Inkscape + KDE: изменете ги сопствените икони за системска лента

Добрата работа кај OpenSource и целиот екосистем што го опкружува е дека ако нешто сакаме можеме да го земеме, да го модифицираме, да го поправиме (почитувајќи ги нивните лиценци) и да го дистрибуираме. Ние тоа веќе го знаеме. Но, не само што може да го земеме изворниот код на апликацијата, туку и многу други работи што ни овозможуваат да го направиме ова.

Овој пат, ќе ви покажам како да ги менувате иконите во системската лента на KDE SC користење Inkscape, и овој метод секако ќе ни послужи исто за да создадеме своја сопствена тема ако ја имаме потребната имагинација за тоа. Па, всушност, повеќе од тоа да научам како да модифицирам тема за икони, она што ќе направам е да ти ги покажам работите што мора да ги земеме предвид при тоа.

Неколку совети пред да започнете

Ако одлучите да направите своја сопствена тема за икони, мојот совет е да започнете за познавање на некои основи како работи една тема во KDE. Или уште подобро, земете тема која е прилично комплетна и проучете ја.

Но, бидејќи знам дека е подобро да се започне со нередот и да се остави теоријата за друг пат, ќе ви покажам дека навистина мора да се земе предвид во овој случај, да ја измениме нашата тема за икони.

Она што го направив е да си го одземам работното биро од ова:

Послужавник пред тоа

на ова:

Послужавник по

Inkscape + KDE: што треба да знаеме.

Комбинацијата Inkscape + KDE е смртоносна, бидејќи сè уште не ми е пријатно Karbon (апликацијата за уредување на KDE .SVG). Откако го кажавме ова, да запознаеме неколку работи.

1.- Темите на KDE се хостирани во два директориума, во зависност од тоа дали го инсталираме локално (во нашиот / домот) или ако ги избереме оние што доаѓаат со ОС (во / usr / share). И во двата случаи, соодветно, рутите се:

~ / .kde4 / споделување / апликации / теми за работна површина / [Нашата тема]

и ако тие се веќе вклучени стандардно, можеме да ги најдеме во:

/ usr / share / апликации / desktopthemes / [Теми]

Во рамките на темите има неколку папки, во овој случај оној што нè интересира сега е во:

~ / .kde4 / споделување / апликации / теми за работна површина / [Нашата тема] / икони /

На пример, она што го направив е да ја земам папката со темата наречена ГНОМ-Шел-KDE Јас веќе го имав инсталирано и копирајте го во истиот директориум, но со друго име.

cp /home/elav/.kde4/share/apps/desktoptheme/GNOME-Shell-KDE/ /home/elav/.kde4/share/apps/desktoptheme/MyOxygen-Shell/

Единственото нешто што треба да го имаме во оваа папка е папката со икони (очигледно со иконите) и датотеката метаподатоци. Desktop, што ќе го има следново:

[Внесување на работната површина] Име = Коментар на MyOxygen-Shell = X-KDE-приклучок Инфо-автор = elav X-KDE-PluginInfo-Email = X-KDE-приклучокИнфо-Име = MyOxygen-Shell X-KDE-приклучок Инфо-верзија = 1.2 X- KDE-приклучок-Инфо-веб-страница = X-KDE-приклучокИнфо-категорија = Тема за плазма X-KDE-приклучокИнфо-зависи = KDE4 X-KDE-приклучокИнфо-лиценца = GPL X-KDE-приклучокИнфо-ОвозможеноByDefault = true
Важно е името на папката да одговара на линијата Name = MyOxygen-Shell

Кога ќе пристапиме до папката лоцирана во /home/elav/.kde4/share/apps/desktoptheme/MyOxygen-Shell го наоѓаме ова:

Икони Inkscape + KDE претходно

и крајниот резултат беше овој:

По иконите

Како што можете да видите, иконите се бели. За жал, во оваа статија немам намера да објаснам како да ги уредувате и менувате тие икони, тоа ќе го видиме друг пат. Она што треба да бидеме јасно за тоа што е следно.

2.- За иконите да работат правилно во KDE, над името на апликацијата во датотеката, она што не може да недостасува е ID на секој елемент во рамките на .SVG. Тоа е, да ја земеме на пример иконата Мрежа, која кога ќе се отвори, ќе ни покаже вакво нешто:

Inkscape + KDE

Како што можете да видите, постојат различни состојби на иконите. Имаме две за кога сме поврзани со кабел, а остатокот од сигналите за WiFi. Како KDE дали знаете кој да го користите? За според својствата на објектот, односно неговиот ID. Ако кликнеме со десното копче на првата икона лево и кликнете на Карактеристики на објектот, ќе го видиме ова:

Карактеристики на Inkscape

Како што можете да видите постои ID што го идентификува статусот на иконата. Seeе го видите истото (но со различни ID) ако го сториме истото за секоја икона во рамките на SVG-датотеката. И тоа е тоа.

Ние веќе завршивме?

Да Ние веќе завршивме. Само да го знаеме ова и што ни преостанува е да дадеме фантазија за да создадеме сопствен сет на икони за системската лента. И повторувам:

Без разлика дали станува збор за тема со икони за послужавник, за Windows за Аурори, или тема Плазма заврши, ако не го ставиме ID неопходни за секој елемент KDE нема да знаете што да правите со нив.

Сега, кога ќе ја подготвиме нашата тема за икони, да одиме Системски преференции »Изглед на работен простор» Тема на работната површина и изберете Air (Кислород) Во табулаторот Детали за, ги избираме иконите за фиоки, новите што ги изменивме:

Икони за послужавник

И, ако сакате да ја преземете оваа тема со икони (модифицираната), тие се достапни на следниот линк:

Преземи икони

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родриго dijo

  Тоа само ги покажува својствата на иконите и не објаснува како да ги направите модификациите во магазинот.

  1.    елав dijo

   Прочитај го постот добро, јас го разјаснив совршено. Измената на иконата доаѓа подоцна, сепак, секој има свој начин да го направи тоа

   1.    Родриго dijo

    Добро, се извинувам.

 2.   Озкар dijo

  Erоер, благодарам колега, сакав неколку икони токму за тој стил. Кога ќе дојдеш во Холгин, потсети ме да ти купам пиво

  1.    елав dijo

   Вие сте добредојдени 😉 Уживајте !!

  2.    Рејнер Пупо dijo

   хама пиши ми да ти поставам прашање за Федора
   rpgomez@uci.cu и не пиј толку пиво да ти расте стомакот

 3.   елиотим3000 dijo

  Добар совет. И патем, дали важи и за KDE 4.x? Бидејќи видов дека во KDE 4.x овој маневар не може да се направи бидејќи иконите се наоѓаат во компресирана папка со непознат формат.

  1.    елав dijo

   eliotime3000, предметниот совет е за KDE 4.13, но треба да работи за KDE 4.12 и понизок. На која верзија на KDE конкретно се повикувате?

   1.    елиотим3000 dijo

    До KDE 4.8.4 на Debian Wheezy (што, јас го користам и Имам проблем што го имам со конфигурацијата во KDE).