KDE: добредојдовте на семантичката работна површина (дел 5)

Оваа долга серија написи (Дел 1, Дел 2, Дел 3, Дел 4) не е готово, бидејќи не успеавме да ја покажеме целата моќ на Семантичката работна површина. Ако се потсетиме, заедно со експерименталните карактеристики на Плазма Актив и неверојатниот Центар за плазма медиуми, прикажавме пет моќни КИО-робови поврзани со Семантичката работна површина и дадовме неколку сознанија за тоа како да ги користите: неодамнешни документи: //; активности: //; временска рамка: //; ознаки: // и пребарување: //.

Денес ќе го покажеме шестиот KIOslave, најмоќен од сите, и оној што ќе ни овозможи да создадеме работна средина за живеење, која ќе се модифицира само кога ќе собереме информации за нашите работни проекти: nepomuksearch: //

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Градител на пребарувања: Делфин

За разлика од останатите KIOslaves, nepomuksearch: // не е лесен за пишување, но мора да се уредува со специјална алатка. За среќа, ја имаме таа алатка и таа е при рака. Внимавајте што се случува кога ќе го притиснеме копчето Барај во Делфин, со активирана семантичка работна површина.

Кога ќе го притиснете копчето за пребарување во Делфин, се отвора овој пребарувач што ви овозможува да пребарувате според Име на датотека, или Содржина, „Од тука“ или „Во сè“, во зависност од тоа како сакаме да биде пребарувањето. Опциите се повеќе или помалку самообјаснуваат. Како и да е, интересната работа почнува да се случува кога ќе погледнеме под површината и ќе забележиме дека она што го гледаме е KIOslave nepomuksearch: // во акција. Затоа, ќе ја изолираме линијата KIOslave, со десен клик на прозорецот и избирање на "Додај на места". Е го имаме ова.

Имаме а) го додадовме резултатот од пребарувањето во лентата за места и б) избравме „Уреди“ во записот за да ја добиеме линијата KIOslave. Долго е, а она што треба да го направите сега е да го копирате и залепите во плазмоидот „Поглед на папки“. Каде што пишува „Наведи папка“, во лентата за преференции, ќе ја залепиме линијата. Ако го сториме тоа добро, ќе го добиеме овој резултат.

Папката за работна површина е променета и сега е папка што се ажурира според терминот „грантови“. Ја создадовме нашата прва динамична папка и можеме да ги искористиме сите параметри што се појавуваат на првата слика, за да создадеме пребарување со KIOslave nepomuksearch: //, да го додадеме во Места, да ја извлечеме линијата и да ја повториме постапката онолку пати колку што сакаме. Како што можете да видите, можно е да пребарувате датотеки со рејтинг од 5 вездички, само документи, само слики, мешавина, од овој месец, оваа година или мешавина од сè. Сè што ќе биде во KIOslave nepomuksearch: // линија што можеме да ја искористиме за да создадеме динамични папки.

Се разбира, тие папки потоа можат да се филтрираат низ филтрите на плазмоидот Filters of Folder View, и можеме да и дадеме име или наслов на папката.

Бидејќи веќе имаме пакети фиксирани во складиштата на Чакра, шестата рата ќе биде за тоа како можеме да го комбинираме Аконади со Непомук за уште подраматични резултати. Не го пропуштај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Никола dijo

  Прашање: дали е нормално непомук постојано да индексира датотеки? Она што мислам е дека ако одам кај контролорот за непомук, гледам дека тој постојано се обидува да индексира датотеки, како да е секогаш активен

 2.   Хектор Зелаја dijo

  Дали е потребно да се активира услугата непомук?

 3.   Ернесто Манрикез dijo

  За сето ова, да.

 4.   Anderандер dijo

  Многу интересно, само што го направив тоа за да ги имам сите песни од еден вид стил, од делфин ..

 5.   Ернесто Манрикез dijo

  Се обидов со Кубунту и ми се случи истото. Системот има проблеми со чудни имиња на датотеки (првата датотека започна со &, втората имаше повеќе цртички). Промената на имињата на проблематичните датотеки поправи сè.

 6.   Ернесто Манрикез dijo

  Ги прави промените што ги посочив во делот 1. Потоа, оставете индексирање. Поставете го глувчето над иконата Nepomuk Controller што ја гледате; треба да го видите името на датотеката. Ако забележите дека Непомук застанува на одредена датотека, може да имаме грешка при пријавувањето до контролорот за грешки.

  Ако системот се индексира во ред по промените во делот 1, тогаш проблемот лежи во паузите што KDE ги прави за вашата активност.

 7.   Никола dijo

  Па, направив и очигледно излезе. Чудното е што веќе се обидов да го сторам тоа од нула како што се појави во делот 1 од упатството.

  Ја ценам помошта
  Честитки!

 8.   Никола dijo

  Здраво, имам инсталирано верзија 4.10.2 (ја инсталирав од складиштата KxStudio). Не знам дали го разбрав правилно второто прашање, но она што континуирано се појавува како индексирање е патеката «/ дома / никола / ...» и неговите деривати (она што го набудувам е дека постојано ги ползи сите папки што се појавуваат во таа патека така што гледаат како да трчаат илјадити делови од секундата на стоперката).

 9.   Ернесто Манрикез dijo

  Две работи.

  1. Дали сте на најновата верзија на KDE? (4.10.2)
  2. За каква датотека станува збор? Willе го знаете со кликнување на иконата за индексирање (што се појавува само при индексирање на датотеки).