дистрибуции базирани на Ubuntu само извршете ги следниве команди:

sudo add-apt-repository ppa: thp / gpodder sudo apt-get update sudo apt install gpodder

Остатокот од дистрибуцијата мора да инсталираме gpodder од складиштата за git, за да го направите ова, извршете ги следниве команди:

git клон https://github.com/gpodder/gpodder.git cd gpodder python алатки / localdepends.py # Да се ​​инсталираат потребните зависности bin / gpodder # Да може да се изврши по терминал

Без сомнение, ова е многу препорачана опција за сите оние корисници кои сакаат да уживаат во преземањето и слушањето на подкасти, без потреба од многу сложени апликации и оптимизирање на потрошената количина на ресурси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   HO2Gi dijo

  Многу интересна статија, ќе погледнам. Ви благодарам

 2.   Хуан Рета dijo

  Тоа беше мојот омилен, сè додека Клементин не ги интегрираше услугата Подкаст и другите облачни услуги.

 3.   Деибис Контрерас dijo

  Лично, не знам што е подкаст, но ајде да видиме како е.

  однос на

  1.    Хуан Рета dijo

   Тоа е радио на барање. И Гподер е одличен менаџер.

 4.   темно-џокер dijo

  благодарам за информацијата. Goingе научам како да го користам, а потоа ќе видам како се прави во Клементина, кој е мојот омилен играч.