JetBrains ја лансира Space, платформа за соработка за развивачи и дизајнери

JetBrains (компанија што произведува софтвер дизајниран за управување со проекти и интегрирани развојни средини за различни програмски јазици) неодамна го објави јавното лансирање на Space, платформа за соработка „сè во едно“ за креативни тимови.

простор има за цел да биде основа за тимовите што може да вклучува програмери, маркетинг, дизајн, човечки ресурси, правни тимови и други кои вршат секаков вид работа што бара мултимедијална и повеќеканална комуникација, закажување состаноци и управување со проекти.

Целта на Спејс е комбинирајте ги сите општи алатки за соработкакако што се разговори, управување со тим и проект, состаноци и распоред и документи, сето тоа во еден простор. Како резултат, целиот циклус на софтвер или креативен развој е претставен во една апликација и нема потреба да се „менува контекст“ (или да се префрлате помеѓу апликациите кога и да се изгуби местото).

„Со Спејс, нема потреба да менуваме алатки бидејќи сè е на едно место, што ни помага лесно да добиеме добар преглед на целата компанија“, рече Андрас Киндлер, ко-основач на Макери, давател на услуги. и дигитални производи. „Ние користиме списоци за проверка, проблеми, вградени прегледи на кодови, објави на блогови и многу повеќе. Просторот ни овозможува да ги одржуваме сите процеси на вистинскиот пат «.

Така, Просторот помага да се создаде холистичко чувство за секоја личност во тим, дозволувајќи ја апликацијата да се трансформира за да одговара на улогата на лицето што го користи.

„Пред Спејс, нашите развивачи честопати се чувствуваа изолирани од остатокот од тимот и не играа подлабока улога во проектите“, рече Ана Виноградова, главен директор за маркетинг во „Амбер Кор Софтвер ДОО“, компанија специјализирана за развој на технолошки производи. . „Ние баравме алатка што канализира сè во една група и им овозможува на членовите на тимот полесно да разговараат за своите задачи едни со други, наместо да седиме изолирано во нивното складиште.

Во иднина, Space ќе додаде функции што му овозможуваат да се синхронизира со Google Calendar и Outlook, како и да се интегрира со други популарни алатки.

Апликацијата Исто така, има интерфејс за програмирање апликација HTTP, веб-куки, комплет за развој на софтвер Space Client, прилагодени полиња и автоматизација. Наскоро ќе понуди приватни и апликации на пазарот, заедно со други карактеристики со кои се соочува јавноста.

„JetBrains започна како компанија за развивачи, но сега 40% од нашиот тим игра различни креативни улоги: дизајнери, маркетинг, текстописци и други“, рече извршниот директор на JetBrains, Максим Шафиров. „Создадовме простор за да можеме да продолжиме да работиме заедно како тим и веруваме дека и другите компании ќе имаат корист.

Од карактеристиките што се издвојуваат од Space, можеме да го најдеме следново:

 • HTTP API: веб-куки и SDK-клиенти за интеграција со надворешни алатки.
 • PФлексибилно прилагодување и автоматизација: во-производ со прилагодени полиња и работни текови на Котлин за да одговараат на специфични организациски структури и процеси.
 • Интерактивни ботови и команди: Апликациите можат да регистрираат ботови кои ќе дејствуваат како колеги во разговорот и со нив може да се комуницира. Друг начин за комуникација со апликациите е преку команди.
 • Простор како сервер за овластување: OAuth2, стандарден протокол за авторизација на индустријата, се користи за да се обезбеди простор пристап до надворешни апликации, интеграции и услуги.
 • SDK на клиент за простор: Се нуди официјален SDK клиент на просторот за Котлин и .NET за да се овозможи уште поблиска интеграција со Space на ниво на изворен код.
 • Апликации: Примарен начин за проширување на Просторот. Развијте апликации што работат со различни вселенски модули и извршуваат различни дејства.

Просторот започнува со бесплатно ниво за компаниите да го испробаат софтверот и опции за претплата, почнувајќи од $ 8 по активен корисник месечно за поширока тимска соработка. Платформата е достапна во облак и во блиска иднина ќе има и локална верзија.

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можеш проверете на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.