KDE, Gnome, Xfce, LXDE и моето мислење за нив.

Десктоп-компјутерите, како и дистрибуциите, ја исполнуваат својата цел во согласност со нашите основни потреби и употребата што ја даваме на компјутерот, и во овој момент, мислам дека сите (Или мнозинството) Ние знаеме што може да обезбеди секој од нив.

Goingе искористам шанса. Јас, корисник кој ги испробал скоро сите работни површини достапни во GNU / Linux, Мислам дека има 4 главни или најважни во моментов, и јас би го дефинирал секој од нив на овој начин:

KDE: Најкомплетна и најпродуктивна GNU / Linux работна површина.

КДЕ 4

Тргнувајќи од точката дека „најдоброто“ зависи од вкусот и потребата на секој од нив, за никого не е тајна дека со своите падови и падови, KDE отсекогаш имал привилегирано место меѓу корисниците на GNU / Linux.

Со заминувањето на КДЕ 4 работите станаа грди, и со непосредното исчезнување на KDE 3.5, Јас, како и многумина, трчав кон Gnome. И признавам дека секогаш чувствував одредена празнина.

Што го прави KDE толку комплетен го надминува она што може да се види со голо око. На пример, нешто што секогаш сум го критикувал е количината на опции што ги содржи, и работната површина и нејзините апликации. Но, не ме слушај, ова е далеку од негативно бидејќи е една од точките во корист на германското биро.

Проблемот е можеби тоа што за некои, сите овие опции не се наоѓаат на вистинското место и ова предизвикува многу корисници да се чувствуваат презаситени од толку многу можности, што повторувам, носат само предности.

Со KDE имате чувство дека секоја апликација го има токму она што ви треба, па дури и малку повеќе. KDE многу се подобри во однос на перформансите и ефикасноста и без да ги напушти шемите на кои сме навикнати, успеа да воведе нови начини на користење на работната површина. Пример за ова е Плазма и Активности, алатки што можат да бидат искористени одлично, како што може да се каже, и што многумина од нас сè уште не ги разбираат.

KDE е работна маса наменета за сите оние корисници кои се подготвени да ризикуваат малку потрошувачка, но кои за возврат ќе добијат придобивки од тоа да бидат попродуктивни и поефикасни во нивната секојдневна работа со компјутерот. За мене, околината за работна површина надминува панел (или два), мени, системска лента ... итн. Десктоп околина се сите алатки и апликации што ни овозможуваат удобно да работиме со нашите датотеки и папки, и во ова KDE ги зема дланките.

Што користиме најмногу кога работиме со компјутер? Мислам дека 98% од читателите на овој блог ќе се согласат со мене дека станува збор за Менаџер за датотеки и папки. KDE За ова има апликација на која не и е потребна презентација и какви квалитети и опции има: Делфин. Ако не сте во можност да бидете продуктивни со Делфин, тогаш нема да биде со кој било друг менаџер на датотеки и папки, толку едноставно.

Делфин Тој нуди јазичиња, дополнителни панели, интегриран терминал, пребарувач, филтер за пребарување и други придобивки што прават да имате целосна контрола над вашите документи, датотеки или папки.

Но KDE оди уште подалеку. KDE ни нуди целосна и целосна интеграција помеѓу секоја нејзина компонента. Иако не ги користам особено, комбинацијата Аконади / Непомук / Виртуоз тие ви нудат неспоредлива моќност кога се користат добро. Ако треба да направите нешто, ретко е да не најдете KDE вистинската апликација за тоа.

Моја препорака: KDE Тоа е за оние корисници кои сакаат да имаат сè при рака, да бидат ефикасни, продуктивни и да заштедат што е можно повеќе време. Идеална средина за корисници кои управуваат со голема количина на информации, програмери, дизајнери или кои едноставно сакаат да имаат опција за сè и да ја конфигурираат својата работна површина на најлесен можен начин.

Гном: Кралот без престол.

Gnome тоа беше несомнено долго време крал на работната околина од моја гледна точка. Со заминувањето на KDE4, подемот на Ubuntu, и едноставноста што секогаш ја карактеризираше, малку по малку стана омилена кај многу корисници ширум планетата со ослободување на Гном2, каде сè беше лесно, а пристапот до апликациите, како и до опциите за работната површина беше постигнат со неколку кликања.

Гном2 Тоа е работна околина во која можеше да се направи многу повеќе и од што да се направи подобро. Сепак, развивачите на проектот истражуваа Гном3, работна околина со подобрени библиотеки, но што претставува ненадејна промена (дури и поголема од онаа предизвикана од KDE4) за корисници на Гном2, кој остави на распуштање во потрага по други алтернативи како што се Xfce, LXDE или поседува KDE.

Не можам да го кажам тоа Gnome со неговиот Школка биде лоша апликација далеку од тоа. Гном3 Сè уште е многу моќен и има одлични алатки, дури и на многу корисници им е пријатно со новостите, но работната филозофија што го карактеризираше ова биро радикално се промени и неговиот изглед, верувам, не е насочен кон типичниот краен корисник.

Без оглед на целта на нејзините развивачи, во блогот ги видовме промените што ги претрпе оваа работна површина, кои според мене воопшто не се успешни. Gnome се обидува да влезе на пазар на кој нема земјиште и каде што веќе постојат други понапредни алтернативи. Иднината на Gnome е во GnomeOS, проект што не се осмелувам да го коментирам, бидејќи многу малку се знае за тоа.

Но, не е сè лошо, како што велев, Gnome Има многу добри апликации, исклучително лесна за конфигурирање, во некои случаи нема опции во споредба со оние што ги има KDE, но исто толку моќна и функционална.

Gnome служи и како основа за други Школки многу интересни како што се Единство y Цимет. Вашиот управувач со датотеки и папки (Наутилус), иако ги нема сите квалитети на ДелфинИсто така е доста продуктивно и многу едноставно во споредба со претходниот споменат. Се развива на Гтк, Има многу сопствени и трети пакети, но за жал Кралот ја губи популарноста.

Моја препорака: Gnome Тоа е за оние корисници кои ги привлекуваат новите предизвици и иновативните интерфејси насочени особено кон технологијата на допир, на кои не им пречи да користат тастатура и да трошат малку ресурси. Идеално ако користите други школки како Цимет o Единство.

Xfce: Алтернативата на Gnome 2

Xfce дојде да ја пополни празнината што беше оставена во многумина Гном2. Десктоп стар веќе неколку години и кој се развиваше постепено, чиј бавен развој се должи на малкуте програмери што ги има. Нешто скоро парадоксално ако го земеме предвид тоа Xfce стана популарен во последниве години.

Xfce бил А. Gnome со помалку функционалности. Изгледот е во основа ист и ги исполнува условите да биде едноставен, брз, лесен за конфигурирање и еднаш персонализиран, исклучително убав. Но, бидејќи сè не може да биде добро, му недостасуваат многу работи, неговите апликации се крајно едноставни и немаат добри алатки за управување со системот.

Се разбира, се гради на Гтк, можете совршено да ги користите апликациите на Gnome, но барем би сакал да има повеќе свои алатки.

Една од слабите точки на Xfce тоа е токму неговиот менаџер за датотеки и папки: Тунар. Под изговор дека ќе ја изгуби леснотијата, програмерите не сакаат да додадат дополнителни јазичиња или панели, така што работата со оваа апликација ја намалува многу продуктивноста.

За остатокот, сè е многу едноставно и може да се конфигурира Xfce целосно (или во најголем дел) од вашиот Центар за конфигурација. Верзијата 4.10 додаде многу подобрувања за корисниците и би било интересно да ја видиме иднината на оваа околина за работна површина сега Debian го усвои како стандардна работна површина.

Моја препорака: Xfce Тоа е за оние корисници кои не треба да извршуваат напредни задачи со системот, кои сакаат едноставна работна површина и сакаат да имаат пристап до сите нивни апликации со само неколку кликања. Може да биде идеално за писатели, новинари и луѓе кои користат компјутер за основни работи, обезбедувајќи рамнотежа помеѓу моќта и брзината.

LXDE: Најмалиот, најбрзиот, но најмалку моќниот во класата

LXDE

LXDE е најмалата од околните работни околини развиени на Гтк, е најбрз и според тоа, оној на кој најмногу му недостасуваат свои апликации, итн Xfce, мора да искористите многу алатки од Gnome да го заврши својот опсег на можности.

Неговиот изглед по дифолт нè потсетува на Windows XP и со малку работа можете да добиете прекрасни прилагодувања, сепак, поента во полза на оваа околина за работна површина е неговиот Управувач со датотеки и папки: PCManFM.

PCManFM Има некои квалитети на нејзините постари браќа како што се трепките, што во комбинација со неговата брзина и убавина, ја прават најдобрата алтернатива на Тунар, што далеку го надминува во однос на продуктивноста, прилагодувањето и конфигурацијата.

Моја препорака: LXDE Таа е идеална за тимови со ниски перформанси благодарение на рамнотежата што ни ја нуди помеѓу брзината и едноставноста. Препорачано за корисници со малку повеќе искуство, бидејќи сè не е толку при рака.

Заклучоци

Јас го кажав тоа на почетокот и повторно го повторувам: Секоја работна маса е комплетна или не одговара на потребите на секоја од нив. Било која од овие 3 варијанти (заобиколување Школка од гном)Подготвени и подготвени за употреба, тие можат да бидат лесни за употреба за нови корисници.

Овој пост не е ништо повеќе од многу површен и непристрасен преглед на секоја од овие работни околини. Секој корисник знае до кој степен може да ги прилагоди, конфигурира и искористи опциите на секој од нив, што, се разбира, не можам да ги спомнам овде.

Сите тие се добри во она што го прават, и секој од нив одговара на потребите на различни типови на корисници. Ако ме прашате, ќе останам со KDE y Xfce, во зависност од тоа што треба да направите. Кое го преферираш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

148 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адониз (@ NinjaUrbano1) dijo

  Вистината е дека ги сакам Xfce, LXDE и KDE, тие се одлични ако едното или другото зависи од хардверот затоа што во сите 3 можам да ги правам истите работи, но не на ист начин. Xp

 2.   Макубекс Учиха (азавеном) dijo

  Дека добри инфо пријатели xD за мене го сакам kde иако сам по себе е тежок, но не ми е гајле: 3 убавина е кога ќе успеете да ја прилагодите како сакате xD тука ве оставам додека го оставив мојот скапоцен kde:
  http://makubexblog.nixiweb.com/wp-content/uploads/2012/07/instant%C3%A1nea7.png
  и јапа 😛 Го оставам ова упатство што го направив на мојот блог за да го наместам и да го оставам десет
  http://makubexblog.nixiweb.com/otros/tuneando-tu-escritorio-kde-mi-escritorio-actual-xd/

  1.    елав <° Linux dijo

   Ми ја дава оваа грешка:

   Forbidden

   You don't have permission to access / on this server.

   Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

   1.    Макубекс Учиха (азавеном) dijo

    Јас веќе знам вчера неправедно домаќинот го суспендираше мојот блог за едноставниот факт дека постигнав скоро 3000 посети за скоро 4 месеци на коишто го имав, и велам скоро 3000 затоа што останав многу малку да одам таму и тоа ми се случува така ништо без претходно да ме предупредувам и затоа изгубив сè што ме чинеше да направам

 3.   таво dijo

  Знаев дека штом @elav го испроба KDE тој ќе остане со хахаха. KDE многу се подобри во овие последни верзии и во оваа верзија тие ќе се фокусираат на исправување грешки и регресии, многу добра одлука на развивачите да "симнат промена “

 4.   103 dijo

  GNOME2 беше за мене најудобен, прилагодлив, најбрз од најобемните работни површини. Штета што неговата филозофија се смени. Затоа се држам со Debian Squeeze додека не и заврши поддршката, па ќе размислувам да се преселам во openbox, кој знае xfce.

  1.    елав <° Linux dijo

   Во моментов имам KDE и Xfce на нетбук за работа. Морам да признаам дека во последно време користев повеќе KDE

   1.    соодветна dijo

    KDE е нешто друго. Јас исто така користам KDE и Xfce, но морам да признаам дека со KDE треба да пристигне и да се користи, сè е подготвено, така што корисникот нема потреба да прави или да знае ништо, совршено за работа и не губи време за конфигурирање на работите.
    Во моментов ви пишувам од Xfce и вистината е дека мора да вложите добро време за да го направите „подготвено“ затоа што по дифолт е ужасно, всушност поминувам повеќе време за конфигурирање и подесување отколку да работам xDD

    1.    елав <° Linux dijo

     Да, секако, но само за да можете да видите, подесувањето на Xfce за мене е многу полесно отколку со KDE. Покрај тоа, Gtk има многу повеќе теми и опции, само треба да споредите изглед на gnome со kde-look ..

     1.    Сис dijo

      > уште многу теми
      Дали е тоа темата што доаѓа со KDE (и Обсидијан) се толку убави

     2.    Господине dijo

      Здраво едно прашање. Да заборавиме на подесување, да не се плашиме од ништо, бои, украси, итн. Toе се фокусираме само на системот и апликациите да работат како што доаѓа, без „кодошење“ затоа што на пример, бојата или ефектот на прозорецот нема да ја направат програмата што ја создавам или нешто што го истражувам за количеството зрачење во атмосферата е решена сама по себе (затоа ги кажувам „пијадите“ без значење). Користете Linux неколку години (Ubuntu, Opensuse, Fedora, Scientific Linux во Gnome, KDE и Xfce) и ја менувате дистрибуцијата за хардверски работи и во последно време затоа што не можам да инсталирам на секои неколку месеци, ми требаат години затоа што експериментите се оние што ме траат, а тоа е работа, истражување. Без игри со марчанинито, без чудни работи, можеби видео и некоја музика mp3 и само на мојот персонален компјутер. Но, се разбира, не сакам да имам различни дистрибуции и опкружувања на секој компјутер, ако има 5 компјутери, сите исти вклучени за моите лични работи. Времето е многу драгоцено и не можам да бидам со различни обичаи или навики од еден компјутер на друг, со користење на програма во едно опкружување, а потоа друга во друга околина со различни опции, јазичиња итн. Ме разбирате што сакам да кажам, иако сигурно некој ќе каже дека истите апликации можат да се користат на различни работни површини. Но, не е така.
      Затоа, се одлучив за „Научен“, но KDE што го носи е малку стар, иако е најмалку, работи и ми е грижа, но оваа околина е прилично второстепена и не му ја даваат неопходната важност за да го имаат правилно инсталиран и комплетен. Јас барем не успеав да го имам како Федора КДЕ уште од неговиот Спин. Во Научен, како што мислам во Центос, мислам дека ќе мора рачно да деактивирате многу апликации за гноми, ако ги знаете за да ги идентификувате што е друго, да оставите чист KDE. Но, она што го велам, не го постигнав и не знам дали е моја вина или дека дистрибуцијата не дава повеќе.
      Денес, Slackware е на ум со Kde и Xfce. Кој би го одбрале? Мислам дека имам стара машина што ќе направи одлично Kde, иако со SL помина добро и со најновиот Xubuntu подобро. Xubuntu не оди кај мене, ништо Ubuntu, затоа не лажам. Една опција би била Kde во сите, освен старата со XFCE, но .... Во врска со нишката од вашата препорака за KDE за продуктивни средини, дали би ми ја препорачале и мене бидејќи јас се посветувам само на истражување на универзитетот?

      Морам да кажам дека SL со Gnome е најдобриот, посакувам да работи толку добро со KDE, но веќе велам дека не успеав. Ако некој има каква било препорака да инсталира KDE на SL или Centos со иста чистота како и со вртењето на Fedora KDE, јас би го ценел тоа. Предметот на мултимедијални кодеци и работи во SL KDE е малку смртоносен.

      Друга работа во врска со KDE и вашата препорака. Јас многу користам УСБ-дискови и тие се неопходни. И во Гном се вадат чисто, но не во КДЕ со делфин, може да ги расклопите, да, но тие секогаш се хранат и на крајот ќе треба да ги повлечете преку стегање на забите ... еден ден ќе се скрши дискот, сигурно! Дали имате решение во KDE? Ова е важно затоа што го користев SL Gnome само за ова.

      Сфаќам дека на крајот не стануваше збор. Конечно, имајќи ја предвид мојата работа, дали препорачувате SL или Slackware?

      Поздрав, и знаете дека благодарение на луѓето како вас, многумина од нас го напуштија Виндоус.

     3.    Господине dijo

      Јасно е дека тоа беше многу техничко и тука има малку инженери или научници. Како и да е благодарам затоа што некои работи што ги пишувате помагаат многу. Го читам скоро секој ден.

 5.   кик1н dijo

  ПРАВИЛА НА KDE.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ју, почнувам да верувам дека да, хахаха

  2.    труко22 dijo

   Да !!! \ (ツ) / но сите заедно одат многу добро.

 6.   Хјууга_Неџи dijo

  Претпочитам LXDE и оној на „помалку моќниот“ е на некој начин малку суров за околина што според мое скромно мислење има еден од најлесните управувачи на датотеки што сум ги видел, како што е PCManFM, но еј. На почетокот го користев Гном и го користев кога се искачи на Гном 2, но јас бев еден од првите што удрив во Гном 3 и навистина нивната школка или што и да ми рече Гном 3 е време да барам нови хоризонти додека не стигнете до LXde и мило ми е што гледам дека во некои работи беше дури и побрз од XFCE, но јас признавам дека XFCE го победи во робусноста затоа што и покрај тоа што имаше малку програмери (сигурен сум дека заедницата XFCE е поголема од LXDE), но еј … Секој луд со својата тема.

  1.    Ергејски dijo

   Не ми изгледа помалку моќно, бидејќи со него може да ги правиш истите работи како и во другите средини, а со помала потрошувачка, на пример, затоа го сакам Лубунту, има многу добра визуелна тема и троши многу малку.

   Во секој случај, би рекол дека е помалку интуитивно за корисниците за прв пат отколку за другите средини, особено во аспект на конфигурирање на LXDE, каде што затапува малку ...

   1.    елав <° Linux dijo

    Да, секако дека можете да направите работи што се нормални со другите средини, но тие се едноставни и многу основни задачи.

  2.    елав <° Linux dijo

   Ајде да видиме, ќе ти го направам едноставно. Кога се повикувам на моќно, го правам тоа врз основа на капацитетите за продуктивност што ви ги нуди алатката. На пример, одговорете на овие едноставни прашања:

   - Дали PCManFM има лента за филтрирање содржина?
   - Дали PCManFM има вграден пребарувач?
   - Дали PCManFM има вграден терминал?
   - Дали PCManFM има лента за филтрирање содржина?
   - Дали PCManFM има панели?
   - Дали PCManFM има можност да прикаже групи на папки?
   - Дали PCManFM има можност да ги споредува датотеките?

   Вие навистина не мора да ми одговорите затоа што го знам одговорот. И самиот морам да признаам дека колку и да ми се допаѓа Xfce, тој никогаш нема да има половина од опциите што ги има KDE, што со своите алатки ја прават најпродуктивната и најмоќната работна површина што постои.

   За такт, само споредете го крунерот со „трчањето“ на Гном. 😀

   1.    Ергејски dijo

    Но, тоа е дека продуктивноста е според вашиот концепт на продуктивност, што не значи дека не сте во право, но за мене нешто продуктивно е апликација што ми овозможува да направам одредено дејство брзо и лесно, за вас PCManFM има филтер-лента содржината или пребарувањето или терминалот се функции, за мене тие се додаток, функции или други програми специјално дизајнирани за нив, како што е терминалот или поле за пребарување (што е точно дека тоа е нешто што LXDE е стандардно недостасува момент) или филтрирање, освен, се работи што можете да ги додадете со два клика или како што реков, другите програми создадени за тоа можат да ги направат.

    Зошто ќе уредите фотографија од Word, на пример, да можете да ја уредувате од Фотошоп, создадена за неа?

    Покрај тоа, LXDE е создаден во потрага по лесна и едноставна работна површина, што е еквивалентно на помалку функции или помалку целосни или концизни функции, па ако некој сака да биде продуктивен, тие не избираат LXDE затоа што не е создаден за тоа.

    Покрај тоа, ако сакате да бидете продуктивни на работно место во компанија, најверојатно ќе треба да користите Windows со неговите канцелариски програми и пакети, како и други програми создадени за оваа или онаа активност или функција, освен ако не треба да користите Windows на работа. GNU / Linux.

    LXDE не е помалку моќен, тој е, во најдобар случај, помалку продуктивен од другите работни околини, но мислам дека моќта не е поврзана само со степенот на продуктивност, туку и со повеќе работи, како што се употребливост, пристапност, визуелен аспект. ..

    1.    елав <° Linux dijo

     Но, тоа е дека продуктивноста е според вашиот концепт на продуктивност, што не значи дека не сте во право, но за мене нешто продуктивно е апликација што ми овозможува да направам одредено дејство брзо и лесно, за вас PCManFM има филтер-лента содржина или пребарување или терминал се функции

     Точно, функциите што ја олеснуваат работата со датотеки, архиви, папки. Да речеме, отворивте PCManFM, одите во папка во која има илјада PDF документи, почнувате да го пишувате неговото име и она што го пишувате треба да одговара на оригиналното име. Со филтерот Делфин, како што пишувате, остатокот од документите исчезнуваат, оставајќи ги само совпаѓањата ... Што мислите што е побрзо и попродуктивно?

     Јас воопшто не се согласувам со вас за Виндоус = Продуктивност. За почеток, Windows Explorer е одвратен, хаос, сите елементи се прикажуваат на збунувачки начин, не е интуитивен, нема дополнителни јазичиња или панели. Многу е полесно да користите PCManFM или Thunar отколку Windows Explorer, за да ви дадам пример.

     1.    Ергејски dijo

      Да видиме, ако земете само тој дел од пасусот, тој или нема смисла, или се совпаѓа со она што го мислите, но другиот дел е потпора на мојот аргумент, тие се функции, да, но дополнителни функции, тоа не е нешто дека морам да имам PCManFM мора да има да или да, ако тие функции што ги велите ви помагаат да бидете попродуктивни, одлични, но се знае дека тие влијаат на перформансите, а LXDE е да биде лесен и едноставен, а не продуктивен, или не Како и другите средини, многу пати има едноставни, лесни и продуктивни програми, а други пати нема, затоа што е тешко да се најде совршена рамнотежа помеѓу нешто светло (кое обично има помалку функции, опции или карактеристики) и нешто продуктивни

      Ниту, пак, реков дека Виндоус е ист или најдобар во продуктивноста, но дека тој обично е најкористен во компаниите за работа, што не значи дека е најкористен, тој е најпродуктивен. Ако сте во право, Виндоус експлорер Цица, но е најкористено, што не значи дека е најпродуктивно.

     2.    Андрело dijo

      Па, јас користам LXDE и како менаџер на датотеки го користам Наутилус, така што работата PCmanFm е завршена, а јас лично избирам ГНОМ, и дека не е за крајниот корисник, тоа е лага за тие, тој е околината за тој корисник не сакате да одите макро сè друго, тоа е совршено за новодојденецот во Linux

 7.   Ергејски dijo

  Навистина ми се допадна овој напис, и гледајќи ја вашата веб-страница ако видам грешка, многу малку гледате кој е авторот, т.е. таа малечка кутија на крајот треба да ја чувате, но ставете ја на друго место кој ја напишал, Јас, на пример, исто така, би го ставил до бројачот за читање.

  За самата статија, KDE сега е најдобрата и најкомплетната опција, иако би сакал да подобри некои од апликациите на KDE, не ми се допаѓа ништо, на пример, Dragon Player или VLC, а вистината е, Сметам неколку алтернативи добри како видео плеери во Qt, ниту Бангаранг не го привлекува моето внимание .. ако знаете други, би го ценел тоа.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодариме за предлогот. Всушност, веќе размислувавме да го поставиме авторот на врвот ..

   За KDE, затоа што ми се допаѓа мојот VLC таков каков што е, и само што го открив Bangarang и го сакам

   1.    Ергејски dijo

    Ајде да видиме, не дека не ги сакам, туку тие не се видео плеери ГНУ / Линукс што најмногу ми се допаѓаат, мислам дека ти кажав, во Гном, го сакам Тотем, тоа е она што треба да биде играч за мене , вистинските и неопходни опции, едноставен интерфејс ... Барам нешто слично во KDE, обајцата се многу преоптоварени и не ми се допаѓа Dragon Player.

    Бангаранг не е лош видео плеер, но е страшен плеер и организатор на музички библиотеки, и затоа не го сакам тоа, минувам дупликат програми, ако Амарок веќе ја прави функцијата да свири музика многу добро, зошто треба да имам друг играч Што ми го репродуцира, но што го организира за мене погрешно?

    Амарок или Клементин за музика и додека VLC за видео, додека продолжувам со пребарувањето за пристојни и едноставни видео плеери за KDE.

    1.    truko22 (@ truko222) dijo

     Обидете се со SMPlayer многу ми се допадна и користев VLC цел живот.

     1.    Ергејски dijo

      Благодарам и за оние што ставија, иако мојот smplayer не ми се допаѓа многу за интерфејсот, тој е како VLC, грд и донекаде преоптоварен со опции.

    2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Обидете се со SMPlayer

     1.    Ергејски dijo

      Добро, добро и јас се обидувам

  2.    Вики dijo

   Може да пробате кафеин, umplayer, kmplayer, playbak, bakaar, loopy, сите тие се прилично едноставни kde видео плеери.

   1.    Ергејски dijo

    Ви благодариме за списокот, ветувам дека ќе внимавам на нив

  3.    Мигел Анхел Мартинез dijo

   Па, вистината е дека откако го открив SMPlayer не сакам да се вратам на VLC.

   Јас би ја истакнал нејзината целосна интеграција со KDE, нејзиниот менаџер за превод (дури ги презема), како и дека продолжува репродукцијата на видео каде што застанав (не постои во VLC)

   Честитка.
   Мигел.

 8.   Анибал dijo

  Ми се допаѓаат скоро сите освен lxde.

  Пробав цимет, користам единство, користам школка од гном, ми се допаѓа но не знам како да го конфигурирам за да биде поубаво.
  Од друга страна, KDE е еден од оние што ги гледам и се сеќавам на прозорците и ми дава малку отфрлање, но не негирам дека многу kde работни површини што ги видов се убави, но не знам како го постигнаа тоа , но прашањето е што како тоа доаѓа по дифолт (чакра и други дистрибуции во живо со kde) воопшто не ми се допадна

  1.    елав <° Linux dijo

   Тоа е вистина. Ова ви го кажува некој што не го сака изгледот и чувството на KDE по дифолт, но како Xfce, KDE може да се прилагоди по ваш вкус, па дури и да изгледа како и секоја друга работна околина.

   KDE и Xfce се оние што можат да се прилагодат најмногу ..

   1.    рокандролео dijo

    И LXDE исто така. Нема толку многу графички алатки за да го стори тоа, но може да се прилагоди, може и многу.

    1.    елав <° Linux dijo

     Но, минувате малку повеќе работа, мислам .. Постојат работи што треба да ги ставите рачно во датотеките .gtkrc-2.0 или gtkrc.mine, на пример.

     1.    рокандролео dijo

      Да, вистина е дека конфигурирањето на текстуални датотеки трае повеќе време отколку ако тоа се прави со графички алатки. Сега, бидејќи не сум од оние што сакаат да имаат различна работна површина секоја недела, го правам процесот на конфигурација практично само еднаш, во времето на инсталацијата. Потоа, кога е по мој вкус, заборавам да ја персонализирам работната површина (најмногу промена на тапет).
      Покрај тоа, кога ќе забележам колку брзо работи LXDE во споредба со другите средини, не ми е жал што морам да поминам низ нешто посложена конфигурација, бидејќи агилноста на околината плаќа за сите други препреки што може да ги има ... за мене, секако.

  2.    wpgabriel dijo

   во таринга има пост за усогласување на кде многу добро.

   1.    елав <° Linux dijo

    И врската е? Благодарам

 9.   Хјууга_Неџи dijo

  Точно е дека KDE е многу покомплетен, но бидејќи е супер комплетен, тој е исто така супер тежок, иако тие успеаја да му дадат одредена леснотија уште од верзијата 4.0. Се надевам дека сега со купувањето на Digia од Qt, патеката KDE ќе се одржи на вистинскиот пат затоа што е многу ебато што сега по толку многу одење треба да започнат од нула во случај сопствениците да тргнат по лош пат. ако требаше да изберам друга средина освен LXDe, ќе останев во XFCE, но како што реков ... тоа е мое мислење.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ако знаевте. Сега користам KDE на мојата работа Netbook. И знаете што? KDE ме троши скоро исто (некогаш помалку, други пати повеќе) од Xfce, и многу, многу помалку од Gnome ... Што мислиш?

   Пријателе, го почитуваме твоето мислење, секако го правиме затоа што за вкусови: Бои 😀

   1.    Оскар dijo

    Јас користам KDE и XFCE, мојот проблем со KDE е што потрошувачката на процесорот ми се крева и сликата се замрзнува, во однос на потрошувачката на меморија немам проблеми. Дали имате идеја која е причината за оваа голема потрошувачка на процесорот?

    1.    Вики dijo

     Обидете се да го користите системскиот монитор и да нарачате од горе надолу во процесорот за да видите што троши најмногу, исто така можете да се обидете да оневозможите непомук или аконади. За да потрошите помалку процесори, можете да отидете на изгледот на апликациите, стилот, финото прилагодување и во графички ефект да изберете малку процесори. Понекогаш се замрзнува од употребата на некаков 3-та партија тмб плазмоид.

    2.    соодветна dijo

     [user@localhost ~]$ top

     Стандардно, процесите се наредени според потрошувачката на процесорот.

    3.    елав <° Linux dijo

     Дека претпоставувам зависи многу од хардверот што го користите.

     1.    Оскар dijo

      Имам процесор AMD Athlon 64 D 2 Dual core 3800+ 2Ghz со 4 GB RAM меморија.

   2.    maxi dijo

    😮 сериозно?, Кој нетбук го зафаќате и / или спецификациите ?? и каква дистрибуција ???
    да видам дали работи на моето: стр

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Ова е неговата нетбук: https://blog.desdelinux.net/unity-en-netbook-hp-mini/
     И го користи Debian Testing (моментално Визи).

    2.    елав <° Linux dijo

     HP Mini 110 со 1 GB RAM меморија ..

 10.   Сантијаго dijo

  Навистина ми се допаѓа LXDE, неколкуте ресурси што ги троши се неверојатни и има неколку објекти, F4 за пристап до терминалот од која било папка, обележувачи, само со внесување можам да ја барам датотеката во папката во којашто сум, итн.

  Јас сепак признавам дека не е за почетник корисник и дека не може на сите да им се допадне едноставноста на LXDE.

 11.   тарантонио dijo

  За оние кои сакаат минималистички работни површини, ви покажувам скриншот од мојот KDE од магеја 1 кога го имав на мојот компјутер:

  https://lh5.googleusercontent.com/-6SuveYMOMs8/T46CeCboTXI/AAAAAAAAAVY/0__r3eMjl0g/s903/instant%C3%A1nea1.png

  Тогаш немој да кажеш дека не можеш да имаш убав KDE.

 12.   тарантонио dijo

  Искористувајќи го претходниот коментар, моите скромни предлози за дизајнот на мрежата, која ја сакам:

  - скратете ги урлите при објавување, тоа не се случува како во мојот претходен коментар што го напушта телото

  - авторот на објавата не изгледа добро, подобро над него или повеќе го истакнува

  Честитки за новиот дизајн, нема што многу да се подобри, тој е скоро совршен.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Скратењето на URL-адресите е многу добро, мора да видите дали алаинтм (кој ја програмира темата) сега има време да го стори тоа, бидејќи ова е имплементација што не беше во плановите и тој има други работи да прави хахахаха.

 13.   хурт dijo

  Јас користам KDE на Mageia 2, многу сум задоволен од тоа, иако е точно дека понекогаш толку многу и донекаде расфрлани опции го збунуваат, но јас се држам со него само поради неговите опции за конфигурација.

  Би сакал да прочитам и за други опции, сега размислувам да го вклучам Просветителството, кое иако на одреден начин не е толку напредно, во последно време тие работат многу напорно, исто така е многу конфигурирано (освен менито). И дека предлагате други средини, имам слушнато за Openbox и деривати, но од нив не сум видел многу работи сами по себе.

  благодарам за денешната информација

 14.   Rubén dijo

  Скоро треба да му се заблагодарам на Ubuntu што го постави Unity и ме натера да барам друго дистрибуција, бидејќи бидејќи го инсталирав Xubuntu сум воодушевен, мојот лаптоп изгледа поинаков, тој е луксузен. Единствената лоша страна за мојот вкус е што изгледот на главната табла ми се допадна на Gnome Classic многу повеќе во Убунту. За останатото, да, на Тунар може малку да му фали, но за мене имам многу.

 15.   103 dijo

  Мислам дека ниту еден не е помоќен од другиот, како што посочи авторот, станува збор за вкус и цели, цели. Секогаш ќе има вакви дебати, не само со работни околини, оперативни системи, романи, гуми за џвакање, тастатури, ајфони, компјутери итн.

 16.   платонов dijo

  За мене најкомплетен и привлечен е KDE но не го користам бидејќи многу опции ме вртат во главата.
  Ми се допаѓа светлото биро и со она што ми треба при рака, со кое го користам Xfce што го сакам.
  Користам и Gnome 2 од SolusOs и сега тестирам xlde што воопшто не е лошо, и исто така одговара на она што ми треба.
  Единството, циметот и гномот според мене не се многу практични и доаѓаат на повидок, пред да го користам KDE за привлечно и попрактично, што не е случај.

 17.   Ферге dijo

  Kе се обидам со KDE уште еднаш, прочитав многу добри критики во последно време.

  Од своја страна, сега сум со Мате и Компиз и сум воодушевен од животот, како да сум сè уште со Гном2 ...

 18.   MSX dijo

  Одличен напис, многу избалансиран, +1!

  Секако, тогаш мора да бидам меѓу преостанатите 2% корисници бидејќи за мене е најважната апликација денес и без сомнение онаа што ја користам најмногу - оние што најмногу ги користам, треба да кажам - е прелистувачот: Јас секогаш имам еден или повеќе прелистувачи отворено, тие се центарот на мојата употреба на машината.

  1.    елав <° Linux dijo

   Па да, прелистувачот е една од најчесто користените апликации, но на крајот за сè што треба да умрете во Управувачот со датотеки

 19.   хиперсајан_х dijo

  Мојот редослед на претпочитање:

  - KDE (доживотен корисник и развивач).
  - Единство (има одличен концепт, но ужасен перформанс).
  - XFCE или LXDE (тие се на исто ниво, премногу конзервативни).
  - Цимет (ист стар, ништо ново).
  - Гном (неупотреблив).

  1.    Хуан Карлос dijo

   @hipersayan_x Дали развивате на KDE? Дали би биле заинтересирани да соработувате на дистрибуција?

 20.   pablo dijo

  А што мислите за МАТ РЕСКТОП Го сакам тоа. Вилушка Гном 2 се надевам долг живот. http://mate-desktop.org/

 21.   Луис dijo

  Поздрав.

  Засега, KDE е најдобрата работна површина за мене, неговиот напредок е извонреден и во стабилноста и во брзината, и е многу целосен и конфигуриран. Јас бев и еден од бегствата на Гном во сегашната верзија, најпрво поради неговиот непрактичен интерфејс за нормален компјутер, неговите неколку (скоро нула) опции за конфигурација, покрај тоа повеќето теми не ми се допаѓаат, додавајќи ги и проблем на екстензии кои стануваат некомпатибилни со донесувањето на верзиите, освен што трошат повеќе ресурси отколку KDE. Користев XFCE и MATE, но тие не ме убедија многу. Ниту, пак, е потребно да се одрече дека има многу добри апликации за Gnome, во мојот случај повеќе сакам да ги користам мултимедијалните апликации Gnome отколку оние KDE. Истото секој го користи она што му се чини најдобро и одговара на неговите потреби, а мојот е многу исполнет од KDE како работна околина.

 22.   Вики dijo

  Во последно време користам две алтернативи што не беа споменати овде, брич-кт и основно (школка од пантеон). Брич (што не е работна околина) го користам како еден вид kde без kwin (користам openbox) и без плазма. Работи многу добро (тој е постабилен од плазмата, затоа што е поедноставен) и троши малку (троши помалку од 250 MB со започнати неколку процеси на kde.

  Пантеон е школка за гном, ако не се лажам, тој користи гала како менаџер на прозорци, датотеки како прелистувач на датотеки, штица како пристаниште и неколку други програми креирани од основниот тим. За мене тоа е едноставно, најпријатно и најелегантно стандардно опкружување што го најдов до сега, покрај тоа што е прилично стабилно (дури и ако е во алфа или бета), ако нема многу опции за прилагодување.

  1.    Claudio dijo

   Razor qt, исто така, го тестирав и морам да кажам дека може да биде голема конкуренција на LXDE. Му недостигаат некои алатки (на пример, во нетбук нема што да се визуелизира нивото на батеријата, или барем не сум го нашол), но генерално ми се чини дека има иднина, иако во последно време не сум видел новости за овој проект.
   Што се однесува до пантеон, јас обично не ги користам Gnome Shells активно од некоја чудна причина, сепак основниот проект отсекогаш бил загрижен за нудење одредено ниво на квалитет во неговите апликации, па претпоставувам дека стабилната верзија ќе даде многу да се зборува за
   Во врска со статијата, ги испробав споменатите работни површини и curубопитно ми е што Gnome 3 предизвика толку многу лушпи и филозофии за употреба со иста основа. Се сеќавам кога објавија дека верзијата 2.30 ќе биде верзија 3 (иако конечно беше 2.32), тие споменаа дека промената ќе биде помалку трауматична, можеби во врска со она што се случило со KDE во тоа време.
   Според мое мислење, промената не беше толку нагло, туку прилично вознемирувачка, особено со отсуство на некои функционалности, иако како што повторувам, не ја користев активно затоа моето мислење е многу дискутабилно.
   Конечно, одговарајќи на прашањето во објавата, KDE е најпосакувана работна површина, од многу причини и иако има работи што не ми се допаѓаат (како што се однесување на известувања под одредени околности), секогаш постојат алтернативи или развивач за комуникација со.
   Поздрав до сите.

  2.    хурт dijo

   Извини Вики, но дали можеш да коментираш кое дистрибуција користиш и некои информации за тоа како да инсталираш Pantheon Shell?

 23.   Лав dijo

  Не е за ништо, јас го користам Просветлувањето (или Е17) подолго време и одлично ми одговара. Толку е прилагодливо, РАБОТИ НАЧИНОТ КОЈ САКАМ. Имам голема почит кон XFCE, но Е17 е брз како тоа. KDE има спектакуларни апликации, како што е моќниот K3B, јас едноставно ги инсталирав и прават чуда со својата голема моќ, но без да ја изгубат потребната брзина. Pcmanfm ми го дава она што ми треба како управувач со датотеки и го носам од Gnome до Gimp и други програми напишани во GTK2o3. Вистината е дека немам на што да им завидувам на великаните, тие ми ги даваат потребните програми, правејќи ја, заедно со Е17, најдобрата околина што некогаш сум ја имал, брза и исклучително конфигурирана. Штета што е изоставено. Пробајте, точно е дека на почетокот е многу поразлично, но вреди да одвоите неколку минути за да го конфигурирате.
  Ви благодариме ако го прочитавте целиот коментар. 🙂

  1.    елав <° Linux dijo

   Не можам да зборувам многу за Е17 затоа што го пробав многу, многу малку .. Всушност, не знам дали е околина за работна површина или Менаџер за Windows

  2.    хурт dijo

   [Ми се допаѓа]
   Користев и e17 и е многу брз, иако мора да бидеме искрени, сè уште нема работа, но може совршено да се натпреварува со LXDE и XFCE без проблеми. Она што не ми успеа е кога го конфигурирам менито (би сакал да се справи со редоследот што го сакам) и резолуцијата на екранот, а понекогаш и не ја задржува и се враќа на 800 × 600 ...

   Можете ли да коментирате малку повеќе за вашето искуство со Е ??? Само што започнувам со Mageia, мигрирам да не користам Debian и деривати и ќе инсталирам E17.

 24.   Диего dijo

  Многу објективна статија .KDE најдобар, XFCE мои почитувани.

 25.   Ангел dijo

  Добар пост. Јас сум многу драг на KDE од истите причини што ги спомнуваш (особено за убавината), но поради начинот на кој го боли перформансот секогаш завршував да го напуштам (последен пат го користев со дебијан, што мислам дека е дистрибуција повеќе стабилен, но дури и дебијан KDE стана тежок). Јас неодамна му дадов шанса на Linux Mint, со цимет, но повторно, иако не е голема работа, загубата на перформанси како резултат на потрошувачката на ресурси завршува да ме разболи. Но, пред да го фрлам нане, овој пат решив да пробам XFCE (пред неколку години го користев во Xubuntu, по тој повод страдав од бубачка во Тунар што ми го обеси компјутерот), и вистината е дека бев воодушевен од изведбата на мојот компјутер., многу лесен и одлични перформанси. По навика (и затоа што има програми што не ме задоволуваат во Линукс или затоа што нема еквивалентни опции) јас секогаш користам Виндоус 7. Но, неколку недели користам мент континуирано со XFCE, и многу спорадично се враќам на Виндоус (за некои специфична потреба). PCManFM е одличен, што е тој што го користам. Можеби за вас ова е глупост: Јас сум многу (лош) навикнат да слушам музика со приклучок наречен „Enhancer 0.17“ што го подобрува звукот на убав начин, ако има некој плеер во Линукс што ќе го поддржува или што има еквивалентен комплемент, способен тогаш мојот скок кон Linux би бил конечен. Во меѓувреме, слушам музика со Aimp преку Wine ... Пред некое време не се чувствував толку пријатно, среќно и задоволно користејќи Linux. Бев многу среќен кога знаев дека дебијан се одлучи за XFCE, таа комбинација ќе ги направи компјутерите многу моќни ... Јас сигурно ќе се вратам на дебијан. На здравје

 26.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Не можете да кажете дека Gnome со својата Shell е лоша апликација далеку од тоа.

  Да, можете да кажете дека е лошо, затоа што е лошо, и станува сè полошо и полошо.

  1.    k1000 dijo

   Можеби ви изгледа лошо затоа што го остави зад себе концептот панел + десктоп со икони + список за продажба, но за мене тоа беше аванс, штом еднаш се обидов да работам со неа, ја разбирате причината за работите.

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Помалку и помалку карактеристики + помалку прилагодливи + потешки + помалку употребливост и пристапност = Лошо

    1.    хурт dijo

     СМЕЕЊЕ НА ГЛАС !! Ниту, пак, би сакал толку многу да го критикувам Гном, но дали е вистина, не разбирам зошто е сè помалку прилагодлив? и тогаш треба да користиме неофицијални апликации и екстензии, кои веќе треба да бидат вклучени стандардно ...

     Извини Гном 3, ако си еден од 4-те најзлобни !! И дека не знам за XFCE ...

 27.   Арон Мендо dijo

  Одлични набудувања Јас користам GNOME-Shell во Fedora 17. Немам многу ресурси 1 GB RAM и процесор Pentium 4, но и покрај тоа работи многу добро: Д. Промена на темата, дали знаевте дека ќе се одржи Ден на програмери за ЕФЛ во Барселона Шпанија? http://www.enlightenment.org/p.php?p=news/show&news_id=49 5 ноември е, се чини дека просветителот веќе ги става проверките на батериите во патоказот што тие покажуваат дека веќе работат на Просветителството 18 http://trac.enlightenment.org/e/roadmap Се надевам дека ќе го земат предвид објавувањето како вест.

  Поздрав.

 28.   Арики dijo

  XFCE RULLZZZ, ова што го велам е дека сум поминал низ сите, чудо е, но јаде ресурси и за мене што не секогаш го имам лаптопот поврзан на напојувањето, траењето на батеријата е многу важно, сега со xfce + debian трае 5: 30, со KDE + Arch траеше 2:40, но без сомнение KDE е убав и многу конфигуриран, сега XFCE е многу забавен бидејќи мора да имате добро слободно време да го оставите како што сакате, елав како и секогаш многу добар напис и блогот беше добар, но има нешто што не ми се допаѓа. Сфаќам дека десниот панел е многу голем или барем на малите екрани изгледа огромно хехех, поздрав момци и благодарам за вашата работа !!

  1.    елав <° Linux dijo

   Ако знаевте дека барем отколку во KDE со Debian, забележав дека потрошувачката на батерија е поголема отколку со Xfce во Debian 😕 Не знам, можеби тие се мои идеи

   1.    Арики dijo

    Тоа е дека потрошувачката треба да биде поголема кога јадам повеќе ресурси, барем во мојот лак kde бев застрелан на 400 мб основна потрошувачка, мислам дека ништо не работи, а со тоа батеријата траеше околу 2:40 часот, сега не сум го пробав KDE на дебијан, ќе видам дали ќе се фатам за работа за време на викендот и ќе ти кажам подоцна како ми е со мојот тим, поздрав Арики

  2.    хурт dijo

   Па, исто така, ми се допаѓа KDE не работи многу добро со Debian, но сега користам KDE со Mageia и одлично ми оди !!

 29.   k1000 dijo

  Здраво, добра статија. KDE е супер комплетна и интегрирана работна површина, иако не ја гледам воопшто лесна и побавно се отвараат апликации од другите средини и затоа што со толку многу опции и секаде ми се врти во главата. XFCE е добра работна површина, но нема оправдување да ја има толку некомплетна бидејќи долго време престана да биде лесна работна површина, не успева со Thunar, со кратенки на тастатурата и функциски копчиња и други поспецијализирани опции, gnome не е толку тежок, за мене Ме стартува со помалку од 300 MB и иако беше тотална промена во концептот на работна околина (би рекол дека тоа е единствената оригинална околина за работна површина) беше попродуктивно со користење на тастатурата. LXDE е лесна работна површина што треба да биде, простувам за недостаток на менаџер за напојување и така натаму бидејќи се претпоставува дека е за стари компјутери.

 30.   Г-дин Линукс dijo

  Што е да се има добар компјутер, не е точно @Elav, сега ја ставате секоја работна околина на своето вистинско место, ми се чинеше чудно што зборувавте само за чуда на XFCE (тој ги заслужува, ниту повеќе недостасуваат), неколку „клетви“ за Гном 3 (исто така се согласувам) и KDE скоро заборавени.
  и сите што ги имате тие прекрасни 4 гигабајти рам, повторно користите KDE, официјално ве поздравувам во клубот KDE !!!!

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахахаха, всушност, имам KDE и на Netbook, заедно со Xfce секако ...

 31.   федерико dijo

  Извештајот за елав е многу добар, за кратко време во linux ги испробав четирите средини, а онаа што најмногу ми се допаѓа е xfce, ми се допаѓа затоа што можам да ја прилагодувам како што ми се допаѓа и не троши колку kde, единствената што не ја како и сите четири е гном.

 32.   sieg84 dijo

  KDE на семантичката работна површина.

 33.   mauricio dijo

  XFCE до смрт, сè што ми треба, ниту повеќе, ниту помалку.

 34.   пац dijo

  Јас не користам делфин, наутилус или тунар. добар терминал и воила. Не ми требаат Кејт или Гедит, Вим и Воила. за сè друго, сè што ми треба е да променам во големината, да преместувам прозорци, да се движам помеѓу прозорците и да можам да го сторам тоа користејќи ја само тастатурата (google chrome + vimium за навигација) дали навистина сакате да бидете продуктивни? има многу околини, подобри од споменатите за да се направи тоа. Зголемување на продуктивноста е збогување со глувчето и можност да се направи сè, или скоро сè со тастатурата, важно е дека е доволно конфигуриран и можете да изберете со кои копчиња да работите 😉

  1.    k1000 dijo

   Да, мислам дека да се каже дека таквата работна површина е попродуктивна е апсурдна бидејќи продуктивноста зависи од корисникот, наместо тоа, Елав е попродуктивен со KDE, вашата работна површина, јас со Gnome Shell, друг со lxde и така натаму.

   1.    коментатор dijo

    Мислам дека е точно.

 35.   УЛВЕР dijo

  Најдоброто дистрибуција со LXDE е KNOPPIX .. само затоа што можете да управувате и со KDE и со Gnome апликации што работат со полн капацитет. Ова го имам инсталирано во скромен p4 2.26 и 700mb рам
  Денес користам само прозорци, но се радувам на Mageia 3 со KDE 4.9 и да се вратам на Linux како во старите времиња.

  1.    коментатор dijo

   Goingе мора да чека долго време

 36.   Роберто Геа dijo

  И каде беа менаџерите на прозорци, openbox, fluxbox или менаџери за облицовки како што е dwm.

  Не затоа што тие имаат помалку опции по дифолт (тие се генерално поприлагодливи од големите DE), тоа значи дека тие се помалку моќни или продуктивни како што викате елав, и овие не се користат само во компјутери со малку ресурси.

  1.    елав <° Linux dijo

   Написот е за работната околина, а не за Windows Manager. Точно е дека со OpenBox, Fluxbox ... итн. Можете да имате убави работни места, но тие не се работна околина како такви .. 😀

   1.    хурт dijo

    Просветлувањето влегува во работната површина ??? И уште едно прашање, кои други бироа може да се испробаат? Би било интересно да знаете малку повеќе на оваа тема, да им дадете можност на оние што не се споменуваат толку многу, нели?

    1.    елав <° Linux dijo

     Имам исто сомневање како тебе. Како такво, она што се вели дека се нарекува Десктоп околина, јас ги познавам само овие 4 и RazorQT, не знам дали има таму.

 37.   кик1н dijo

  Сега, мислам дека KDE е ист или полесен од Gnome.
  Покрај тоа што сум поперсонализиран и поубав 😀 хахахаха.

  ПРАВИЛА НА KDE.

 38.   Израилем dijo

  Добро, неколку години сум 100% корисник на Линукс. Прво од академски причини, компјутерско инженерство и затоа што многу ми се допаѓа. Сега, сакам едноставни работи и немам проблем да пробам сè додека не најдам нешто што ми се допаѓа.

  Почнав со Ubuntu + Gnome сè додека не се преселија во Unity. Подоцна се навикнав на оваа средина. Пробав и со цимет и МАТЕ. Генерално, по многу тестирање признавам дека повеќе сакам МАТЕ или цимет, во зависност од тоа дали сакам нешто многу едноставно или нешто пошарено.

  Единството е исто така добро, но бидејќи ми здосади да инсталирам на секои 6 месеци, јас сум со LMDE + MATE.

  Што мислите за овие 3 средини? Особено МАТЕ што е вилушка на Gnome2 и цимет што е Gnome3 вилушка. Дали е ова патот што требаше да го следи Гном? Или барем ја оставивте вратата отворена за тоа?

  Честитка.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ако ме прашате, мислам дека МАТЕ е проект кој иако е добар за многу корисници, малку по малку ќе се заборави, бидејќи застареноста ќе го изеде. Идеално, Gnome 3 треба да биде повеќе полиран со режимот Classic или FallBack.

   1.    коментатор dijo

    Постојат и други (и) за кои верувам дека ќе ја имаат и таа среќа.

 39.   Јојо Фернандез dijo

  Најдобрата работна маса, несомнено онаа што ја користам. Лесен е, удобен и многу модифициран http://i.imgur.com/tN9Gx.jpg

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахаха, многу модифициран, се сомневам во тоа ..

  2.    хурт dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС !! Јасно !! Но, исто така мислам дека може да додавате само гаџети и проблемот ќе биде кога некој ќе влезе во „вашата работна површина“ и ќе ги премести нејзините поставки!

 40.   Луис-сан dijo

  Gnome Shell, бидејќи е единствената околина за работната површина (со исклучок на Unity) што ја користев.

  * Forever Gnome Shell *

 41.   Оберост dijo

  Гледам многу КДЕро во последно време, хехех.

  За мене тој што најдобро се прилагодува е XFCE иако секој ден повеќе ми се допаѓа openBox

  1.    хурт dijo

   Мислам дека има затоа што проектот Гном не му се допадна (оставајќи го настрана дали е добар или не), и многу од она што го сакаме на нашата работна површина е идентитет, прилагодување и изразување ... нешто што KDE го обезбедува многу добро .. И во случај на други средини што забележувам слаба точка, кога треба да уредувате конфигурациска датотека директно и да користите дополнителни апликации и / или екстензии, корисници кои не сакаат да „трескаат“, многу крајни корисници дека нивниот компјутер е само за задачи , работа и забава се исплашат и вратете се на Windows или побарајте друга алтернатива. Дозволете ми да појаснам, јас сум фасциниран од ова „чепкање“ со мојот компјутер, но многу луѓе ја гледаат работата и сè што работам и се плашат од тоа. За мој вкус, најдобрата работна површина е онаа што ќе им овозможи на крајните корисници да ја прилагодат околината на најлесен и најдобар начин, покрај тоа што ќе им ја олеснат работата (и да не се мешаат со толку многу опции, KDE око)

 42.   Дагарчија dijo

  Здраво на сите, јас користев неколку дистрибуции на мојот компјутер веќе некое време и го споделувам она што некои го кажуваат, одеднаш MATE-опкружувањето, некои мислат дека може да застари, но ако гледате дека се користи во дистрибуција на полу-тркалачко ослободување како што е LMDE Може да биде дека ова е притисок што му е потребен на проектот и може да се каже дека ова е една од најдобрите работни површини за луѓе кои користат Gnu / Linux за прв пат, иако навистина ми се допаѓа цимет со некои додатоци што можете да го направите да изгледа малку до менито што се користи во МАТЕ, школката Гном има многу промени што се надевам дека на долг рок може да бидат позитивни иако сеуште ми е една од омилените, но како што вели Елав, тоа е прашање на вкус и потреби

 43.   пандев92 dijo

  Kde сепак е најдобрата работна површина во однос на квалитетните перформанси, но секако ако останеме засекогаш со Pentium IV нормално е да одиме бавно ...

 44.   Инти Алонсо dijo

  Говорејќи за KDE, (што мислам дека заедницата за Linux премногу гледа премногу високо) го споделувам процесот на Малцер во уметничкото дело за следната Чакара (излегува оваа или следната недела):

  http://ext4.wordpress.com/2012/08/08/un-paseo-por-dharma-el-proximo-y-nuevo-set-artistico-de-chakra-2/

  Убавица, нели?

  1.    хурт dijo

   Така мислам !! KDM и KSplash беше она што најмногу ми се допадна визуелно, ќе чекам верзија за Мегеја !!
   (I.e.

 45.   фати dijo

  Јас користам LXDE и не го менувам за ништо, тој може да се конфигурира, можеби за почетникот е комплициран на почетокот, но откако ќе го сторам тоа, тоа ќе биде парче торта и она што најмногу ми се допаѓа кај лесните работни површини е што им овозможува на нашите програми да работат во пофлуидни, без оглед дали имате добра машина. XFCE ми се чини дека е многу добра работна површина, но пази, не е толку лесен ако имаш машина со малку ресурси, мислам дека не е најдобрата опција. Јас исто така користев ICEWM и сметам дека е одлична лесна работна површина, многу конфигуриран и многу убав, иако сè уште треба да поминувам повеќе време на тоа.

 46.   Артуро Молина dijo

  Се согласувам дека LXDE е надополнет со работи за Gnome, и освен тоа за да го подготвите, ви треба претходно знаење за да го прилагодите.

 47.   андлинукс dijo

  за мене најдобар KDE е верзија 3.5 ..
  Не ми се допаѓаат денешните верзии .. всушност веќе инсталирав 4.5 мислам но не ми се допаѓа. побавно е ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Дали таа верзија 4.5 не беше многу добра за да се каже, односно воопшто не беше полирана ... 4.8 или 4.9 е нешто друго.

   1.    Јован dijo

    Па, продолжувам со 4.3 !!! и работам без проблеми и изненадувања, сè работи и малку ме троши, исто како и Гном 2.8

 48.   андлинукс dijo

  Јас сум корисник: slaxkware 12.2 KDE 3.5 .. БРЗИ И СТАБЕЛНИ ...
  НО ДЕНЕС ИНСТАЛИРАЈ ВО МОЈОТ УБУНТУ НЕ МОЛУВАВ ...

 49.   Карлос dijo

  Го користев Gnome долго време ... дури и Gnome3 но новата верзија никогаш не беше убедлива ...
  Пробав KDE и сè се смени! Дефинитивно е најдоброто опкружување за работна површина feels се чувствува продуктивно и комплетно never никогаш не останувате со тоа чувство на „нешто што недостасува“.

  Го пробав на Чакра, Сабајон, ОпенСусе и сега на Кубунту. Сите дистрибуции се одлични изградени со KDE.

  Честитки!

 50.   Неомито dijo

  KDE е најдобар, не разбирам зошто го немаат како стандардна работна површина во повеќето дистрибуции, ако се ефикасни и толку обликувани.

  Со почит

  1.    MSX dijo

   Ми се чини дека токму тоа е проблемот: колку повеќе опции им давате на луѓето, толку повеќе мака им дава (сериозно!) Затоа повеќето од дистрибутерите избираат едноставна и ограничена средина, лесна за учење и употреба .
   Постои и реалност: денес најголемиот дел од корисниците на работната површина не копаат во нивниот систем, тие го користат она што им е дадено и начинот на кој им се дадени - ова ќе биде еден од факторите на успех на стратегијата на Apple за нивните производи?
   KDE SC ќе продолжи да биде опкружување по избор за напредни корисници ...

  2.    Брајант dijo

   Се случи така што не сите сакаме да прилагодуваме, KDE има многу начини да го направи ваш сопствен. Покрај тоа, потребни се малку повеќе ресурси.

   Јас барем сум задоволен со LXDE или дури и со OpenBox, секогаш ми се допаѓала брзината, а не дизајнот.

 51.   Марко dijo

  Правила на KDE !!

 52.   МануелВЛЦ dijo

  Бидејќи Gnome 2 го нема, јас се држам со Ubuntu 11.04 ... И барам „нешто“ што одговара на мене и на остатокот од семејството ... И мислам дека ќе останам со Xfce. Тунар? Па, јас го користам Midnight Commander или TotalCommander под вино (извинете, НИКОЈ од управувачите со датотеки што ги пробав на Linux се приближи, а уште помалку го победив). Видео? VLC, се разбира. Аудио Денес го најдов Qmmp, што не е ништо повеќе од winAMP à la linux, тој дури може да ги користи и кожите од 2.x. Xfce во linux Mint е многу добар, бидејќи го менува менито „нормални“ апликации за многу поцелосно mintMenu.
  Со тоа имам систем што зафаќа многу помалку (компјутер со неколку години, веќе има 120 GB HD), троши многу помалку и многу помалку го одвлекува вниманието. Мојот проблем со KDE 4 или Gnome3 е во основа тоа што веќе немам време да „учам“ каде се работите: или околината е интуитивна, или не работи за мене. Добро, има работи што треба да се направат преку терминал (не се жалам, јас сум старо куче и започнав со компјутери пред IBM да го продаде првиот компјутер ...), но ако треба да потрошам 4 минути за да запомнете каде треба да ја сменам работната површина, не гледам каде е продуктивноста (тоа е пример).)
  Како и да е, по неколку месеци, пробав (и го отфрлив) LXDE (остатокот од семејството не би го сакал тоа), Gnome3 / Unity / Shell (ако силна страна на linux е што можете да работите како што сакате, зошто со Гном не можам? Надвор ...), KDe (тежок е и збунувачки, ми требаа повеќе од половина час да ја деактивирам таа работа од плазма или како и да се вика, а на нетКнига морав да одам на Интернет за да знам како се претвори во „нормално“ И тоа од апликациите ... добро, надвор)
  Накратко: Имам Xfce и нане со цимет (linuxMint + Cinnamon). Јас сум на тоа. Всушност, јас сум со liveUSB delinuxMint Xfce. 🙂

  1.    MSX dijo

   TotalCommander под вино? Хахаха, колку е страшно. Не слушнавте за Делфин, нели? и Крусадер?

 53.   Emiliano dijo

  lxde не е лоша работна површина, таа е најбрзата што ја знам и со малку време можете да ја направите убава ... глас во прилог на единствената околина што ми работи добро на мојот стар компјутер !!! хаха

  1.    MSX dijo

   Дали пробавте AwesomeWM или dwm?

 54.   афикс dijo

  Ви благодариме што го напишавте овој напис и на сите оние кои имаа мислење. Вие навистина учите.
  Јас сум со Linux веќе 2 години и користев неколку дистрибуции со различни верзии и опкружувања.
  Се запознав со gnome на ubuntu Jaunty Jackalope, многу ми се допадна и се оженив со ubuntu. но кога тој излезе со единствен амбиент бегав како да ме бркаат со куршуми. Сум талкал низ разни дистрибуции без да најдам сериозна врска, но loveубовта ми се враќа во тетратката.

  Linux Mint Maya Xfce 32 бита

  Останатите се добри, но јас се држам со овој затоа што работи како што ми се допаѓа.

 55.   Ариел dijo

  Ви благодариме за информацијата бидејќи секогаш кога сакав да преземам деснак биро xfse.gnome… ..lablabla, и не разбрав копче, вистината е многу едукативна. Светот на софтверот е неверојатен

 56.   Густаво Мартинез dijo

  Претпочитам LXDE, тој е лесен, многу многу брз, покажува сè што ви треба и може да се прилагоди многу убаво со играње покрај openbox, одлично без сомнение.

 57.   Ксокоиотзин dijo

  Па, што се однесува до мене, јас работев од 2000 година со Linux, јас бев само краен корисник и не добивам многу со тоа што го мести, предметниот предмет според потребата и вкусот останувам на KDE, Имам нетбук со kde и муви, пробав gnome classic, 3, единство, xfce и многу добро, но не е многу пријатно да се работи на нетбук со тие средини, можеби gnome 2 малку подесен, но со оглед на тоа што го кажаа погоре многу е точно понекогаш е потребно повеќе во местење отколку во работа затоа останувам со kde, на работната површина имам linux mint 14 со цимет и ми оди на 100 ми се допаѓа многу, искрено кога ќе се навикнеш на една околина тоа чини малку да се прилагодат на друга, кога користев gnome2 Мене ме чинеше малку kde, мислам дека сливот може да биде воведување на единство во ubuntu затоа што оттаму корисниците мигрираа во друга околина, исто така мислам дека многу се малку исплашени од кде, велат дека е убаво, но малку поразлично, но како и да е, кога ќе влезат, остануваат со добра по вкус на уста ... Мојот избор е KDE: D ...

 58.   Родриго dijo

  Јас користам LXDE, ги испробав сите и бидејќи барам брзина, јас очигледно ја избирам таа, ако очигледно започнам со гледање на прекрасни работни површини и со празнични очи изберам KDE, но брзината во двете не се споредува.

  1.    MSX dijo

   KDE без активиран ефект и пристоен HW е _практично брз како LXDE - милисекундите разлика што можат да бидат помеѓу едната и другата работна површина се дадени пред сè во апликациите достапни на секоја работна површина каде што очигледно не можете да ги споредувате ниту перформансите на апликациите дизајниран за KDE со оние дизајниран за LXDE.

  2.    Alan dijo

   Се префрлив на KDE затоа што gnome3 беше непријатен, обично отворам разни датотеки со текст (доц, txt) и табеларни пресметки. Но, таа околина ги измеша и ги ставив каде што сакав. И со Делфин дури пристапувам до папките FTP, повеќе не ми треба Filezilla и со Кејт отворам и зачувувам промени на веб-страниците без употреба на FTP клиенти (освен Делфин)

 59.   Франциско dijo

  За мене најдобриот МАТЕ, со Linux Mint, едно поминување.

 60.   Леонардо Даниел Веласкез Фуентес dijo

  Здраво, јас бев на Linux веќе 3 месеци и разгледував разни верзии и дистрибуции преку Ubuntu 13.04, 13.10, xubuntu, linux mint cinnemon and xfce, crunshbag, fedora gnome and xfce, bodhi linux, manjaro xfce, cinneton and openbox, основниот оперативен систем е убав

  и со почит кон xfce можам да кажам дека најубава од сите е онаа од Манџаро и не останав со тоа, затоа што сум мажена целосно со sudo apt-get install, хахаха

  Ниту xfce не е грда, не е многу тешко да се прилагоди

 61.   Робинсон dijo

  Претпочитам LXDE, бидејќи можете да ги извршувате активностите што би ги правеле со која било од другите работни површини, но со невидена брзина! Многу е многу брзо дури и извршувајќи тешки апликации како затемнување, gimp или тековните прелистувачи со многу отворени јазичиња.

  Иако е точно дека KDE има сè при рака и ја поедноставува работата, големата потрошувачка на ресурси го прави доволно тежок и бавен за неколку операции, уште повеќе ако тврдиот диск има свои години и ги изгуби своите револуции. Иако е вистина дека LXDE се препорачува за корисници со малку повеќе искуство затоа што понекогаш има операции кои немаат графички интерфејс по дифолт и мора да се прибегнете кон страшниот терминал, таков е случајот со кратенките на тастатурата (има Obkey но не е интегрирано по дифолт).

  Мислам дека големата брзина на LXDE (многу побрза од Windows XP) компензира за неколкуте недостатоци во функционалноста што ги има и како силна точка, започнува многу побрзо од која било друга работна површина и сите апликации за gnome работат совршено. Ајде, прашање е само да се прилагодиме на тоа со малку вежбање и неговата употреба е ветер; да заборавиме на забавување при отворање на прозорци, се урна поради недостаток на меморија, прекумерна обработка на индексирање, меѓу другите. Секое тенџере е доволно

 62.   orsорс dijo

  kde може да се прилагоди за да се постави слично на другите работни површини

 63.   Брајант dijo

  Gnome2 беше (за мене) најдобрата околина за работна површина што некогаш сум ја пробал. Многу едноставни и елегантни карактеристики го направија мексиканскиот менаџер уште една ставка од мојата листа на Омилени средини. Затоа велам, ЕРА.

  Кога излезе Gnome3, мојот вид ме шокираше; Како е можно толку години да ги користам двата лента, да исчезнува оној за активни апликации и да морам да се префрлам од еден до друг прозорец на таков смешен начин, а тоа е да ја притискам комбинацијата на копчиња или да го отворам менито за благословени апликации ? И тоа на анимациите, ја завршува ситуацијата.

  Како и да е, мислам дека Gnome3 беше тотално фијаско и имаше јасна намера да одговара на Unity. Мислам дека дури и вториот го победи. Не знам
  Долго време ме привлекуваше LXDE. KDE е за оние кои сакаат да прилагодуваат. Патем не јас. Вкусовите се вкусови.

 64.   Карлос Болањос dijo

  Од сите linux, останувам со Linuxmint KDE и оние што ги користев сите fedora, suse, ubuntu, mandriva cinemon итн. И секогаш треба да волдвер со linuxmint17 едноставно да инсталирам работи сите мултимедијални програми, Интернет, канцелариска графика, заштитникот на екранот, тапетата итн.

 65.   Роман Алехандро Ласкано Хдез. dijo

  со надеж дека си добро кога ќе го прочиташ ова, ти велам, купив вооружена опрема што ми беше доставена со прозорци 7, -amd Athlon IIx2250 процесор (64 бита) на 3000 mhz, мајка тарг asrok n68-vs3, ddr3-a1 2048mb / 400mhz, - што беше пиратско, поради проблемите на економијата и бараше алтернативи со обиди за ubuntu, linuxmint, и во овој момент fedora -live, desktop-86-64-20-1. iso– што исто така ми создаде проблеми како што е зачуденост. Во Убунту никогаш не можев да направам аудио, преземени се две ажурирања на Fedora, но тие не работеа, затоа што не ми дозволува да сторам ништо откако ќе влезам во работната површина, бидејќи курсорот воопшто не се движи, завршувајќи го екранот или сликата е деформирана и запрепастен. Денес сакав повторно да инсталирам прозорци и не можеше, се обидов повторно да инсталирам ubuntu но ниту еден, не ги чита инсталационите дискови, во објава што ја прочитав пишува дека оваа верзија на fedora го прави она што го прави Windows 8, што е да го затворам патот за да не можам да инсталирам некој друг оперативен систем .———– како можам да направам за да ја подобрам уметничката федора или да инсталирам друга дистрибуција. ве молам помогнете

 66.   JordanорданВрок dijo

  Овој блог многу ми помогна да изберам интерфејс ... покажува дека кој го напишал има доволно идеја за што зборува и за што не треба да зборува за мојата почит \ -_- /

 67.   Професорот Јоу dijo

  Несомнено XFCE 4 лета насекаде, а способноста на изгледот што ја има е супериорна дури и против Gnome. Но, KDE4 е убавина, против колку години е малку ограничен во старата опрема, но ако има многу машина, веќе KDE5 (што е околу првите верзии) е фантастичен. Без сомнение, ако имате повеќе од 2Gb рам KDE4 (и тогаш кога ќе пристигне 5-тиот), тоа ќе биде најдобро што можете да се одлучите. Во меѓувреме, XFCE сè уште е одлична опција.

 68.   Демијан Каос dijo

  Додека МАТЕ не започна да ги раселува: XFCE LXDE

 69.   Алехандро Тор Мар dijo

  Јас сум фан на KDE, користев gnome неколку пати - не ми се допаѓаше - ми пречи, успешно инсталирав LXDE на непарната машина, тестирам XFCE и ми се допадна повеќе од LXDE ...

 70.   Антонио Гонзалес dijo

  Пријатели на Линукс
  Јас сум компјутерски научник, техничар и програмер, користам прозорци во канцеларија за сметководствени програми и дома имам лаптоп Виндоус и Линукс, таблет и андроид мобилен телефон.
  Користев неколку дистрибуции и останав со Debian, заради нејзината цврстина, број на датотеки и филозофија.
  Користев gnome 2 заради едноставност и леснотија, но бидејќи многу работам со датотеки ме нервираше фактот што nautilus (како тинар) брише (фрла) датотеки / папки без да бара потврда, што може да биде оневозможено / овозможено во Windows Explorer, Dolphin и PCManFM
  Ја прашав групата gnome за таа карактеристика и тие ми рекоа дека тоа е дизајнот и нема да ја менуваат.

  Во gnome можев да отворам датотеки од други компјутери на локалната мрежа, што не работи во KDE / LXDE со Dolphin / PCManFM соодветно, морав да ја копирам датотеката на локалниот диск за да можам да ја користам.
  Сепак, на дистрибуции како knoppix, PCLinuxOS (PCLOS), па дури и на debian live-cd ако е можно, но кога ги инсталирате на мојот компјутер, и во целост (мета пакет) и еден по еден (по талент или синаптика) неуспешно. Јас дури инсталирав и конфигурирав мноштво мрежни услуги (KIO, SMB, итн.).
  Се обидов да ги користам Делфин и PCManFam во gnome и останаа многу работи без да можам да се интегрирам.
  Од gnome3 не сум многу охрабрен од интерфејсот или побарувачката за ресурси за видео забрзување, но тој е употреблив, може да отвора датотеки на локалната мрежа, но сепак не бара потврда при бришење / испраќање до ѓубре.
  Во KDE ако бара потврда, но не можам да отворам датотеки на локална мрежа
  xFce е едноставен гном, го проучував доста и не ми се допаѓаше, и ме остава со двете потреби
  Сакам LXDE, но не можам да отворам датотеки ниту на локална мрежа.

  Како да конфигурирате PCManFM или Dolphin за да може да отворате / користите од датотеки од споделени папки во локалната мрежа?
  Како да натерате Наутилус да побара потврда при бришење датотеки или папки?
  Јас ја земам околината што ги исполнува тие две потреби
  Јас дури и плаќам за решавање на дури и едно од моите потреби

 71.   Роберто Перез dijo

  Откако работев на gnome 2 помина низ kde 4, опцијата gnome 3 воопшто не ме возбуди, напротив ме исплаши па го искористив скокот од kde на 5 и од тој момент ме фати, мислам дека е совршена работна површина Што се однесува до Deepin, не успеав да ја сварам, таа е убава и може да се конфигурира, но недостасува нешто што не го знам и со Lxde и Xfce сè уште изгледаат многу основни и груби.
  Дефинитивно KDE 5 е победник.

 72.   Динимиксис dijo

  И МАТЕ !!