Инсталација на KDE на Arch Linux

ааас

Внимание!: Пред да инсталирате KDE, мора да ја инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и видео двигателот, ако го немате инсталирано, одете на следниот водич:

Инсталација на основно графичко опкружување и видео двигател.

-11с Инсталација на KDE

-a    КДЕ:

Инсталирајте групи на пакети ако сакате само некои модули од тековната верзија на KDE SC. Групите се корисни и за корисниците кои сакаат да чуваат само некои пакети од група, но се решени да ги отстранат другите.

$ sudo pacman -С кде

-a    KDE-Мета:

Користете мета-пакети ако сакате да ги инсталирате сите KDE SC, или еден или повеќе од неговите модули како целина. Ова обезбедува непречена патека за надградба со автоматско додавање нови сплит пакети во подоцнежните верзии.

$ sudo pacman -С кде-мета
>повеќе за kde и kde-meta.

-a    Минимална инсталација на KDE:

Ако сакате минимална инсталација на KDE SC:

$ sudo pacman -S kdebasephonon-qt4-gstreamer

-12г Инсталација на приклучок

-a    Шпански јазик:

$ sudo pacman -S kde-l10n-en

-a    Поддршка за NetworkManager (аплет):

$ sudo pacman -S кдеплазма-аплети-плазма-nm

-a    Управувач со графички пакети:

$ sudo pacman -С апликатор

-13г Активирајте го менаџерот за најавување

За подобра интеграција со работната површина препорачливо е да користите менаџер за стартување КДМ.

0_1363547309

Ние го активираме KDM:

$ sudo systemctl овозможи kdm.услуга

Конечно ја рестартираме опремата.

$ sudo се рестартира

Откако нашиот систем е рестартиран, можеме да уживаме KDE

Те молам! испрати го твојот проблеми / сомнежи во мојата е-пошта: arch-blog@riseup.net

ff Помогнете ни со еден клик!, споделете го упатството со вашите пријатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ds23ytube dijo

  Овие упатства се многу ценети. Сè е поедноставено многу. Ви благодарам

  Иако морам да признаам дека го користам GitHub AUI инсталационото сценарио

 2.   кик1н dijo

  Поздрав.
  Извинете, имам грешка при инсталирање на сводот со командата grub-install, таа ја фрла грешката во flexnet и ме спречува да ја користам мрежата.

  1.    ds23ytube dijo

   Тест: grub-install –провери –debug / dev / sdx

   1.    кик1н dijo

    Извинете, добив очај и инсталирав Mageia 4 и оди одлично.

 3.   Образование и физичка култура dijo

  Одлично, вчера конечно го избришав dualboot помеѓу Win7 и Lmint и го инсталирав Arch, ова упатство е кое го чекав само !!!!!!!!!!! БЛАГОДАРАМ !!!!!!!

 4.   Табрис dijo

  Зошто не phonom-gstreamer?

 5.   Образование и физичка култура dijo

  Сè што е совршено !!! Дојдов дома од работа и го инсталирав малку, немав проблем.
  Сега ми лета лаптопот.

  1.    Образование и физичка култура dijo

   Дечки, досега единственото нешто што не успеав да го решам е да го интегрирам изгледот на gtk во kde, инсталирав сè но не можам да направам да изгледа добро. Што треба да направам конкретно?

   1.    кик1н dijo

    Што е проблемот?
    Инсталирајте gtk-мотор-мурин и готово.

 6.   g dijo

  Ви благодарам што ја оставивте вашата е-пошта… ако некогаш инсталирам лак или парабола и се појави некој проблем, одеднаш ќе ви пишам.

 7.   факс dijo

  Ви благодарам многу за упатството, конечно успеав да инсталирам лак во скут.

 8.   Наво dijo

  Не е можно да се визуелизира графичката околина, не означив грешка во ниту еден чекор од инсталацијата, на што може да се должи ова?

  1.    fcevallos dijo

   Обидете се да го започнете со root корисникот.

 9.   Егзилон dijo

  Здраво, го следев упатството за инсталирање (Arch) чекор по чекор и немав никаков проблем, инсталирав kde како десктоп менаџер и работи без проблеми, она што ми изгледа чудно е што кога правев партиција дефинирав партиција за / дома и исто така „размена“. Сега, кога ја проверувам «KsysGuard», таа ми ја кажува физичката меморија што ја имам и ми кажува дека меморијата за размена е 0.0; Другиот недостаток што го гледам е дека се чини дека партицијата / дома не беше монтирана, бидејќи KDiskFree ми покажува дека има само една партиција што е / (sda3), таа не ми покажува / дома. Ја ценам помошта што е дадена за решавање на овие проблеми, тоа е прв пат да го инсталирам Arch бидејќи бев со Debian скоро 3 години и не сакам да се вратам на ова за изразените проблеми.

  1.    Алехандро Понче dijo

   Јас го испратив одговорот на вашата е-пошта, поздрав.

 10.   Хуан Карлос dijo

  Каков водич од минатото, симнувам капа, јас сум нов во Арх и го следев до буквата и имам систем што работи како свила, вистината е дека овој водич е да ти даде Оскар, многу ти благодарам и еве ти друг следбеник што пред 6 месеци оставив windows целосно во сите персонални компјутери и лаптопи што ги имам, има само Linux.

 11.   Јоакоеј dijo

  Одличен водич веќе го користев неколку пати

 12.   некогаш dijo

  Го следев упатството и сè, но не можам да му пишам на менаџерот за најава Д:
  KDE

 13.   Gilилберто dijo

  Здраво Алехандро! Ги следев вашите тотарали до буквата и досега сè е во ред, но откако ќе се рестартира ... како да влезам во графичката околина? Пробав startx но ништо. Некои предлози? Ви благодарам!

  1.    шинсу dijo

   Да се ​​започне графичката околина е откако ќе му овозможите на вашиот менаџер на сесии во мојот случај, бидејќи јас сум kdeero

   systemctl овозможи kdm
   Systemctl започне kdm

 14.   Алексис dijo

  Имам некои мали непријатности. Имам грешка во управувачот со графички пакет: udo pacman -S apper и друго е што не знам како да ја започнам графичката околина.

 15.   Моис хернандез dijo

  Здраво добар ден!
  Го следев водичот и сè е луксузно. Мојата грижа е. Ако сакам да инсталирам подобро kdebase. Кои други пакети или програми треба да ги разгледам да инсталирам? Така што мојот систем е минималистички, но целосен.
  Поздрав.

 16.   Едуардо dijo

  Сега, кога Плазма ја смени инсталацијата KDE4, би препорачала да го ажурирате овој дел. Со почит

 17.   лижавче dijo

  Одлично! Успеав да инсталирам KDE ... сега ќе видам дали Virtualbox ме забрзува, затоа што го имитирам на Oracle машина на Виндоус 7 ^^

 18.   кураса dijo

  Ви благодариме за овие упатства, тие многу го поедноставуваат започнувањето со arch, сепак имав мал проблем, а тоа е дека моментално arch користи kde5.

 19.   Omar dijo

  Многу корисен водич, вчера инсталирав arch linux и нема проблем освен до моментот на инсталирање на работната површина. Јас сум корисник на kde многу години. Јас би ценел многу ако го објасните методот за инсталирање на плазма 5. Ви благодарам многу однапред

 20.   молат за мене dijo

  бран со поставување sudo systemctl овозможете kdm.сервисот за активирање на kdm ми ја фрла следната грешка
  не успеа да ја овозможи единицата: датотеката kdm. услугата не е пронајдена
  тие ми помагаат?