KDE: добредојдовте на семантичката работна површина (дел 4)

Кои ја следеа оваа серија (Дел 1, Дел 2, Дел 3) на написите виделе некои од тоа што може да го направи KDE, кога ја користиме семантичката работна површина до својот целосен потенцијал. Вистината е дека моќта на KDE е многу, и, за жал, има уште многу да се направи во врска со водовод кој покажува сè поголема цврстина.

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Сакав да ви оставам статија за тоа како можеме да го користиме KDE на работа, но некои неочекувани грешки во верзијата 4.10.2 ме спречија за момент. Како и да е, веќе има достапни закрпи за овие грешки во Кубунту, и тие треба да пристигнат за неколку дена во складиштата на Чакра. Наместо тоа, ќе ве оставам со, ако не и толку продуктивна, доста забавна рата за тоа како да ракувате со песни, слики и видеа на семантичката работна површина.

Специјални папки

Во дел 2 од овој прирачник испитавме некои KIO-робови на семантичката работна површина. Освен тие 4 KIOslaves, KDE 4.10 вклучи и други, кои се поограничени, но кои исто така работат. Една од нив е пребарувањето KIOslave: //, кое ни овозможува да генерираме специјални папки. Ајде да го разгледаме ова детално.

Дали се сеќавате дека во Виндоус имаше „специјални папки“? Под хиерархијата „Корисници / корисничко име“, во Виндоус има некои „Библиотеки“ што содржат музика, видеа, слики и документи. Овие библиотеки одговараат на статички папки, кои Виндоус ги третира на посебен начин, но тие во основа не се ништо повеќе од множества папки, кои имаат како голема посебна работа местото каде што апликациите за Windows 8 Metro ги бараат своите информации.

Иронијата на случајот е што првиот оперативен систем што се обиде да направи семантичка работна површина беше токму Виндоус, со проектот Лонгхорн. Во тој оперативен систем, папките Документи, Видеа, Слики и Музика требаше да бидат динамични и да ги содржат сите датотеки на компјутерот. Концептите што стојат зад Лонгхорн, како што е семантичкиот систем на датотеки наречен WinFS, беа далеку пред нивното време и перформансите на првите алфи беа патетични, толку многу што го мотивираше „Мајкрософт“ да ги отпушти менаџерите и да го одземе Лонгхорн. Неколкуте парчиња што служеа по деактивирањето, додадени на новиот код, беа темелот на Виндоус Виста.

Во KDE, конечно ја имаме оваа одлика. Добро направено, и со повеќе од прифатлива изведба.

Така имаме 4 динамични папки, кои се наоѓаат во лентата Dolphin Places, и кои исто така се KIOslaves и може да се користат како такви.

- пребарување: // документи: Документи
- пребарување: // слики: Слики
- пребарување: // аудио: Музика
- пребарување: // видеа: Видеа

Дека папката е динамична не е мала. Тоа значи дека дури и ако документите, видеата, сликите или песните се наоѓаат во вдлабнатините папки индексирани од NEPOMUK, тие ќе бидат достапни во овие папки. Бидејќи тие се специјални папки, може да се пребаруваат според авторот, големината на сликата. Демонстрација.

Гледај Папката Слики содржи, под секоја слика, големината на секоја датотека, во пиксели. Во меѓувреме, аудио папката е наредена не по име, не според датум, туку по изведувач, и секоја песна го покажува своето вистинско име и времетраење. Овие три се специјални папки и секогаш кога ќе преземете ново аудио, нова фотографија или ново видео, тие ќе се ажурираат сами. Сè додека НЕПОМУК може да ги види.

Сега што правиме со ова? Неколку програми на KDE веќе користат NEPOMUK за својата база на податоци.

Амарок

Амарок 2.7 вклучи, на експериментална основа, нова опција за Семантичка колекција. Така, наместо да ја одржува сопствената база на податоци, Amarok ќе го користи NEPOMUK, заштедувајќи огромна количина меморија во процесот. Тоа е нешто слично на она што го правеше Бангаранг, програма што за жал го забави нејзиниот развој и има сериозни проблеми со KDE 4.10. За да ја активираме оваа одлика, мораме:

1. Изберете ги Преференциите | Конфигурирајте го Амарок.
2. Одете во Додатоци и активирајте ја „Nepomuk Collection“.

После тоа, Амарок ќе прикаже посебна колекција, наречена „Колекција Непомук“, со сите песни што ги индексираше Семантичката работна површина. Оваа опција има некои проблеми во моментов, но се надевам дека сè е во ред за Amarok 2.8.

Плазма медиа центар

Оваа програма, која ја објави својата прва верзија, е извонредна и мислам дека секој фан на Семантичка работна површина треба да ја има. Изгледа вака.

Она што стои позади е видео, кое се репродуцира со забрзување на OpenGL. Како што можете да видите, интерфејсот е директен и имате две опции. Може да истражувате на традиционален начин, да прелистувате папки или да побарате од Плазма медиа центарот да ги користи семантичките збирки за да ги прикаже сите видеа, аудио или слики што ги има. Користи го. Ако не ја достигна вашата дистрибуција, побарајте ја. Во Чакра Линукс е инсталиран вака.

pacman -Sy плазма-медијацентар

Да се ​​надеваме дека поправените грешки на KDE 4.10.2 ги погодија складиштата на сите за да можеме да продолжиме со оваа серија. До тогаш уживајте во Семантичката работна површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ернесто Манрикез Мендоза dijo

  Не. Не е можно да се дефинираат негативни филтри за динамички папки NEPOMUK, иако теоретски системот е способен да го стори тоа.

 2.   Никола Рул dijo

  Може ли да се отстрани папката со фотографии или видеа?

 3.   Ернесто Манрикез dijo

  Фотографиите се наопаку

 4.   Ајде да користиме Linux dijo

  Упс! Поправено. 🙂