Кали Линукс 2020.4 веќе е објавен и ова се нејзините вести

Неодамна Објавена е објавата за објава на Кали Линукс 2020.4, во кои направени се неколку големи промени, од промената од ZSH во Bash во десктоп слики, како и новата верзија на Win-Kex, додадени нови алатки и многу повеќе.

За оние кои не се запознаени со Кали Линукс, тие треба да знаат дека е дизајниран да ги тестира системите за ранливост, ревизија, анализа на преостанатите податоци и идентификување на последиците од малициозни напади.

Kali вклучува една од најсеопфатните колекции на алатки за професионалци на компјутерска безбедност, од алатки за тестирање веб апликации и продирање на безжични мрежи до програми за читање податоци од РФИД чипови. Комплетот вклучува колекција на експлоатирања и повеќе од 300 комунални услуги.

Кали Линукс 2020.4 Главни нови карактеристики

Во оваа нова верзија на Кали Линукс 2020.4, развивачите споменуваат дека г.се користи стандардната школка ZSH наместо Баш.

Како причина за префрлување во ZSH се наведува дека има напредни можности и можноста за користење на Bash е оставена како опција (chsh -s / bin / bash), а командната линија е стилизирана ZSH.

Кога влегувате во конзолата, се прикажува порака со врски до документацијата, специјализирани слики и упатства за инсталација да се смени / usr / bin / python од Python 2 во Python 3.

Исто така, истакнати се ажурираните градење за AWS EC2 и додадената е поддршка за GovCloud.

Исто така, тоа во оваа нова верзија на Кали Линукс 2020.4 вклучени се ажурирани верзии на пакети на многу од компонентите на системот, кои се синхронизирани со оние на Debian, како што е јадрото на Linux што е ажурирано на верзијата 5.9, GNOME на 3.38 и KDE на 5.19.

Стандардно, се користи пакет proxychains4 (ProxyChains-NG), што се користи за проследување врски преку прокси заснован на SOCKS4a / 5 или HTTP.

И од новите додадени алатки:

 • Јаболко пијалок
 • CertGraph
 • dnscat2
 • FinalRecon
 • goDoH
 • хостапд-мана
 • Рамка на Metasploit v6
 • Што маска

На страната Вин-Кекс (Виндоус + Искуство на работната површина Кали) дизајниран да работи на Windows во околината WSL2 (потсистем на Виндоус за Linux) е ажурирана и во новата верзија е додаден „Подобрен режим на сесија“ (–Esm), кој користи RDP за пристап.

Во исто време, беше подготвено и изданието на NetHunter 2020.4., средина за мобилни уреди базирани на платформата Андроид со избор на алатки за тестирање на системи за ранливост.

Користејќи NetHunter, можно е да се потврди спроведувањето на специфични напади на мобилни уреди, на пример, преку емулација на USB уреди (BadUSB и HID тастатура - емулација на USB мрежен адаптер што може да се користи за MITM напади или тастатура USB што врши замена на карактерот) и создавање лажни пристапни точки (MANA Evil Access Point).

NetHunter е инсталиран во стандардното опкружување на платформата Андроид во форма на хроот слика, која работи на специјално прилагодена верзија на Кали Линукс.

Од промените во NetHunter 2020.4, ново мени е обележано за резервна копија и враќање на конфигурациските датотеки, и за промена на анимации за подигнување.

Вклучен е модулот "Магиска упорност", што ви овозможува да го заобиколите оптоварувањето Magisk (ви овозможува да ги менувате компонентите на системот и да манипулирате со пристапот до root) по инсталирањето на NetHunter.

Преземете и преземете Кали Линукс 2020.4

За оние кои се заинтересирани да можат да ја тестираат или директно да ја инсталираат новата верзија на дистрибуцијата на своите компјутери, тие треба да знаат дека можат да преземат целосна ISO-слика на официјалната веб-страница на дистрибуцијата.

Градежните објекти се достапни за архитектурите на АРМ x86, x86_64 (армф и амел, Малина Пи, Банана Пи, АРМ Chromebook, Одроид). Покрај основната компилација со Gnome и намалената верзија, варијантите се нудат со Xfce, KDE, MATE, LXDE и Enlightenment e17.

Конечно да Веќе сте корисник на Кали Линукс, само треба да отидете на вашиот терминал и да ја извршите следнава команда тоа ќе биде надлежно за ажурирање на вашиот систем, затоа е потребно да бидете поврзани со мрежата за да можете да го извршите овој процес.

apt update && apt full-upgrade


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.