Hubzilla 5.6 пристигнува со подобрувања во регистрацијата на корисниците и многу повеќе

Објавена е нова верзија на платформата за изградба на децентрализирани социјални мрежи Хубзила 5.6, Ова е верзија која додава малку промени, но од оние што се презентирани, се издвојува редизајнот во регистарот на корисници, како и подобрувањата во модулот за покана на корисникот и други промени.

За оние кои не се запознаени со Хубзила, треба да знаете дека ова е е платформа за објавување на веб-страници (CMS) г.отворен извор за да креирате меѓусебно поврзани веб-страници. Како заедничка хостинг услуга, веб-страниците создадени на Hubzilla се изолирани и немаат идеја кој пристапува до нивната содржина, и контролираниот пристап до податоците е ограничен на поставување дозволи помеѓу одделни сметки на една страница.

Во основа, проектот обезбедува сервер за комуникација кој се интегрира во системи за објавување на веб, опремен со транспарентен систем за идентификација и контроли за пристап во децентрализираните мрежи на Федериумот.

Хубзила поддржува унифициран систем за проверка за да функционира како социјална мрежа, форуми, групи за дискусија, Вики, системи за објавување написи и веб-страници. Имплементирав складиште на податоци со поддршка на WebDAV и работиме со настани со поддршка на CalDAV.

Главни нови карактеристики на Hubzilla 5.6

Во новата верзија, покрај големиот број традиционални подобрувања и поправки, додадени се и голем број важни иновации како на пр. подобрувања направени во модулот за регистрација на корисник, бидејќи овој е целосно редизајниран. Сега, за време на регистрацијата, достапно е подесување на неговите параметри, вклучително временски интервали, максимален број на регистрации за одреден период, потврда и верификација на корисниците, што е овозможено без користење е-пошта.

Друга промена што се издвојува во новата верзија е таа подобрен е модулот за систем на покана за корисникот од Хубзила, со можност за занемарување на шаблони за покани и јазична поддршка.

Исто така се споменува дека додаде целосно функционален модул за поддршка за складирање на сесии во базата на податоци на Redis, што може да биде корисно за зголемување на одговорноста на големите Hubzilla сервери.

Покрај тоа, се работеше на подобрување на ефикасноста на обработката на голем број процеси, што исто така позитивно влијаеше на вкупните перформанси на системот.

Конечно за оние кои се заинтересирани да знаат повеќе за оваа нова верзија, деталите можете да ги проверите во следнава врска.

Како да инсталирате Hubzilla на Linux?

Инсталирањето на оваа платформа е прилично едноставна, тие треба да го имаат само она што е потребно за извршување на веб-услуга (во основа со магацинот LAMP).

Можеме да преземеме што е потребно за неговата инсталација со извршување на следнава команда (каде веб-страница е директориумот каде што имате своја веб-страница за да користите hubzilla или просторот што ќе му го дадете на платформата на вашиот сервер или компјутер).

git clone https://framagit.org/hubzilla/core.git sitioweb

Потоа, ќе го напишеме следново:

git pull
mkdir -p "store/[data]/smarty3"
chmod -R 777 store
cd sitioweb
util/add_addon_repo https://framagit.org/hubzilla/addons.git hzaddons
util/update_addon_repo hzaddons
util/importdoc

Сега ние ќе создадеме база на податоци за платформатаАко имате Mysql, можете да го направите од истиот терминал извршувајќи ги следниве команди:

sudo mysql -u root -p
CREATE DATABASE hubzilla;
CREATE USER 'user'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password';
GRANT ALL ON hubzilla.* TO 'user'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password' WITH GRANT OPTION;
FLUSH PRIVILEGES;
EXIT;

Онаму каде што мора да го промените следново за податоците што ви ги доделувате „hubzilla“ е името на базата на податоци, „корисник“ @ „localhost“ корисникот за таа база на податоци и „лозинка“ лозинката на базата на податоци.

Конечно од веб прелистувач мора да отидете на url и маршрутата што сте ги доделиле на платформата на вашиот сервер или од вашиот локален компјутер, само напишете:

127.0.0.1 o localhost.

Од таму само треба да ги поставите податоците на базата на податоци што штотуку ги создадовте за да ги поврзете со платформата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.