gydl: Графички интерфејс за youtube-dl

Многумина од нас секојдневно ја користат моќната терминална алатка YouTube-dl, што ни овозможува брзо и лесно преземање видеа на YouTube. Па, пред неколку месеци се вика одличен графички интерфејс гидл тоа едноставно ни овозможува користете youtube-dl технологија од GUI.

Што е гидл?

Гидл (што е кратенка на Графички Youtube-dl), е графички интерфејс кој работи како обвивка за веќе признатата алатка Youtube-dl, овозможувајќи да преземате видеа и аудио на поедноставен начин, како и да ги имате повеќето основни функционалности на технологијата.

графички интерфејс за youtube-dl

Оваа алатка е развиена од страна на Јаник Хаптвогел користејќи Python 3 и GTK + 3, неговата работа е многу едноставна, ние само треба да ја внесеме URL-то на видео од YouTube и потоа да избереме дали сакаме да го преземеме видеото или аудиото, тогаш можеме да избереме излезен формат и квалитетот на исто, за На крај, го избираме копчето за преземање и чекаме алатката да го преземе видеото.

Во секое време, интерфејсот ја извршува Youtube-dl технологијата, нејзината работа е да даде едноставен и пријателски пристап до секоја од функционалностите што ги нуди Youtube-dl. Неговиот дизајн е едноставен и го користи искуството засновано врз дијалогот, се справува со пораките на соодветен начин и е идеален за сите оние кои сакаат да бидат далеку од терминалот, но сакаат да преземаат видеа на YouTube на Linux.

Како да инсталирате gydl?

Во моментов gydl има инсталациски пакети само за Arch Linux и деривати, тие се наоѓаат во складиштето AUR и може да се инсталираат со извршување на следнава команда:

yaourt -S gydl-git

Алатката прима реинженерирање на код и миграција на јазикот Ц, така што во деновите што доаѓаат веројатно ќе добие комплетно ажурирање и во нејзината структура и во графичкиот интерфејс. Сега, ако во моментов користите Arch Linux или деривати и сакате да уживате во графички интерфејс за youtube-dl, добро е време да го сторите тоа, бидејќи според моите тестови алатката беше многу стабилна, ефикасна и лесна за употреба .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   хермесгабриел dijo

  Ви благодарам многу, барав такво нешто и не ми се допаѓаа додатоци на прелистувачи кои тврдат дека се за тоа.

 2.   Март dijo

  Таа е идеална за оние кои не го користат терминалот. Во мојот случај, користам псевдоними за да ги поедноставам аргументите на youtube-dl. Се чини попрактично да се користат псевдоними (или функции ако користат риба Школка).

 3.   јанио карвахал dijo

  Телеграм ботот повикан @YoutubeConvertBot и многу повеќе го прават ова и повеќе затоа што ги зачувуваат видеата за никогаш да не ги изгубат

 4.   Мајкел ривас dijo

  Јас го користам од терминалот, но би сакал да го користам интерфејсот, ве молам, не разбирате како да го компајлирате, би било ценето како да го направите тоа за дебијан и деривати.