Хугин: креирајте ја вашата најдобра панорамска фотографија.

Сите сакавме во одреден момент да снимиме слика со толку големи димензии што е можно само ако направиме панорамска фотографија. Најчесто користените техники се состојат од правење повеќе истовремени фотографии, а подоцна и нивно преплетување со специјализиран софтвер кој бара сличности и заеднички области кај сите нив, за конечно да се формира единствена слика.

2078493287_68ad39bebd_z

Постојат бројни програми за создавање и уредување на панорамски и слики со висока резолуција, но ако поддржувате бесплатен софтвер, вашата најдобра опција е Хугин.

Хугин е бесплатна повеќенаменска алтернатива за креирање панорамски слики и висока резолуција, покрај тоа што има бесконечни алатки за уредување на слики. Хугин, тоа е бесплатно, тоа е под лиценца GPL и е достапен за оперативни системи Linux, Windows и Mac.

Општо е позната како апликација за правење панорамски слики, но вистината е дека тоа е софтвер за приклучување или шевове  на слики, кои ви дозволуваат да креирате фотографии без разлика дали се хоризонтални (најчести), вертикални или комбинација на слики.

Хугин1 Хугин може да биде едноставен како програма за преплетување на слики, до комплексен современ софтвер за уредување на панорамски слики, со функции за отсекување, уредување и балансирање на боите на сликите.

Ако сè уште не сте убедени од Хугин, еве неколку од неговите карактеристики:

 • Функција за шиење или комбинација на слики.
 • Вклучува сечење, корекција на перспективата и рамнотежа на белата боја
 • Фотографиите можат да бидат дигитални или скенирани и се прават со секаков вид камера. Поддржан е целосен опсег на леќи, од едноставни телефони со камери до леќи за очи. Хугин поддржува различни излезни проекции, вклучувајќи сферични и картографски.
 • Хугин исто така поддржува употреба на маски, што значи дека можете да исклучите делови од сликите што не сакате да се појавуваат во вашите панорами или да вклучите делови од сликата што конкретно ги сакате во неа.

Хугин2 Ако сте професионалец, почетник или само lубител на фотографија, Хугин ќе ви биде сојузник кога креирате неверојатни панорамски фотографии. Бесплатниот софтвер можете да го добиете на официјалната веб-страница на Хугин, за кој било оперативен систем, покрај целата документација што развивачите на софтвер секогаш ја обезбедуваат и некои упатства за вашиот почеток во програмата. Ако вашата работа е Linux, секогаш можете да го најдете Hugin во складиштата на вашата дистрибуција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Nasher_87 (ARG) dijo

  Ви благодарам многу, Герак не знаеше дека има друг софтвер за панорамски прегледи, кој не беше „Панорама креатор“, а уште помалку за ГНУ / Линукс, светот на слободен софтвер повеќе пати што импресионира

  Одличен блог, се обидувам да влегувам секој ден
  Со почит

 2.   L dijo

  Како да го инсталирам не е во софтверскиот центар лубунту и јас сум само краен корисник ??

  1.    Герак dijo

   Здраво на Л.! Ретко е да го нема во софтверскиот центар лубунту. во мојата дистрибуција на Ubuntu се појавува. Може да пребарувате по терминал, ако го најдете софтверот

   aug-cache пребарување hugin

   И ако се појави, инсталирајте го пакетот по терминал.

   Иако мислам дека вашата најдобра опција ќе биде да го преземете софтверот од почетната страница на Хугин. http://hugin.sourceforge.net/download/ за да преземете датотека .tar.bz2 за вас. Може да ви помогнеме да го инсталирате овој пакет со статијата. https://blog.desdelinux.net/tutorial-instalar-paquetes-tar-gz-y-tar-bz2/

   На здравје.!

  2.    Амир Торез dijo

   Можете да го користите терминалот (CTRL + ALT + T (или побарајте го во додатоци))
   Потоа го копирате и залепите следново (изоставувајќи „$>“):

   $> sudo apt-get инсталирај hugin

   Askе ја побара вашата лозинка, а потоа пакетот мора да се преземе и инсталира, во спротивно, ќе даде грешка дека пакетот е пронајден, во кој случај пакетот не е пронајден, одете да копирате во терминалот:

   $> sudo add-apt-repository ppa: hugin / next
   Ажурирање $> sudo apt-get
   $> sudo apt-get инсталирај hugin

   Askе ти ја побара лозинката и тоа е тоа.

   Сега објаснив што прави тоа:
   - Прво е додадено складиштето на програмата, тоа е така што има место од кое може да се преземе.
   - Второ, складиштата се ажурираат, ова е за ажурирање на списокот со инсталирани пакети / програми и нивните извори, односно какви програми има за инсталирање и од каде да ги преземете.
   - И, конечно, пакетот / програмата е инсталиран.

   Поздрав.

 3.   Јомес dijo

  Морав точно да поставам четири фотографии во панорама и ова ми падна на ум. Лесен за инсталирање (го има во складиштата на Убунту), лесен за употреба и со многу добри резултати, особено ако се земе предвид дека тие беа фотографии пренесени и направени со мобилниот телефон
  Ви благодариме!