Idempiere, Erp со отворен извор со технологија OSGI

Софтверот Отворен извор рапидно расте, создавајќи бесплатни алтернативи на комерцијален софтвер кој во претходните времиња доминираше во сите трговски и лични области, една од областите каде Софтвер со отворен код бил поуспешен е во деловната област каде бесплатните апликации секој ден нудат подобри решенија. Идемпире е една од овие апликации, што благодарение на заедницата успеа да зајакне многу важна област, како на пр Планирање на ресурси, овозможувајќи интеграција на различните процеси на компанијата на ефикасен и скалабилен начин. Лого на IDempiere

Идемпиер не е ништо друго освен а Системи за управување со деловни ресурси (на англиски јазик Планирање на ресурси на претпријатија ERP), што исто така има во својата основа а  Менаџер за односи со клиенти (на англиски јазик Управување со односите со клиенти на CRM), придружено со а Менаџер на снабдувачки синџири (на англиски јазик Управување со снабдувачки синџири SCM) Idempiere се базира на исто така софтвер со отворен извор ERP Адемпиер разликувајќи се од ова во вклучувањето на технологијата ОСГИ што овозможува структурирање на приклучоците што го прави целосно ERP скалабилен, модуларен и независен.

Структура на Идемпиер

Претпријатието ресурси за планирање системски решенија на пазарот е предводен од употреба на софтвер со лиценци за високи трошоци, и има малку алтернативи со отворен код за нивна поддршка. Сепак, Idempiere претставува интересна опција, со големи можности за проширување затоа што е така базирани на стандарди и развиени на програмската платформа Java платформа,Enterprise Edition (J2EE, исто така преведен како Enterprise Java) покрај тоа што е iнезависно од базата на податоци и уживајте во можноста за поврзување со повеќе бази на податоци. Слично на тоа, тој претставува а континуиран и активен развој што му овозможи да созрее како производ на софтвер.

 

Idempiere ни овозможува да имаме:

 • Повеќе компании (деловни групи)
 • Повеќе организации (седишта, компании)
 • Повеќе јазици
 • Повеќе валути
 • Повеќе шеми на сметководство
 • Мулти-корисник

Поддршка за Идемпиер

Она што го прави Idempiere посебен е неговиот прилагодливост на некого бизнис модел и воспоставени стандарди, со што се зголемува продуктивноста, се намалуваат грешките во интеграцијата и се напаѓаат различните потреби на компанијата во единствена алатка.

Idempiere има улога за парамеризација и конфигурација покрај различните улоги за функционалното подрачје, неговото јадро поделена е во дванаесет големи групи: Системска администрација, Речник за апликации, Односи со трети лица, Продажба, Набавки, Враќања, Изразени биланси, Управување со материјали, Управување со проекти, Анализа на перформанси, Активи, Производство

Структурно родниот Idempiere размислува за работен тек што може да се подели на шест области: Барање за фактура, Цитат до наплата, Министерство за финансии, Инвентар, човечки талент, кои директно влијаат на сметководството.

ERP на Idempiere

На ист начин Idempiere може да се прошири благодарение на приклучоците што го користат OSGI технологија, во моментов има 52 додатоци во официјалните складишта кои ги прошируваат основните функционалности на Idempiere, меѓу кои се:

 • Интеграција со други платформи како што се sterвездичка, Google Map, JasperReport меѓу другите.
 • Адаптација на мобилни платформи и апликации направени во мајчин Андроид.
 • Локации во разни земји (Тие го прилагодуваат Erp според прописите на секоја земја)
 • ПОС клиенти за областа на продажба.
 • Интеграција со скенер, уреди, сензори.
 • Бројни теми за подобрување или прилагодување на интерфејсот.
 • Нови модули за платен список, човечки ресурси, задржувања меѓу другите.

Приклучоци за Идемпиер Многу од официјалните додатоци исто така овозможуваат проширување на основните функционалности на Idempiere, како што се управување со магацин, управување со производство, увоз на CSV, одржување на средства, начин на плаќање меѓу другите. Покрај тоа, заедницата прави додатоци кои се дистрибуираат на различни начини. И приклучоците Erp и додатоците се дистрибуираат под лиценцата GPLv2, што им овозможува на неговите корисници да ги користат сите негови функционалности.

Idempiere се дистрибуира под два клиенти:

Веб-верзија што е најраспространето и што се создава под Рамка на ЗК што овозможува а целосен кориснички интерфејс без користење на JavaScript и користење јазик на високо ниво java. Рамката ЗК овозможува да се направат различни промени во ERP интерфејсот со користење на образци за дизајн, поради што многу корисници на заедницата ја презедоа задачата за создавање разни кожи за ERP застани на овој начин прилагодете го на секој корисник и дајте му го изгледот што го сакаат. Idempire веб-клиент

Верзија на работната површина што е направено под Замав графичка библиотека Јава, овој клиент е малку користен и се користи во оние компании каде што се посакуваат помалку контроли за пристап, исто така обично се користи во оние случаи кога веб-серверот не може да издржи согласување на посакуваните корисници, бидејќи десктоп клиентот вчитува објекти на ниво на компјутер / клиент. Верзијата Swing е широко користена во развојната средина и нејзината дистрибуција меѓу корисниците во производствената средина е унитарна.

Клиент за нишање на Idempiere

Идемпиер има расте на забрзан и организиран начин без сомнение благодарение на Osgi технологија што дозволи да биде а Целосно модуларен ERP, што овозможува да се замени еден ERP модул со друг без да се влијае на остатокот од модулите. Ова донесе многу придобивки таму каде што се издвојуваат:

 • Леснотија на промените
 • Брза компресија на функционалностите.
 • Паралелен развој.
 • Леснотија на тестирање.
 • Повторна употреба на кодот.
 • Поедноставување на проекти со многу развивачи на различни тимови.
 • Управување со двете локални и далечински распоредувања.
 • Тоа го направи лесно проширлива алатка.

Ние можеме обидете се со Idempiere бесплатно и за неколку минути пристап до демо-заедницата на https://test.idempiere.org/ со следниве податоци за пристап.

 • Е-поштаадминистратор @ Gardenworld.com(Вклучете ги просторите!) ЛозинкаГрадина Админ
 • Е-поштасуперкорисник @ idempiere.comOR систем @ idempiere.com (Вклучува празни места) ЛозинкаСистем

Демо на Идемпиер

Главен екран на Идемпиер

Програмерите можат да го добијат изворен код од Idempiere на SourceForge, постојат неколку прирачници, видео упатства, алатки и парчиња кодови за развој на наставата во Идемпиер, на ист начин на заедницата Идемпиер и е дадена задача да креира официјална документација во Идемпиер Официјална Вики.

 

Иднината на Идемпиер е многу охрабрувачка, растот на заедницата беше доста голем, интеграцијата со други алатки овозможи решавање на скоро секој проблем што е покренат, вклучувањето на Осги во јадрото на нејзината платформа го отвори интересот на големите компании кои спонзорираат големи проекти и пред се успесите на неговите претходници Комиер y Адемпиер ќе ви овозможи да имате доверба во производствените средини на ERP способен за обработка на големи количини на податоци и пред се напаѓа на кој процес на организација. Идемпиер е несомнено еден од најголемите ветувања за слободен софтвер и неговата употреба во малите, средните и големите индустрии ги отвора вратите кон одличната алатка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гилермо dijo

  И, дали користењето java не е проблем заради проблемите што може да им ги даде на компјутерите клиенти? Јас повеќе би сакал употреба на јазик од сервер кој овозможува употреба едноставно со кој било прелистувач без потреба од дополнителен софтвер инсталиран на компјутер, таблет, мобилен итн. на крајниот корисник.

  1.    Хајдер Лопез dijo

   Придружник од страната на клиентот не ви треба ништо, со кој било прелистувач без да имате Java додаток што работи за вас. Единствениот што користи Java е серверот

 2.   паблокс dijo

  Држете го iDempiere! 😛

 3.   Sergio dijo

  Случајно дојдов на блогот, но ми се допадна темата!