KDE: добредојдовте на семантичката работна површина (дел 1)

KDE Тоа е многу контроверзен збор во светот на Linux. Постојат оние кои ги фалат неговите технолошки доблести, и други кои го поистоветуваат со паѓања на програми, недостаток на меморија и т општо чувство на бавност. Меѓу последните, има и такви кои, без причина, ги обвинуваат сите зла на KDE на „семантичката работна површина“, попознат во заедницата под името на програмите што ја поддржуваат, НЕПОМУК и Аконади.

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Многумина критичари на KDE - без да се обидат да ги дискредитираат - го темелат своето мислење на претходните верзии на овие системи, зафатени со грешки, неуморно голтање на меморијата, со бездна перформанси, па дури и зависни од Java. За среќа, со KDE 4.10 објавен неодамна, сите тие проблеми се античка историја, иако има неколку работи што треба да се знаат пред да се нурне во семантичките мориња.

Првото нешто, пред да започнете, е, се разбира, да го инсталирате KDE и да го стартувате во вашиот менаџер на сесии. Додека се повикувате на документацијата за вашата дистрибуција на Linux, еве неколку потсетници за тоа како да го направите тоа.

Ubuntu:

sudo apt-get инсталирај kubuntu-desktop

OpenSuSE:

инсталирај го зипер -т образец kde4 kde4_basis

Fedora:

yum група инсталирај „Составување софтвер на KDE“

Арх Линукс:

пакман -С кде

Десктопот за мојот Chakra Linux, како и другите дистрибуции, стандардно доаѓа со KDE.

Непомук

НЕПОМУК е индекс за датотеки, е-пошта, но е повеќе од тоа. Многу повеќе. Со NEPOMUK можам да доделувам ознаки на видеа, слики, е-пошта и да барам документи од луѓе што ги направиле или виделе, информации за тие луѓе и сето тоа да го мешам со информации преземени од Интернет. Тоа е навистина комплетен систем, но луѓето секогаш се жалеа на бавноста на нивните индексирачи на датотеки и е-пошта.

Индексирачот на датотеки беше целосно реновиран во KDE 4.10 за да се направи нешто што се нарекува "индекс во два чекори", нешто како што прават MacOS X или (многу бавно) Windows 8. Првиот чекор му дава на системот да знае дека датотеката е таму, без да даде NEPOMUK повеќе информации отколку името на датотеката и системските атрибути, нешто како што прави командата „лоцирај“. Тоа е брз и не многу интензивен процес. Магијата се случува кога системот го извршува вториот чекор. Таму е местото каде што НЕПОМУК ги разоткрива датотеките и дозволува пребарување во нив, луѓето поврзани со нив, па дури и преку активности на KDE за кои активности се поврзани. Но, овој процес е оставен за кога не го користиме компјутерот, што значи дека, во нормални услови, нема да ја видиме магијата. Истата работа се случува со е-поштата.

Ова е деликатна рамнотежа. Стандардните опции ќе ни дадат компјутер, како што се случува во сите други оперативни системи кои имаат слични индексирачи - иако помалку способни - што реагира кога се користи и што индексира кога не се користи. Но, кога ги имате при рака овие семантички можности, зошто да не ги ослободите веднаш? Еве го врвот што ќе го оставам.

1. - Одете до .kde / share / config и уредувајте ја датотеката nepomukstrigirc, додавајќи го следниот дел.

[Индексирање] NormalMode_FileIndexing = продолжи

2. - Токму таму, изменете ја датотеката akonadi_nepomuk_feederrc за да изгледа вака.

[akonadi_nepomuk_email_feeder] DisableIdleDetection = точно е овозможено = точно

3. - Одјавете се и најавете се повторно.

Внимание: овие поставки предизвикуваат привремена деградација на перформансите. Во зависност од содржината на вашите датотеки или е-пошта, процесорот ќе работи на 100% неколку часа. Сепак, штом NEPOMUK заврши со индексирање на компјутерот, тој се враќа во нормала, трајно. И најдобриот дел: сите датотеки и сите е-пошта се индексираат, подготвени за пребарување и клуч.

Откако ќе заврши индексирањето, можеме да ја искористиме целата моќ на NEPOMUK. Тоа, во следната колона.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карел Квироз dijo

  KDE е причината зошто и свртев грб на Мандрива 2011. Се сеќавам дека веднаш штом го стартував системот и многу опции што завршуваат вртоглавица.

 2.   лионел dijo

  тие можат да бидат оневозможени, и непомук и аконади.

 3.   Силвија Санчез dijo

  О, добро! И како го правам тоа? Ви благодарам!

 4.   Патриша Бараха dijo

  Флертував со kde шест месеци. Иако gnome не може да се справи со тоа, тој е тежок за мојот компјутер и е малку збунувачки; алтернативата за мене е xfce за погодност (мислам дека е и од навика). Може да го користите kde подоцна, кога ќе имате време да научите како да го користите и правилно да го конфигурирате.

 5.   Силвија Санчез dijo

  Навистина ми се допаѓа KDE, но не го користам поради два бруто детали: Не дозволува менување на иконите во одделни датотеки (како што прави Гном) и Непомук. Јас воопшто не го користам, но јас сум должен да го банкам: - /
  Како и да е, ако успеат да ги решат тие две прашања, многу е можно да се преселам.

 6.   лионел dijo

  Ресурси?, Ми се чини дека не сте го користеле долго време, треба да ги проверите различните ДЕ и да видите кој навистина троши повеќе ресурси, очигледно ви треба компетентно дистрибуција, а не Убунту.

 7.   Сантијаго dijo

  Се обидов еднаш да го користам (кога бев на 4.7) на нетбук и јадро i3, секако дека перформансите на јадрото i3 беа многу пофлуидни, и најдов дека е многу стабилен и ВИСТИНО конфигуриран DE.

  И од таа причина не ми се допаѓа толку многу, не ми се допаѓа што сè на работната површина има толку многу работи за конфигурација и покрај тоа што доаѓа претходно инсталирано со неколку апликации (иако тие исто така можат да пробаат и kde-base), добро, ми се допаѓа минимализмот повеќе и повеќе го сакам мојот Openbox + Docky, крај! 🙂

  Секој со своите вкусови, не треба да критикува на погрден начин, веќе реков: Секој си има свој вкус!

 8.   Петерчан dijo

  KDE е тежок за употреба, воопшто не е интуитивен и троши многу ресурси покрај тоа што има бескорисни опции и заморно е да се гледа, го мразам, ми се чини најлошата Linux работна површина

 9.   кесимару dijo

  Го обидував одново и одново и доаѓав до истиот заклучок, јас дури инсталирав be :: shell за да се обидам да направам клон за мак (со KDE) и излегува дека оваа обвивка е толку „пријателска“ со корисникот што треба да програмираат во css и во api на be :: shell и k од темите, така што тие достигнуваат заслужен интерфејс, тој исто така инсталира илјадници зависности и троши повеќе од gnme или елементарни, затоа преферирам минималистички и супер прекрасна работна површина на пантеон.

 10.   Герман dijo

  Ајде да пробаме да видиме што ќе се случи ... Јас секогаш го сметав Непомук за товар.

 11.   кик1н dijo

  ПРАВИЛА НА KDE.
  Јас навистина ја сметам најдобрата работна површина за Linux 😀

 12.   dwhack dijo

  Не знам, јас пресметувам дека KDE е омразен од Х количина на луѓе, можеби поради неефикасното управување со ресурсите и количината на непотребни опции што ги имаат да се „изгуби“ во него, јас сум еден од оние што прават не како KDE, мене лично ми недостасува KDE 3.5.10 единствениот што успеав удобно да го користам на ниво на GNOME

 13.   Ернесто Манрикез dijo

  Ние сме целосно договорени; во KDE 4.2 единствениот систем достапен за NEPOMUK беше нешто што се нарекува Redland, што не функционираше, и сè што стори беше да ја разбие стабилноста на системот. Во KDE 4.3 тие пробаа систем наречен Сусам2, зависен од Јава, кој имаше разумна брзина, но јадеше меморија од парче. KDE 4.4 ја воведе основата на сегашниот систем, кој користи база на податоци SPARQL наречена Виртуозо, но сепак имаше и други проблеми, а најголем беа индексирачите на датотеки и е-пошта.

  Најозлогласената, и она што јас лично го обвинував Дебијан во блогот на НЕПОМУК за тоа, беше дека додека системот стоеше зад овие индекси, Стриги, еволуираше, пакетите на Дебијан необјасниво замрзнаа во Стриги 0.7.2 .4.4, многу стара верзија и несоодветна за KDE XNUMX. Додека ги составував Стриги од нивните дрвја и ги гледав напредоците, никој друг не гледаше.

  Вториот џиновски проблем се појави со KDE 4.6 и прекинувачот од Контакт на Аконади. Индексирачот на е-пошта го разнесе НЕПОМУК. Индексот во тоа време имаше сериозна грешка: не беше во можност да го продолжи првиот индекс таму каде што застана, што значеше дека ако не го оставите компјутерот вклучен ден или два, со потрошувачка на меморија што може да достигне до 1.5 GB Никогаш не заврши, а она што сите го видоа беше процесорот на 100%, без да знаат зошто.

  Сите грешки и ужаси што ги објавив завршија со KDE 4.10, бидејќи тука се донесени сите правилни одлуки за да се случи тоа. Затоа го објавив овој водич; бидејќи користењето на семантичка работна површина денес Е МОНО.

 14.   оскаркспс dijo

  Јас бев корисник на gnome 2 неколку години. Со излезот од gnome 3 користев xfce сè додека не пробав kde. Јас потврдувам без сомнение дека таа е најкомплетната работна површина што постои.
  Вистина е дека до оваа верзија 4.10 nepomuk не работеше како што треба, иако во мојот случај не го користам.
  Работата за трошење ресурси ... Јас ја имам инсталирано на пентиум 4 од пред десет години и работи совршено троши околу 300 mb овен (без непомук).
  И она што најмногу го ценам за kde, огромните можности за прилагодување.

 15.   кловн dijo

  Се сеќавам дека во верзијата KDE 4.2 што трошеше само ресурси, и многу ...
  … Се надевам дека сега е оптимизирано.

 16.   _ArS_ dijo

  хаха наааа и ти играш регнум !!!! Извинете, но тоа беше она што најмногу го привлече моето внимание кога го видов вашето фаќање xD
  Кажи ми дека си неук !!!

  П.С. Јас сум Debian, користев GNome, но од денес инсталирав kde, кој го тестирав во виртуелна машина, и добро го читав овој дневник и работите за kde што ги има.

  Честитки!

 17.   Алатиален dijo

  Ми се виде интересно, се прашував дали ова работи за мене, имам kubuntu 14.04, но датотеката nepomukstrigirc не се појавува, има нешто што може да се направи благодарение