Kali Linux 2021.2 пристигнува со контејнерирани апликации, подобрувања за поддршка на RPI и многу повеќе

Пред неколку дена беше објавено објавувањето на новата верзија на Кали Линукс 2021.2 и вклучува нови теми и карактеристики, како што се привилегиран пристап до пристаништето, нови алатки и алатка за конфигурација заснована на конзола.

За оние кои не се свесни за дистрибуцијата, треба да го знаат тоа е дизајниран да ги тестира системите за ранливост, извршете ревизии, анализирајте ги преостанатите информации и идентификувајте ги последиците од нападите на компјутерски криминалци.

Kali вклучува една од најсеопфатните колекции на алатки за ИТ безбедносни професионалци, од алатки за тестирање веб-апликации и пенетрација на безжични мрежи до програми за читање податоци од РФИД чипови. Комплетот вклучува колекција на експлоатирања и повеќе од 300 специјализирани комунални услуги за безбедност како што се Aircrack, Maltego, SAINT, Kismet, Bluebugger, Btcrack, Btscanner, Nmap, p0f.

Покрај тоа, дистрибуцијата вклучува алатки за забрзување на изборот на лозинки (Multihash CUDA Brute Forcer) и WPA клучеви (Pyrit) преку употреба на CUDA и AMD Stream технологии, кои овозможуваат употреба на NVIDIA и AMD графички процесори за AMD картички за извршување на компјутерски операции .

Кали Линукс 2021.2 Главни нови карактеристики

Во оваа нова верзија на Кали Линукс 2021.2 Воведен е Kaboxer 1.0Дека ви овозможува да испорачувате апликации што работат во изолиран сад. Карактеристика на Кабоксер е што таквите контејнери за апликации се доставуваат преку стандардниот систем за управување со пакети и се инсталираат со употреба на apt алатка.

Во дистрибуцијата во моментов има три апликации со контејнери: Пакт, Firefox Developer Edition и Zenmap.

Друга промена што се издвојува е тоа Предложена е алатка Kali-Tweaks 1.0 со интерфејс за поедноставување на конфигурацијата на Кали Линукс. Алатка ви овозможува да инсталирате дополнителни тематски пакети со алатки, променете ја брзата линија (Bash или ZSH), овозможете експериментални складишта и променете ги параметрите за да работат во виртуелните машини.

Исто така, задниот дел е целосно редизајниран за да се задржи филијалата на Bleeding-Edge со најновите пакети и е додадена лепенка за јадро за да се оневозможи ограничувањето за поврзување на контролорите со привилегираните мрежни порти Отворањето приклучок за слушање на пристаништата под 1024 веќе не бара проширени привилегии.

Исто така Додадена е целосна поддршка за моноблокот Raspberry Pi 400 и компилациите за табли Raspberry Pi се подобрени (јадрото на Linux е ажурирано во верзија 5.4.83, работата со Bluetooth е обезбедена на табли Raspberry Pi 4, нова конфигурација kalipi-конфигурација и kalipitft-, првото време на подигнување е намалено од 20 минути до 15 секунди).

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е можноста (CTRL + p) за брзо префрлување помеѓу еднолиниска и дволиниска командна линија во терминалот.
 • Направени се подобрувања на корисничкиот интерфејс заснован на Xfce.
 • Проширени се можностите на панелот за брзо лансирање, лоциран во горниот лев агол (додадено е мени за избор на терминал, се дадени стандардни кратенки за прелистувачот и уредникот на текст).
 • Во менаџерот на датотеки на Тунар, контекстното мени нуди опција за отворање директориум како root.
 • Предложени се нови позадини за работната површина и екранот за најавување.
 • Додадени се докер слики за системите ARM64 и ARM v7.
 • Спроведена поддршка за инсталирање на пакетот Parallels Tools на уреди со чип Apple M1.

Преземете и преземете Кали Линукс 2021.2

За оние кои се заинтересирани да можат да ја тестираат или директно да ја инсталираат новата верзија на дистрибуцијата на своите компјутери, тие треба да знаат дека можат да преземат целосна ISO-слика на официјалната веб-страница на дистрибуцијата.

Градежните објекти се достапни за архитектурите на АРМ x86, x86_64 (армф и амел, Малина Пи, Банана Пи, АРМ Chromebook, Одроид). Покрај основната компилација со Gnome и намалената верзија, варијантите се нудат со Xfce, KDE, MATE, LXDE и Enlightenment e17.

Конечно да Веќе сте корисник на Кали Линукс, само треба да отидете на вашиот терминал и да ја извршите следнава команда тоа ќе биде надлежно за ажурирање на вашиот систем, затоа е потребно да бидете поврзани со мрежата за да можете да го извршите овој процес.

apt update && apt full-upgrade


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.