KDE Neon, Плазма 5.7 со стабилна основа

Сите ја знаеме околината на работната површина KDE, една од најпопуларните во дистрибуциите на Linux. Веќе некое време, тимот на Заедницата KDE го подготвуваше нивниот проект Неон o KDE Neon, унија на работната околина на оваа заедница плус алатките и компонентите што се дел од структурата на оперативниот систем Linux. Така, заедницата KDE создава свои пакети за да ја понуди новоста на работната околина и сите доблести што постојат во неа (стил тркалање порака), преку стабилна верзија на Linux (стил LTS).

1

Таа е основана како еден од проектите на развивачите на KDE и иако звучи слично на дистрибуција, нејзините развивачи нагласуваат дека не е дистрибуција на Linux, но повеќе како систем на складишта кои се прилагодуваат на структурата на KDE; фокусирани на управување со пакети кои ги содржат најновите во околината.

Неон се базира на Преглед на Ubuntu 16.04, кој беше избран за поддршка и стабилност што го карактеризира Ubuntu, а да не ја спомнувам порпуларноста на Ubuntu од страна на експерти и почетници на Linux. Да потсетиме исто така дека веќе имаше членови на тимот на KDE кои работеа со Kubuntu, така што имаше долг пат во интеграција на дистрибуцијата со работната околина.

Верзии на KDE Neon 5.7

Неон е претставен во две верзии; еден за корисниците и еден за развивачите, и 64-битни. Во случај на корисничка верзија, ги имаме оние стабилни пакети кои поминале тестови за квалитет, сметани за дел од официјалното издание. Во случај на верзија на развивач, тој го има софтверот пред да биде официјално објавен, што ќе даде преглед на доблестите и вестите, со оглед дека системот е сè уште во фаза на изградба и тестови.

Компактност на KDE Neon 5.7

Се сеќаваме дека складиштата наменети за работната околина се ориентирани само на софтверот KDE, нудејќи постојани ажурирања, но остатокот од системските пакети ќе го следат Cannonical развојниот циклус за Ubuntu. Што се однесува до ажурирањата на сликите, се препорачува тие повторно да се инсталираат наместо да се ажурираат, за да се избегнат проблеми при извршувањето. Тимот на Неон обезбедува а оптимална изведба со 64-битни компјутери, иако тие исто така имаат слики компатибилни со 32-битна опрема.

Добро е да се разјасни тоа Неон е компатибилен само со работната површина на KDE, што значи дека не се препорачува употреба на друга околина во системот (се претпочита да се користи вртењето на Ubuntu за саканата работна површина). Сите компоненти на KDE Neon се насочени кон работната површина на KDE, затоа друга работна површина, без оглед на тоа што е инсталирана, не би работела оптимално или би престанала да работи за некое време.

3 Инсталација на KDE Neon 5.7

Инсталацијата за Neon 5.7 го следи стандардниот процес на Ubuntu, бидејќи системот се базира на ова дистрибуција. Претставува прилично брз процес на инсталација, направен преку USB мемориски дискови. Апликациите KDE се вклучени во системот, но без преоптоварување на инсталацијата, така што на корисникот ќе му биде дозволено да го има просторот што го има со инсталирање на апликациите по свој избор. Меѓу претходно инсталираните апликации, кои не се дел од традиционалниот „пакет“ на KDE, имаме: VLC како медиа плеер, Firefox како прелистувач и Сликата за слика за уредување и креирање на слики.

4

Карактеристики на KDE Neon 5.7

Со KDE Neon ја добивате најновата верзија на работната површина; KDE Pлазма 5.7 и сите нови карактеристики и подобрувања пронајдени en тој Непотребно е да се каже, Неон ќе ги понуди најновите софтверски пакети Qt и KDE.

Благодарение на вклучувањето на работната површина на KDE Plasma 5.7, можно е KDE Neon да има подобрувања во извршените скокови на задачите на апликациите, вклучувајќи активности за Список на списоци за ова. Овие активности се наоѓаат и во KRunner.

Во Плазма 5.7 беа направени мали поправки на корисничкиот интерфејс и контролите на јачината на звукот; нудејќи независни нивоа за секоја апликација.

5

Прегледот на календарот сега има режим на дневен ред за поголема организација, а лентата со задачи има нов, поедноставен мотор.

6

Секоја повторување забележуваме подобрувања во поддршката WAYLAND, кои се создадени да се покажат со својата нова верзија на Вејленд Бети; со подобрувања во безбедносните аспекти. Од друга страна, употребата на нова виртуелна тастатура е вклучена за случаи кога нема врска со физичка тастатура на компјутерот. Што се однесува до глувчето, имаше забрзување за покажувачот и поставките за протоколот за под-површина, придружено со опцијата за повеќе прозорци и подобри работни текови.

Конечно, ако сакате да бидете дел од заедницата на KDE и да дадете придонес или да соработувате со развојот на оваа алатка, можете да влезете во нејзината страница на заедницата за да дознаете како да го направите тоа. Еве ја врската: https://www.kde.org/community/donations/

Како дополнителни информации, исправена е грешка на 12 јули, ставајќи ја работната површина под верзијата број 5.7.1.

Ако сакате подетални информации за Neon или KDE, одете на нивната официјална страница: https://neon.kde.org/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мачката на Лопез dijo

    Е го пробам да видам како оди