[Inkscape] Вовед во Inkscape

Првично имав план да создадам неколку упатства за функциите и триковите што можеме да ги користиме во Inkscape, но на долг рок видов дека е подобро да се создаде серија написи за основното ракување и неговите квалитети.

Алармантно е да се реализира малата документација на шпански јазик што постои и сметаме дека никој (вклучително и јас) не е роден знаејќи ја употребата на овие програми и може да биде корисно за секој што сака да се впушти во светот на дигиталниот дизајн со Отворено Изворни технологии. Така, како „мини-прирачници“ и најмногу од практична пошта (затоа што не сакаме да учиме теорија ~ _ ~) ајде да истражуваме подлабоко во употребата на овој прекрасен софтвер за дизајн.

За Inkscape

добро е да се започне ова, треба да направите основно вовед (стил на наставник во основно училиште) на она што е Inkscape.

како што вели буквално на својата веб-страница:

Inkscape е уредник на векторски графики со отворен извор, со можности слични на Illustrator, Freehand, CorelDraw или Xara X, користејќи го стандардот на W3C: формат на датотека Скалабилна векторска графика (СВГ). Поддржаните карактеристики вклучуваат: форми, потези, текст, маркери, клонови, мешавини на алфа-канали, трансформации, градиенти, обрасци и групирања. Inkscape поддржува и мета-податоци Криејтив комонс, уредување на јазли, слоеви, сложени операции со удари, векторизација на графички датотеки, текст во потези, порамнување на текст, директно уредување на XML и многу повеќе. Може да увезува формати како Postscript, EPS, JPEG, PNG и TIFF и да извезува PNG, како и многу векторски засновани формати.

Во основа тоа е уредник на векторска графика мултиплатформа, со широк спектар на функции што го прават Inkscape моќна алатка и сето тоа под GPL лиценца.

Откако ќе се направи вашата презентација, ќе ги знаеме основите на нејзиниот интерфејс, со цел подобро да се справуваме во следните објави. Стандардниот интерфејс е составен од следниве елементи:

 1. Лента со менија
 2. Командна лента
 3. Контролна лента
 4. Владетели, водичи и мрежи
 5. Кутија со алатки
 6. Лента за поставки
 7. Палета на бои
 8. Статусна лента
 9. зум
 10. Работна површина (иако просторот е практично бесконечен)

Исто така е можно да се додадат или отстранат решетки по наш вкус, можеме да смениме неколку параметри за ова во  Датотека> Преференци за Inkscape> Интерфаz.

Мени и Командна лента Inkscape како многу апликации GTK, има стандардно мени со најсуштинските функции како што се архивирај, уреди, итн… Исто така, содржи менија во врска со дизајнот и цртањето.

Командната лента е таа што се појавува под менијата. Содржи кратенки до вообичаените команди што инаку би можеле да ги извршиме со сложена комбинација на копчиња, содржи контроли за манипулирање со документи и предмети на цртежот. типични команди како отвори, зачувај, ново, врати, повтори и други се наоѓаат тука.

Кутија со алатки

Овој дел содржи основен сет на комунални услуги за да го направиме нашиот цртеж. Алатките за цртање на сликање и манипулирање со форми и предмети се чини како многу рудиментиран избор, но неверојатни работи можат да се постигнат со овие едноставни алатки. Тука овие алатки и нивните функции: Контролна лента

Оваа лента ја менува содржината во зависност од алатката, покажувајќи различни опции поврзани со наведената алатка и можните можности за манипулација на некој објект.

Област за работа

Тоа е областа каде се случува целата акција. Во него се појавува лист со големина А4 и каде што корисникот создава, па затоа е најважната област на интерфејсот. Имајте на ум дека „страницата“ е обид за демилитаризација на одредена област со цел да се извезува или печати; овие граници во никој случај не ја ограничуваат сликата на SVG на која работиме. можеме да ја конфигурираме големината на страницата (или дури и да ја избришеме страницата) од Датотека> својства на документот. Правила

Тие се дипломирани делови на горниот и левиот дел од работната површина, распоредени за мерење на областа вертикално и хоризонтално, единицата за мерење може да се дефинира во Датотека> Карактеристики на документот во табулаторот Страница, исто така можеме да ја дефинираме големината на страницата и други.

Водичи

Тие се дефинирани од корисникот „магнетни“ водичи, кои лесно може да се креираат со кликнување на линијар и повлекување до посакуваната позиција. За да отстраниме упатство, едноставно го "враќаме" со влечење кон владетелот. Решетки

Водичките линии можат да бидат корисни, но ако ни требаат многу од нив, покорисно е да се користи мрежа. Може да го активираме со притискање на # (Shift + 3 или AltGr + 3 генерално) или во менито Поглед> Решетка. Постојат 2 вида мрежи:

правоаголна

е заедничката мрежа во која се вкрстуваат хоризонталните и вертикалните линии

аксонометриски

Овој тип му овозможува на корисникот да го дефинира аголот на линиите, што може да биде интересно за техничко и / или архитектонско цртање. Можеме да го дефинираме неговиот агол во Датотека> својства на документот, во јазичето Решетка. Лента за поставки

Содржи различни поставки за објекти и слики, особено корисни кога ја користите алатката за уредување на јазли на патеки или контролни рачки. Палета на бои

е најбрзиот начин да се примени бојата на формите и предметите. Сместено е на дното на прозорецот и можеме да ја избереме саканата боја во комбинација со алатките Пополнете, Слободен удар, четка, итн ... Лента за статус

е лентата што се појавува на дното на прозорецот и содржи разни информации како што се:

 • индикатор за боја на предмет
 • избирач на слоеви
 • известувања
 • индикатор за координата на покажувачот
 • и факторот на зумирање

И така, заклучува овој мал вовед во Inkscape, со ова веќе имаме основна слика за тоа како е изграден интерфејсот и на идните рати ќе ги користиме овие алатки на практичен начин.

Извор: FLOSSПрирачници


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

37 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   v3 на dijo

  Каде добивам сериски? или keygen?

  1.    Јован dijo

   емм ова е Linux, нема клучни клучеви или сериски публикации.

   1.    Карлос dijo

    хехе, многу добар одговор

  2.    ЕрунамоЈАЦ dijo

   Претпоставувам дека го мислиш тоа како шега
   http://inkscape.org/download/?lang=es

   1.    v3 на dijo

    секако се шегувам, веќе го имам DLL xD

    1.    коментатор dijo

     Колку лоша шега.

  3.    коделаб dijo

   Не ви го давам клучот затоа што не го најдов, но ова ви го оставам на вас за да ја ублажите носталгијата ...

   http://youtu.be/2gF_HrAw_Fw

   Честитка.

  4.    Вилберт Исак dijo

   Сарказам?

 2.   ферхметал dijo

  Здраво Helena_ryuu и ќе ме извините што морав да ве повикам како прекар, но сакав да ви се заблагодарам многу за овој добар вовед во Inskcape, чист графички дизајн Бесплатно, се надевам дека ќе продолжите да објавувате уште многу за да можам конечно да го објавам јадро или илустраторот. Ви благодарам.

  1.    ферхметал dijo

   Колку е срамота ИНСКАПА хахахаха за брзо пишување.

 3.   Гвизанци dijo

  Упатствата никогаш не ве болат, секогаш нешто учите. Јас ве охрабрувам да го продолжите.

  Честитка.

 4.   SaPpHiRe_GD dijo

  Водач за добри пријатели

 5.   нано dijo

  Како и секогаш, аплаузи и овации, вашите вежби за дизајн веќе беа потребни

 6.   хексборг dijo

  Бесконечна благодарност. Само што користев маска запис за прв пат сега и твојата статија ми помогна. Одлично. 🙂

 7.   ФернандоРЈ dijo

  Работа на муито-бом. Beе ви се придружам за да дознаете малку повеќе за Inkscape.

 8.   Federico dijo

  Колку добар туторијал !! Јас само треба да направам предмет за наставниците што е чиста графика и ќе ми се најде.

 9.   mcder3 dijo

  Многу добар вовед во Inkscape. Иако ја користам оваа апликација неколку години, нејзиниот потенцијал сè уште ме воодушевува

  Поздрав

  1.    RAW-Основни dijo

   Одлично! .. .. пример кој можеш да го споделиш ?? ..

   1.    Рајонант dijo

    Па, мислам дека она што го остави Мекдер се RAW примери, со кои ги прегледувате неговите теми во плазмата, или theидовите што ги направил. Само проверете го Хелиум и мислам дека ќе го видите

 10.   RAW-Основни dijo

  helena_ryuu .. .. ви благодарам што одвоивте време и желба да сакате да не одморите пред нашиот недостаток на графичка ориентација во секоја смисла .. xD

 11.   Неомито dijo

  Далеку сум од мастило, едноставно поради фактот што не ги печати моите дела направени во овој софтвер за векторски дизајн.

  1.    МОЛ dijo

   Што не печати?

 12.   Лав dijo

  Екселанте !!!
  Многу добри информации.
  Иако морам да користам CorelDraw во мојата работа, понекогаш работам мала работа во Inkscape, како дел од запалена крошна од 18 метри, меѓу другото.
  Точно е дека нема многу информации на шпански, па затоа вашиот труд вреди двојно.

 13.   коделаб dijo

  Вчера заборавив да коментирам дека за оние кои се заинтересирани да ја користат оваа застрашувачка алатка, Јоаклинт Истгуд (joaclintistgud.wordpress.com) објави книга на повеќе од 150 страници каде детално ги собира чекорите што треба да се извршат за извршување на многу познати логоа во светот на графичкиот дизајн.

  Силно препорачана и многу прифатлива за сите нивоа.

  [img] http://i230.photobucket.com/albums/ee124/joaclint/logo_a_logo_pdf.png [/ img]

  Download: https://joaclintistgud.wordpress.com/2011/04/14/inkscape-logo-a-logo-2%C2%AA-edicion/

  Честитка.

  1.    helena_ryuu dijo

   codealb, ова одлично ќе го разгледам, ви благодарам многу што додадовте ваков вид материјал, тие го прават искуството на блогот попријатно (^ - ^)

   1.    коделаб dijo

    Вие сте добредојдени Хелена, ви благодарам на статијата.

    Поздрав.

 14.   КЗКГ ^ Гаара dijo

  Ти реков хехе ... Јас ти реков Хелена, на многумина им се допаѓа ваков тип на написи, има многу фрустриран дизајнер меѓу нас, гиковите ХАХАХАХА.

  Одличен туторијал, одличен пост (како и секогаш)
  Го чекам 2-от дел ха ха ха

  1.    елхуи2 dijo

   "Фрустриран дизајнер" xD коментари пламен !!

   Јас работам веб и мобилен развој, но би сакал да научам повеќе за дизајнот за да не зависам од трети страни во моите лични проекти.

   Јас користам Gimp, Inkscape, Scribus и LibreOffice, така што овие статии се скапоцен камен, се надевам дека вториот дел и третиот и така натаму ...

   Со почит

 15.   елендилнарсил dijo

  Одлично. На овој начин можам да ја искористам оваа апликација, која веќе долго време ја инсталирам во Чакра. Благодарам многу!!!

 16.   Алгабе dijo

  Тоа навистина ќе ми служи многу бидејќи имам малку со Inkscape и сакам да го набавам целиот сок што можам и ви благодарам многу! 🙂

 17.   монах dijo

  Мерци, за упатството. Ајде да видиме дали поставувате повеќе работи.

 18.   Даниел Берца dijo

  Ви благодарам многу за упатството.
  Јас се придружувам на честитките и ве охрабрувам да продолжите да се продлабочувате.

  Имам мини печат каде што САМО користам слободен софтвер со Kubuntu Linux.

  Поточно за употреба на дизајн:
  ИНКЕСПИС
  СКРИБУС
  GIMP
  КНИГАНИЈА

  Јас не се сметам за Дизајнер, се сметам за Дијаграмер за печатач, кој меѓу многу други работи работи и за Дизајн.

  Не се осмелувам да составам упатства, бидејќи ниту јас сум експерт во овие програми и употребата што им ја давам е прилично основна.

  Секоја техничка консултација за вистинско производство за печатење, според нарачките.

  1.    Неомито dijo

   Здраво драга пријателе, пристигна како паднат од небото xD, како правиш да печатиш во маска, затоа што јас печатам само дел и не сите

   1.    МОЛ dijo

    Изнесете го во PDF и печатењето ќе биде совршено.
    Отпечатив парче мебел што го дизајнирав за мене, без многу проблеми.

    1.    елав dijo

     О_О проклето, супер .. Не губи никаков квалитет ...

    2.    Неомито dijo

     Здраво повторно МОЛ, ти си идол, тој функционираше одлично, сега имам уште едно прашање (илјада извинувања ако се прашувам, но тоа покажува дека ја знаеш предметот) Имам дизајн изработен во inkscape, кои упатства треба да ги следам за да може да се печати во печатарите за поголема големина или што ја препорачувате.

 19.   елиотим3000 dijo

  Имав проблеми со Inkscape затоа што се гледа дека работата на неговите алатки е сосема поинаква од CorelDRAW и Adobe Illustrator (последниот ми е омилен затоа што неговите алатки се прилично интуитивни од моја гледна точка) и не успеав да ги добијам навикнати на овој добар уредник на СВГ.

  Барав еквивалент на илустратор со отворен извор, но не успеав да најдам. Како и да е, се надевам дека ќе го ослободат Фрихенд и потоа ќе работат со пристоен еквивалент на Илустратор.